id: hsrdna

Kuloodporne płytki dla Ukrainy

Kuloodporne płytki dla Ukrainy

Our users created 1 166 436 fundraisers and raised 1 212 997 505 zł

What will you fundraise for today?

Updates2


  • 0Comments
     
    2500 characters

    No comments yet, be first to comment!

    Read more
There are no updates yet.

There are no updates yet.

Description

Dzień dobry,


Wraz z przyjacielem z Ukrainy postanowiłem założyć zbiórkę, której celem jest stworzenie możliwie jak największej ilości trzysegmentowych płytek ceramicznych - gresowych (oraz wykonanych na spieku kwarcowym) które zostaną następnie wzmocnione 17 warstwami włókna aramidowego oraz żywicą epoksydową.


W marcu bieżącego roku wykonaliśmy kilka prototypów takich płytek ochronnych dla oddziału broniącego wówczas granicy z Białorusią opartych na włóknach szklanych. Członkowie tego oddziału w dalszym ciągu proszą nas o wsparcie polegające na dostarczaniu ubrań, butów, filtrów do wody, przyrządów optycznych oraz... czegokolwiek, co pomogłoby im przetrwać ostrzał znajdując się w samochodzie.

tad4d56db6ca55e3.jpeg


Pomimo swojej prostoty płytki te zdolne były wytrzymać bezpośredni strzał z kalibru 9 mm. Mówiąc o zastosowaniu tego typu wkładek/ płytek ochronnych mamy na myśli przede wszystkim ludność cywilną oraz obronę terytorialną, która również toczy zaciekłe walki z okupantem. Tych ludzi nie stać na profesjonalne wkłady balistyczne, a od początku inwazji cywile ginęli w swoich samochodach, albo od strzałów w plecy.


Czy nasze wkłady zapewnią im 100 % ochronę?


Nie. Żadną miarą nie można zakładać, iż wykonana z domowych materiałów płytka balistyczna umieszczona w plecaku czy drzwiach samochodu zastąpi profesjonalny wkład ochronny. Czasy jednak determinują potrzebę sięgania po każdą sposobność, która jest w stanie uratować komuś życie w przypadku dostania się w krzyżowy ogień. Nie mamy jednak żadnych wątpliwości, że trójsegmentowe płytki, które wytwarzamy są w stanie zadecydować o życiu lub śmierci.


q8a3b1a2c9a2f204.png


y598bfa746079af1.png


Umieszczenie takiego wkładu w drzwiach, pokrywie bagażnika czy nawet w plecaku jest nieco ponad dwucentymetrową granicą, jaka może oddzielić człowieka od pewnej śmierci. Wkłady trójsegmentowe oparte na płytce gresowej, które w zeszłym tygodniu testowaliśmy na strzelnicy pod Krakowem wytrzymały podwójny strzał z bliskiej odległości z amunicji 7.62 mm. (stosowanej w karabinie AK47 i wciąż chętnie używane przez "wojska" rosyjskie). Były to tylko prototypy w których zastosowaliśmy jedynie 12 warstw włókna aramidowego i zrezygnowaliśmy z środkowego "wkładu kinetycznego"


Technologia wytwarzania takich płytek ma kilka niepodważalnych zalet:


  1. jest nieporównywalnie tańsza, niż rozwiązania wojskowe, które z uwagi na panujące ograniczenia nie mogą być swobodnie zakupywane i dostarczane ludności na Ukrainie,
  2. można wykonać je samemu z ogólnodostępnych materiałów,
  3. wytworzenie jednej płytki zajmuje około 20 minut i po upływie 24 - 32 godzin uzyskuje już wymaganą twardość,
  4. płytki są stosunkowo lekkie i mogą być dowolnie przycinane celem dopasowania do powierzchni, którą mają ochraniać,
  5. płytki oparte na włóknie szklanym (testowana na załączonym filmiku poprzez strzał z pistoletu CZ 75 mogą służyć jako wkładki do plecaków, gdyż ich waga nie przekracza masy średniej książki.


Zasada działania płytek opiera się na konieczności upośledzenia zdolności penetracyjnych trafiającą w nią pocisku. Do tego celu wykorzystywana jest warstwa twardej ceramiki lub spieku kwarcowego. Po zniszczeniu zewnętrznej płytki pocisk zaczynając się rozpadać trafia na cienką warstwę pleksiglasu lub 2-3 mm taflę zastygłej żywicy epoksydowej. Warstwa ta nim pęknie pomaga rozproszyć energię kinetyczną rozpadającego się pocisku na trzecią warstwę płytki, którą stanowi od 17 do 20 warstw tkaniny aramidowej o gramaturze 170 g/m3 zespolonej żywicą epoksydową. Warstwa ta jest ostatnią linią obrony i ma zapobiec penetracji pocisku i zapewnić możliwie jak najlepsze rozproszenie energii na płytce.

s4adf7c0a17afed5.jpeg


Zdajemy sobie sprawę, iż rozwiązanie które chcemy w dalszym ciągu wysyłać na Ukrainę nie jest idealne. Płytka nie jest w stanie wytrzymać wielokrotnego ostrzału jaki zapewnia kosztowny wkład balistyczny IV poziomu. Koszt, dostępność oraz fakt, iż mamy wojnę w moim mniemaniu w pełni uzasadnia niestandardowe i improwizowane rozwiązania. Zwłaszcza, że jak już wskazano - do produkcji płytek można użyć materiałów szklanych takich jak koce gaśnicze, a zamiast żywicy epoksydowej - zastosować żywicę poliestrową.


Z całego serca jednak proszę - pozwólcie nam wyprodukować jak najwięcej tych płytek, gdyż w tym chorym czasie są one czymś, co naprawdę decyduje o czyimś nowym dniu lub jego braku.


Pozdrawiam serdecznie


Damian Kukla (aka PrimoGhost dla znajomych z PC Lab) wraz z Siergiejem

There is no description yet.

There is no description yet.

Location

The world's first card for receiving payments. The Payment Card.
The world's first card for receiving payments. The Payment Card.
Find out more

Donations 28

XK
Xxx
hidden
 
Hidden data
hidden
 
Hidden data
hidden
MI
Michał
hidden
KS
Krzysztof Stec
hidden
 
Hidden data
hidden
MR
MJK
hidden
WW
Wojtek W
hidden
WK
Włodek
hidden
PB
Przemysław Babiarz
hidden
See more

Comments 1

 
2500 characters
  • ML
    Maciej Lejawka

    Szacun za pomysł, badania i wykonanie. Dobra robota!

    hidden