Program #RozejrzyjSię – dbamy o zdrowie psychiczne nastolatków
Program #RozejrzyjSię – dbamy o zdrowie psychiczne nastolatków
Our users created 1 233 513 fundraisers and raised 1 370 561 531 zł
What will you fundraise for today?
Description
Cześć!
Dziękujemy, że chcesz poświęcić swój czas, aby dowiedzieć się więcej o naszym projekcie! :)
Zbieramy na drugą edycję działań. Chcemy dalej szkolić pedagogów i psychologów, przygotowując ich do prowadzenia warsztatów dla młodzieży, wspierać naszą wiedzą i doświadczeniem rodziców, docierać z informacjami o zapobieganiu kryzysom psychicznym do jak największej liczby użytkowników internetu. Dzięki zrzutce możemy wspólnie zadbać o dobrostan psychiczny młodych ludzi.
Program #RozejrzyjSię powstał, aby realnie pomagać młodym ludziom w kryzysach psychicznych:
- w szkole – dzięki wsparciu pedagoga/psychologa
- wśród rówieśników – poprzez budowanie w grupie nastolatków empatii, uważności na drugiego człowieka
- w domu – przez zwiększanie świadomości wśród rodziców
Kluczowym momentem, który pokazał, jak powszechne są kryzysy psychiczne wśród młodzieży, była pandemia. Z badań prof. Zbigniewa Izdebskiego wynika, że to młodzież, w porównaniu do innych grup wiekowych, najgorzej zareagowała na epidemię. Aż 53% młodych ludzi udzieliło twierdzących odpowiedzi na pytanie, „czy w czasie pandemii miałeś okres załamania lub kryzysu psychicznego?”.[1] Od tego momentu liczba interwencji kryzysowych podejmowanych w celu ratowania życia lub zdrowia wzrosła dwukrotnie i na pewno części z nich można byłoby uniknąć, gdyby młoda osoba otrzymała wsparcie w najbliższym jej środowisku – rówieśniczym, rodzinnym, szkolnym. To są fakty, które bolą. Wierzymy jednak, że tę sytuację można zmieniać dzięki budowaniu postawy codziennej uważności i empatii wobec siebie i drugiego człowieka.
Projekt #RozejrzyjSię ma zwrócić uwagę każdego na kryzysy psychiczne młodzieży, aby zapobiegać tragediom i wspomóc wejście młodych ludzi w dorosłość.
Czytając te treści, spróbuj się odnieść do siebie i odpowiedz na pytania:
1) Jeśli jesteś osobą dorosłą, cofnij się do czasów, kiedy byłeś/aś nastolatkiem/ką.
Jak myślisz, czy mogłbyś/mogłabyś przejść łagodniej przez trudności z tamtego okresu, gdybyś umiał/a wtedy rozpoznawać emocje i uczucia, znał/a sposoby dbania o siebie oraz mądrego reagowania na sytuacje kryzysowe?
2) Jeśli jesteś rodzicem, czy wiesz, jak wyglądają objawy kryzysu psychicznego i jak reagować na zachowania osoby w takim kryzysie? Co zrobić, kiedy twoje dziecko się izoluje i nie chce rozmawiać?
3) Jeśli jesteś nastolatkiem/ką, czy łatwo ci rozmawiać o swoich problemach czy rozterkach? Czy dostrzegasz i potrafisz rozpoznać objawy kryzysu psychicznego u kolegów i koleżanek?
Wiemy, że zdobywanie wiedzy z każdej dziedziny wymaga chęci, otwartości i czasu, a przede wszystkim dostępności jej źródeł – a w programy szkolne nadal nie mówią o podstawach psychicznego funkcjonowania człowieka. Dlatego już dotarliśmy z programem #RozejrzyjSię do 52 szkół, gdzie 60 pedagogów/psychologów odbyło warsztaty z prawie 1200 uczniów. Na webinarach dla rodziców pojawiło się ok. 150 osób.
Czy to dużo? Nie przeszkolimy wszystkich od razu, ale pragniemy działać dalej.
„Przez ten rok zdążyliśmy dotrzeć do nastolatków z 52 szkół - w skali kraju to niewiele. Widzimy, że program jest potrzebny. Wiemy, co w nim działa, a co wymaga ulepszenia. Chcielibyśmy go kontynuować, by docierać do coraz większej liczby osób z jak najbardziej dostosowanym do ich potrzeb przekazem. To wymaga pracy, czasu, zaangażowania – a więc i funduszy”, mówi Małgorzata Libman-Sokołowska (psycholożka, psychoterapeutka, współautorka i koordynatorka projektu #RozejrzyjSię).
„Chcemy dalej realizować program wzmacniania rówieśniczej empatii. Budować kolejne jeszcze bardziej atrakcyjne i dopasowane do specyficznych potrzeb scenariusze zajęć. Informacje zwrotne od psychologów i pedagogów dają nam zastrzyk ogromnej energii. Stworzyliśmy program, w którym udział jednego pedagoga/psychologa w połączeniu z jego zaangażowaniem i przeprowadzeniem zajęć w jednej małej grupie przekłada się na zmianę u minimum 15-20 osób. Przeszkolenie 60 osób to stworzenie warunków na rozwój empatii ponad tysiąca nastolatków!” – zauważa Krystian Rubacha (psycholog, psychoterapeuta, trener, współautor projektu #RozejrzyjSię).
Jakie są opinie psychologów i pedagogów o projekcie?
Uczniowie są bardziej uważni na to, co mówi i odczuwa druga osoba. Poprawa umiejętności wyrażania swojego zdania, stawiania granic. Wzrost wiedzy na temat możliwości uzyskania wsparcia. Wzrost jakości relacji z psychologiem prowadzącym zajęcia - większa otwartość i zaufanie.
Integracja zespołu klasowego, wzrost zainteresowania problemami rówieśników, refleksja nad kryzysami, wzrost umiejętności komunikacji i zrozumienia wypowiedzi.
Rozmowy na temat emocji między uczniami, świadome uczestniczenie uczniów, którzy byli poza grupą, uczniowie bardziej otwarci i energiczni skupiali się na potrzebach innych.
Osoba w kryzysie poprosiła o pomoc pedagoga. Świadomość uczniów, żeby reagowali na kryzys u innych rówieśników.
Pragniemy na stałe wpisać program #RozejrzyjSię w krajobraz edukacyjny w Polsce.
Wesprzyj nas i dołącz do #RozejrzyjSię ! Czekamy na Ciebie😊
[1] Badania zrealizowane dla WHO w październiku 2020 roku.
There is no description yet.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.
Powodzenia!!!😀