#RATUJEMY ZABYTKOWY PAŁAC W TARGOSZYNIE
#RATUJEMY ZABYTKOWY PAŁAC W TARGOSZYNIE
Our users created 1 222 587 fundraisers and raised 1 338 871 813 zł
What will you fundraise for today?
Description
Cześć! Jestem Marysieńka – dobry duch pałacu w Targoszynie. Dziś jestem tylko postacią z lokalnej legendy, ale gdy byłam młodą dziewczyną, moje losy na zawsze połączyły mnie z tym miejscem. Tu spędzałam każdą wolną chwilę, tu poznałam wspaniałych ludzi i tu odkrywałam niezwykłą historię wsi oraz całej okolicy.
Jedną z najpiękniejszych opowieści, jakie usłyszałam i przekazuję dalej, jest historia 320-letniego platana, najstarszego drzewa w pałacowym parku. Sadzonka platana, sprowadzonego wówczas z Francji, była „pierścionkiem” zaręczynowym Anny, córki kowala z Targoszyna, i Caspara, syna sadowników z pobliskiego Niedaszowa. Posadzone w dniu zaręczyn tej pary drzewo rośnie tutaj do dziś. To symbol miłości dwojga ludzi, którzy pokonali wiele przeciwności, aby być razem. Nazywamy je Platanem Miłości.
Losy pałacu w Targoszynie bardzo mi leżą na sercu (duchy wcale nie są ich pozbawione!). Niestety, przez wieki musiałam patrzeć, jak obiekt jest okradany, dewastowany i jak coraz bardziej niszczeje. Chciałam coś zrobić, ale nie mogłam wśród żyjących znaleźć żadnych sojuszników. Aż pojawiła się Fundacja Marysieńka. Nosi moje imię i jestem z tego powodu bardzo dumna!
Kochani, pałac w Targoszynie to jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów na Dolnym Śląsku. Nie dość, że sam w sobie jest niesamowity, to jeszcze otacza go piękny, zabytkowy park, w którym spędziłam tysiące godzin na zabawach z moimi braćmi i spacerach z… <3
Niestety, położony z dala od głównych dróg obiekt, zapomniany i przez ludzi, i przez urzędy, przez ostatnie dwie dekady z dnia na dzień wraz z każdą kroplą deszczu, każdym silnym podmuchem wiatru, każdą ręką wandala szukającego tu skarbu niszczał i podupadał. I teraz nie wystarczy go tylko odświeżyć. Potrzeba milionów, żeby odzyskał dawną świetność.
Bardzo chciałabym, żeby tak się stało, bo plany Fundacji Marysieńka wobec pałacu są wspaniałe! I duma mnie rozpiera, że po renowacji obiekt będzie służył celom społecznym, a nie komercyjnym.
Fundacja chce stworzyć tutaj ośrodek terapeutyczny, centrum kultury, a także przystań i schronienie dla artystów i miłośników historii, kultury i sztuki.
Już dziś działa tutaj muzeum, jakiego nie ma nigdzie w Polsce i nigdzie na świecie – Instytut Dzieł Utraconych. Gromadzone są w nim wykonane przez polskich artystów reprodukcje najpiękniejszych dzieł sztuki zaginionych lub zniszczonych podczas II wojny światowej. Wystawy, na których regularnie przybywa dzieł, okresowo można oglądać w pałacowych wnętrzach już teraz.
W ślad za odtworzonymi dziełami sztuki Fundacja pracuje nad utworzeniem w pałacu w Targoszynie ośrodka, w którym dzięki arteterapii wsparcie w integracji lub reintegracji ze społeczeństwem i środowiskiem znajdą osoby z różnymi schorzeniami i w różnym wieku. Dzięki temu, że wokół pałacu są piękne łąki i park, w ramach Ośrodka Terapii „Hipokrates” będzie działać także hipoterapia, alpakoterapia i dogoterapia.
Rok 2023 jest dla mnie szczególny, bo pierwszy raz od wielu lat pałac i park zatętniły życiem. Z przyjemnością podglądałam artystów podczas plenerów malarskich, zaglądałam w obiektywy aparatów fotograficznych podczas sesji zdjęciowych, pilnowałam pogody, gdy na pałacowym tarasie odbył się pierwszy od czasów mojej młodości, przepiękny kameralny koncert o zachodzie słońca. Wskoczyłam też na tylne siedzenie automobilu z moich czasów, który razem z innymi pojazdami zawitał do parku.
Z każdym takim wydarzeniem o Targoszynie dowiaduje się coraz więcej osób, a mnie marzy się, aby każda z nich wpłaciła choć symboliczną złotówkę na rewitalizację pałacu. Na finansach nie znam się specjalnie, ale rolnicy z Targoszyna zawsze mi powtarzali, że ziarnko do ziarnka i zbierze się miarka.
Oto lista najważniejszych prac, które są do zrobienia (wykradłam z biura Fundacji, żeby Wam przekazać):
a. wymiana dachu i stropów,
b. odrestaurowanie elewacji budynku,
c. wymiana okien,
d. budowa windy,
e. podstawowy remont wnętrza,
f. wyposażenie obiektu.
Pałac ma ogromne potrzeby, a Fundacja – niewielkie możliwości finansowe. Ale… wierzę, że wkrótce to się zmieni, bo przecież razem możemy więcej. Prawda?
I jeszcze kilka informacji, które mogą pomóc Wam podjąć decyzję, czy tę symboliczną złotówkę wrzucić do skarbonki, czy dorzucić do zrzutki:
· Fundacja Marysieńka jest organizacją pożytku publicznego (OPP) wpisaną do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000830180 – dzięki temu można się z nią podzielić częścią swojego podatku w rocznym zeznaniu podatkowym,
· wsparcie Fundacji jest możliwe także w formie darowizny na jej cele statutowe – można to zrobić na konto o numerze: 77 2530 0008 2043 1065 8524 0001,
· można te wesprzeć Fundację wynajmując park na organizację jakiejś imprezy,
Jeśli macie inne pomysły, po prostu zadzwońcie do Fundacji: +48 510 079 079 lub napiszcie: [email protected].
A po więcej zapraszam na stronę Fundacji: www.marysienka.org. Pst! Na blogu znajdziecie opowiadania o moich przygodach!
Kłaniam się pięknie
Wasza Marysieńka
There is no description yet.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.
Serdeczne podziękowania za wpłaty, składamy wszystkim ludziom dobrej woli. Świadomość, że są jeszcze na tym świecie ludzie, którzy chcą pomóc daje nam zastrzyk wiary i nadziei na lepsze jutro.