id: j4eypj

Zaprojektuj z nami Warszawę

Zaprojektuj z nami Warszawę

Updates1

  • gKcSiA5RSgzp4idT.jpgJesteśmy na posiedzeniu Rady Warszawy. Bierzemy udział w dyskusji na temat uchwały o odstąpieniu od projektu Studium.

    0Comments
     
    2500 characters

    No comments yet, be first to comment!

    Read more
Add updates and keep supporters informed about the progress of the campaign.

Add updates and keep supporters informed about the progress of the campaign.
This will increase the credibility of your fundraiser and donor engagement.

Description

Zbieramy fundusze na projekt Społecznego Planu Ogólnego Warszawy.

Naszym celem jest znalezienie odpowiedzi na pytanie:

  • Jak ma wyglądać i funkcjonować warszawa przyszłości?

Chcemy dowiedzieć się:

  • Jak to miasto widzą jego mieszkańcy, pracujący tu lub przyjeżdżający na chwilę i na dłużej, wychowujący dzieci, uczący się, borykający się z przeciwnościami losu i szczęśliwcy, schorowani i tryskający zdrowiem i humorem!

Wszyscy, których los jest lub bywa związany z Warszawą.

Nasz projekt będziemy robić równolegle z działaniami Miasta, które 4 lipca b.r. przystąpiło do sporządzenia Strategii Rozwoju i Planu Ogólnego Warszawy, po podjęciu przez Radę Miasta stosownych uchwał.

To bardzo ważne projekty planistyczne, które na wiele lat wpłyną na wszystkie aspekty życia w Warszawie od sposobu mieszkania przez edukację, rozrywkę, pracę po czystość powietrza, zieleń i nowe technologie. Jaką wizję miasta mają urzędnicy mogliśmy się przekonać w czerwcu 2023 roku, kiedy zaprezentowany został projekt Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego wyraźnie pokazujący, że pomysły Ratusza są dalekie od tego, czego oczekują Mieszkańcy Warszawy. Teraz Miasto przystępuje do przygotowania kolejnych dokumentów określających kierunek rozwoju, tj. właśnie Strategii Rozwoju i Planu Ogólnego. Wiele wskazuje na to, że będą one ponownie realizowały wizję, która jest wygodna dla urzędników, ale nie uwzględnia potrzeb Mieszkańców. Ta wizja, zaprezentowana w projekcie Studium, wywołała społeczne oburzenie i skutkowała złożeniem ponad 57 tysięcy uwag do projektu Studium. Treści ani sposobu ustosunkowania się do nich Miasto teraz nie chce udostępnić, twierdząc jednocześnie, że będzie się nimi nieformalnie posługiwać w nowych dokumentach.

Warszawa powinna rozwijać się tak, jak chcą tego jej Mieszkańcy. Ale żeby tak się stało muszą Oni mieć realną możliwość przekazania Miastu czego chcą. Żeby móc to zrobić muszą mówić tym samym językiem, co miejscy planiści. Ten język jest określony w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i w nim władze miasta sporządzają dokumenty planistyczne – Strategię Rozwoju i Plan Ogólny. Żeby Mieszkańcy mogli porozumiewać się z Miastem w tym języku potrzebują tłumacza, który będzie potrafił przełożyć potrzeby, wyobrażenia, marzenia ludzi na język dokumentów planistycznych.

Jesteśmy tym tłumaczem!


Jesteśmy Mieszkańcami Warszawy zrzeszonymi w Porozumieniu Ludność Warszawy i dla umożliwienia formalnego prowadzenia działalności zarejestrowaliśmy Stowarzyszenie Zwykłe Społeczny Projekt Rozwoju Warszawy. Głównym naszym celem jest opracowanie projektu Społecznego Planu Ogólnego, w którym chcemy zapisać to, o co Mieszkańcy wnioskują i czego Mieszkańcy oczekują.

Kolejność zdarzeń była prosta – po pięciu latach prac w zaciszu urzędowych gabinetów wyłożono do publicznego wglądu projekt Studium. Spotkał się on z oburzeniem ogromnej części Mieszkańców i zaowocował powstaniem Komitetów Społecznych, które pomogły w złożeniu wielotysięcznych uwag. 17 Komitetów podpisało Porozumienie Ludność Warszawy i wtedy zrodził się pomysł robienia, równolegle do działań Miasta prowadzących do prawnego usankcjonowania polityki rozwoju przestrzennego, projektu Społecznego Planu Ogólnego. Sukcesywnie byłby prezentowany Miastu wskazując kierunek, w jakim idą oczekiwania warszawiaków. Bez czekania na zakończenie prac urzędu i zderzenie z kolejnymi protestami, które nie będą miały już żadnego wpływu na kształt dokumentów, bo będzie za późno.


