id: jsz9xa

Materiały edukacyjne

Materiały edukacyjne

Our users created 1 177 871 fundraisers and raised 1 230 810 696 zł

What will you fundraise for today?

Description


Pokażmy 2 miliony Endopolek w Sejmie!



Czego potrzebują polskie kobiety z endometriozą? 


  1. Przyznania, że endometrioza jest chorobą, która wymaga kompleksowego podejścia.
  2. Refundowanego systemu leczenia, włącznie ze specjalistycznymi operacjami. 


Zmiany nie dzieją się z dnia na dzień. Jedna osoba, nie jest w stanie doprowadzić do przewrotu w systemie zdrowia. Jedna historia, choć najbardziej okrutna, pełna cierpienia i bólu, nie wystarczy, by zwrócić uwagę rządzących na problem jakim jest endometrioza.

Jednak zmiany są możliwe! Fundacja Endopolki powstała z myślą o wspieraniu kobiet w endometriozie, ale także by proaktywnie działać na rzecz zmiany systemu. Wykorzystujemy każdą okazją, by nagłaśniać problem endometriozy w Polsce. Tym razem mamy okazję mówić tam, gdzie są ogromne możliwości zmiany - bezpośrednio w budynku Sejmu, do posłów i posłanek odpowiedzialnych za zmiany systemowe. 


Dlaczego nazywamy endometriozę problemem ? 


Jest to choroba bardzo powszechna, która dotyka ponad 2 miliony kobiet w Polsce. Statystycznie 1 na 10 Polek ma endometriozę, lecz biorąc pod uwagę czas diagnozy, który wynosi 8-12 lat, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że wśród nas jest znacznie więcej kobiet chorujących na endometriozę, które jeszcze nie otrzymały poprawnej diagnozy. 


Czym jest endometrioza?


Chorobą przewlekłą o podłożu hormonalno-immunologicznym. Endometrium czyli tkanka, która fizjologicznie znajduje się w jamie macicy, w przypadku endometriozy występuje również w innych miejscach, poza macicą. Najczęściej endometrioza zlokalizowana jest w miednicy mniejszej oraz jamie brzusznej – macica, jajowody, jajniki, pęcherz moczowy, jelita. Można ją znaleźć również w bardziej odległych miejscach, takich jak wątroba, żołądek, przepona, a nawet płuca, mózg czy oko. 


Endometriozie towarzyszą przede wszystkim bardzo silne dolegliwości bólowe, porównywane nawet do bóli porodowych i tych, których doświadczają pacjenci onkologiczni. 


Niewidzialne dla NFZ czyli jak wygląda leczenie w Polsce


Po pierwsze,

pomimo powszechności choroby, w Polsce jest niewielu lekarzy ginekologów specjalizujących się w leczeniu endometriozy. Wizyty odbywają się prywatnie, a koszt badania USG endometriozy to nawet 700 zł. 


Po drugie,

specjalistyczne operacje endometriozy wykonywane są w większości również w prywatnych klinikach. Cena operacji endometriozy IV stopnia dochodzi do ponad 60 tys. złotych.


Po trzecie,

leczenie endometriozy nie odbywa się jedynie w obszarze ginekologicznym. To bardzo często opieka ze strony całego sztabu specjalistów, m.in. fizjoterapeutka uroginekologiczna, dietetyk, psychoterapeuta, psychiatra, gastrolog.


Fundacja Endopolki - oddolna pomoc


Powstała w 2022 roku, w odpowiedzi na potrzeby ponad 2 milionów kobiet w Polsce. Misją Fundacji jest poprawa jakości życia kobiet z endometriozą i zwiększenie świadomości tej choroby w społeczeństwie.