Chcemy pokazać na czym naprawdę zależy warszawiakom robiąc projekt będący zapisem intencji ludzi żyjących, pracujących i wypoczywających w stolicy. 

Zaczynamy od określenia na mapie miasta jednostek osadniczych, zidentyfikowania ich specyfiki, profilu własności gruntów, indywidualnego charakteru, walorów i potrzeb. Na tej bazie, pozostając w stałym kontakcie z Mieszkańcami za pomocą mediów społecznościowych, ale też w bezpośrednich relacjach, będziemy zapisywać rozwiązania planistyczne składające się na Strategię Rozwoju i Plan Ogólny Warszawy.

Do tej akcji niezbędni są planiści, urbaniści, architekci, inżynierowie, ekolodzy, socjologowie, komunikanci, eksperci w dziedzinie nowych, eksperymentalnych technologii i wiele innych osób. Żeby nasze działania odniosły skutek muszą stać na najwyższym poziomie, a to wymaga finansowania.

Planowane koszty obejmują nie tylko wynagrodzenia i koszty osobowe. To są też koszty lokalu na pracownię, sprzęt, oprogramowanie, materiały biurowe. Planowany czas trwania prac to minimum półtora roku, jeżeli liczymy na zakończenie przez miasto zgodnie z obecnie wskazanym terminem uchwalenia przez samorządy planów ogólnych do 31 grudnia 2025 roku.

Równolegle, w aspektach przewidzianych ustawami, angażujemy się w działania planistyczne Miasta, tj. prace nad Strategią Rozwoju oraz Planem Ogólnym.


4 września 2024 r. Miasto oficjalnie ma rozpocząć zbieranie wniosków do planu ogólnego. Będzie to pierwszy dokument, w którym każdy Mieszkaniec będzie mógł przedstawić swoje oczekiwania dotyczące rozwoju miasta. Formularz umożliwiający składanie wniosków jest skomplikowany i w praktyce często będzie wymagał pomocy specjalisty. Chcemy zapewnić taką pomoc każdemu zainteresowanemu przez cały okres składania wniosków, czyli do 30 września 2024 r. Będziemy również organizować kampanie informacyjne i szkoleniowe, których celem ma być informowanie Mieszkańców o aktualnych działaniach Miasta w zakresie planowania przestrzennego oraz sposobach na aktywny udział w tym przedsięwzięciu.

Zależy nam na tym, aby w odróżnieniu od tego, co wydarzyło się podczas powstawania Studium, Mieszkańcy od początku aktywnie uczestniczyli w tym projekcie, który na wiele lat „urządzi” Warszawę.

Nie chcemy, aby było już za późno, kiedy dowiemy się, że Rodzinne Ogródki Działkowe mają zniknąć, aby w ich miejsce powstało blokowisko, a tereny dotychczas przeznaczone pod zabudowę mają stać się publiczną łąką – bez żadnego uzasadnienia, za to ze szkodą zarówno dla ich właścicieli jak i wszystkich mieszkańców Warszawy. Studium praktycznie zakładało likwidację budownictwa jednorodzinnego w dzielnicach obrzeżnych – gdyby wizja ta weszła w życie, ceny mieszkań w Warszawie po raz kolejny poszybowałyby w górę. Na takiej wizji skorzystać mogą deweloperzy, ale nie mieszkańcy.

Wnioski do Planu Ogólnego to pierwszy krok, którym Mieszkańcy mogą wpłynąć na plan Miasta. Takich kroków będzie więcej. Chcemy doprowadzić do tego, aby udział Mieszkańców w planowaniu przestrzennym był pełny i realny. Wiemy, jak to zrobić i tą wiedzą chcemy się dzielić. To co Miasto przygotowuje teraz będzie przez wiele kolejnych lat wpływało na jakość naszego życia i dlatego tak ważny jest udział i wyrażenie głosu Mieszkańców w tej procedurze.

15 000,00 zł to kwota, która pozwoli nam na uruchomienie I etapu niezwykle eksperymentalnego pomysłu włączenia na bieżąco Mieszkańców w procesy planistyczne Miasta, ale również na sięgnięcie po środki europejskie i rządowe.


Indywidualny numer konta zrzutki:

85 1750 1312 6886 7050 8259 7999

Stowarzyszenie Społeczny Projekt Rozwoju Warszawy


There is no description yet.

There is no description yet.

Location

Download apps
Download the Zrzutka.pl mobile app and fundraise for your goal wherever you are!
Download the Zrzutka.pl mobile app and fundraise for your goal wherever you are!

Moneyboxes

Nobody created moneybox for this fundraiser yet. Your moneybox may be the first!

Comments

 
2500 characters
Zrzutka - Brak zdjęć

No comments yet, be first to comment!