Założycielka i prezeska Fundacji, Katarzyna Gieroba, od dwóch lat prowadzi działania na rzecz Endopolek w mediach społecznościowych. To przede wszystkim ponad 30 rozmów ze specjalistami, które są dostępne bezpłatnie. Fundacja dotychczas zorganizowała 3 warsztaty dla kobiet - z fizjoterapii uroginekologicznej i bezpiecznego ruchu w endometriozie oraz z wyciszania układu nerwowego i wydała pierwszego, darmowego ebooka. Założenie podcastu Endopolki w listopadzie 2022 roku dało szansę na stworzenie bezpiecznego miejsca do edukowania i szerzenia świadomości endometriozy.


Budowanie świadomości


Mamy to szczęście, że na swojej drodze spotykamy osoby, które głośno wyrażają swoją niezgodę na brak pomocy ze strony państwa i brak refundowanego systemu leczenia endometriozy. Dlatego wraz z posłanką Joanną Jaśkowiak i jej zespołem oraz aktywistką na rzecz endokobiet Małgorzatą Dembińską, ruszyłyśmy z akcją “Endopolki listy piszą” w grudniu 2022. Jest to apel do rządzących i szansa na przedstawienie historii kobiet, które na poprawną diagnozę czekały nawet kilkanaście lat. Więcej na temat akcji można przeczytać w tym wpisie:

https://www.facebook.com/photo?fbid=551986430085799&set=a.203776254906820


Co mamy zamiar zrobić z listami od Endopolek?


Przedstawić je w Sejmie podczas posiedzenia zespołu ds. endometriozy zaplanowanego na 6 marca 2023 roku. W posiedzeniu będą brać udział lekarze-specjaliści w leczeniu endometriozy oraz zaproszeni goście.



Wydarzeniem towarzyszącym posiedzeniu będzie WYSTAWA ORAZ AKCJA INFORMACYJNA wraz z oficjalnym otwarciem i obecnością mediów, podczas której będziemy miały szansę edukować, szerzyć świadomość i podkreślać, czego najbardziej potrzebują kobiety z endometriozą. 


Obydwa wydarzenia będą transmitowane w mediach społecznościowych Fundacji Endopolki. 



POTRZEBUJEMY WASZEGO WSPARCIA!


Chcemy zbudować 3 stoiska informacyjne, na których będą widniały takie informacje jak:

-fakty i mity dotyczące endometriozy

-najważniejsze statystyki

-postulaty, które zostaną przedstawione podczas posiedzenia zespołu ds. endometriozy

-listy z historiami kobiet w ramach akcji “Endopolki listy piszą”

-materiały edukacyjne w formie ulotek zawierające informacje dotyczące objawów choroby, diagnostyki, ośrodków leczenia endometriozy oraz gdzie szukać wsparcia


Przy stoiskach obecne będą posłanka Joanna Jaśkowiak, dyrektorka biura poselskiego Patrycja Danielewska, aktywistka Małgorzata Dembińska, założycielka Fundacji Endopolki Katarzyna Gieroba oraz ekspertki, członkinie Rady Programowej Fundacji.


Planowany budżet: 

  • 2 roll-upy
  • 6 kubików 
  • 100 ulotek 
  • 100 wstążek

Razem: 2500 zł 


Im więcej wpłat, tym większa widoczność!

Wierzymy, że z Waszą pomocą, możemy tego dokonać!

Wydarzenie odbywa się 7 marca 2023 roku. Nasza obecność jest już potwierdzona. Wszystkie pozyskane środki zostaną wykorzystane na materiały promocyjne.



There is no description yet.

There is no description yet.

The world's first Payment Card. Accept payments wherever you are.
The world's first Payment Card. Accept payments wherever you are.
Find out more

Donations 69

MS
Monika Stefaniak
20 zł
 
Hidden data
20 zł
 
Hidden data
100 zł
 
Hidden data
75 zł
 
Hidden data
10 zł
 
Hidden data
hidden
MR
Gosia
20 zł
 
Hidden data
hidden
 
Hidden data
20 zł
 
Hidden data
hidden
See more

Comments 2

 
2500 characters