id: k7ze23

Palestyna: pomoc celem łagodzenia traumy wojennej u dzieci

Palestyna: pomoc celem łagodzenia traumy wojennej u dzieci

Our users created 1 279 179 fundraisers and raised 1 498 272 431 zł

What will you fundraise for today?

Create fundraiser

Updates2

  • W ciągu ostatnich kilku miesięcy Teatr ASHTAR realizował swój teatralny program wsparcia psychospołecznego w obozie uchodźców Amari w Ramallah, pracując z uczniami i uczennicami klas szóstych i siódmych w szkołach UNRWA dla chłopców i dziewcząt. Te warsztaty to coś znacznie więcej niż tylko zabawa — to bezpieczna przestrzeń, w której młodzi ludzie mogą wyrażać siebie, przetwarzać emocje i zacząć leczyć rany wynikające z codzienności życia pod militarną okupacją, wysiedlenia i wykluczenia społecznego. Zajęcia poruszają również trudne kwestie związane z przedwczesnym porzucaniem nauki i wagarami.


    W szkole dla chłopców zajęcia koncentrowały się na wyrażaniu emocji poprzez opowiadanie historii i zadania zespołowe. Jeden z uczniów powiedział: „Te gry sprawiły, że poczułem, że należę do grupy. Że mam coś do zaoferowania.” Inny dodał: „Na początku nie chciałem mówić, ale potem zobaczyłem, jak inni się śmieją i dołączają. Więc spróbowałem.”


    Nasi trenerzy byli świadkami cichych, ale głębokich przemian. „Był jeden chłopiec, który właśnie przyjechał z Gazy,” opowiada trener. „Był zamknięty w sobie. Podczas trzeciej sesji pomagał już organizować swoją grupę i śmiał się w trakcie teatralnych zabaw. Odnalazł swój głos.” Inny facylitator dodał: „Niektórzy chłopcy zaczęli upominać kolegów, żeby nie przeszkadzali innym i pozwalali każdemu mówić. Tego na początku w ogóle nie było.”


    Szkoła dla dziewcząt przyniosła równie wiele emocji, a czasem i łamiących serce historii. Wiele uczennic dzięki ćwiczeniom teatralnym po raz pierwszy opowiedziało historie, których nie miały odwagi wyznać nigdzie indziej. „Jedna dziewczynka napisała list do siebie, w którym przyznała, że nie chce już żyć,” wspomina jedna z facylitatorek. „Inna powiedziała mi, że przypominam jej matkę, której nigdy nie miała. Trzymała mnie za rękę i prosiła, żebym nie odchodziła.”


    A jednak w tej szczerości było też światło i siła. Jedna z dziewczynek po odegraniu scenki powiedziała: „Poczułam, że wreszcie mogę coś powiedzieć bez strachu. Byłam kimś innym, ale byłam też sobą.”


    Jedna z sesji była poświęcona miesiączce i dojrzewaniu — tematom, które zwykle są tematem tabu. „Na początku były bardzo zestresowane,” opowiada trenerka. „Ale gdy porozmawiałyśmy o tym, jak działa ciało, zaczęły się otwierać. Zaczęły nawet pytać o religię, politykę, o wszystko. Były ciekawe świata.”


    Nasi trenerzy wielokrotnie obserwowali oznaki stresu, wycofania, przemocy rówieśniczej czy lęku, ale jednocześnie pojawiały się momenty przywództwa, wsparcia koleżeńskiego i zwykłej, bezinteresownej życzliwości. „Po zaledwie trzech sesjach,” wspomina jeden z trenerów, „uczniowie zaczęli przepraszać się nawzajem po konfliktach. Dziewczynka, która wcześniej dokuczała innym, podeszła do mnie z prośbą o pomoc w rozwiązaniu kłótni — nie po to, by ją wywołać.”


    Ogromne znaczenie miała współpraca z nauczycielami i personelem szkół. Praktycznie na każdej sesji informowali nas o potrzebach uczniów, wspierali interwencje i dbali o dobrą atmosferę. Jedna z nauczycielek napisała w ankiecie po zajęciach: „Jesteśmy dumni, że możemy z Wami współpracować. Dziewczynki czują się bezpieczne, a to najważniejsze.”


    Dzięki Twojemu wsparciu przez GlobalGiving (a teraz Zrzutka!), ponad 100 dzieci mogło wziąć udział w tych transformujących warsztatach. Śmiały się, płakały, bawiły się i uczyły refleksji. Wielu z nich po raz pierwszy usłyszało słowa: „Osoba, która stoi przed nami, może zmagać się z czymś, o czym nic nie wiemy,” jak przypomniał jeden z trenerów w klasie. A przez te kilka godzin w tygodniu nie były tylko uczniami w obozie uchodźców — były artystami, marzycielami, pisarzami, liderami.


    W imieniu całego zespołu Teatru ASHTAR i odważnych młodych ludzi z Amari — dziękujemy, że to jest możliwe. Twoje wsparcie to cichy akt oporu, który przypomina tym dzieciom, że są ważne.

    0Comments
     
    2500 characters

    No comments yet, be first to comment!

    Read more
Add updates and keep supporters informed about the progress of the campaign.

Add updates and keep supporters informed about the progress of the campaign.
This will increase the credibility of your fundraiser and donor engagement.

Description

Pilny apel dotyczący sytuacji w Gazie, gdzie obserwujemy jedno z największych ludobójstw ostatnich dekad. Ludobójstwo to, z wolna rozlewa się na Zachodni Brzeg, gdzie cierpią szczególnie dzieci!


W odpowiedzi na tę kryzysową sytuację, Teatr Ashtar (35 lat pracy społecznej i artystycznej) wraz z zespołem palestyńskich psychologów i psychiatrów, podobnie jak w przeszłości, kontynuje projekt interwencji psychospołecznej zainicjowany w 2023.


Nasz cel to wsparcie dzieci w Gazie i na Zachodnim Brzegu, które doświadczają niepojętego stresu i traumy. Interwencja ta obejmuje grupowe i indywidualne zajęcia terapeutyczne dla dzieci i młodzieży oraz szkolenia dla dorosłych, pracujących z nimi.


Cel naszego projektu to nie tylko złagodzenie obecnych traum, ale także zapobieganie ich długofalowym skutkom poprzez rozwijanie mechanizmów radzenia sobie w tej trudnej sytuacji. Szkolenia dla personelu i rodziców mają na celu wzmocnienie skuteczności naszych działań.


Każda pomoc przybliża nas do osiągnięcia naszego celu: ochrony dzieciństwa i wsparcia psychologicznego dla jak największej liczby dzieci i ich opiekunów.


Z góry dziękuję za Państwa wsparcie i zaangażowanie się w pomoc dzieciom w Palestynie w tych tak trudnych czasach.


Z wyrazami szacunku,

Konrad Suder Chatterjee


Nazywam się Konrad Suder Chatterjee i jestem Specjalistą ds. Komunikacji i Rozwoju Zasobów w Teatrze Ashtar w Ramallah, Palestyna.


W przypadku jakichkolwiek pytań lub potrzeby dalszych informacji, proszę o kontakt pod adresem: [email protected] lub [email protected].

There is no description yet.

There is no description yet.

Location

Download apps
Download the Zrzutka.pl mobile app and fundraise for your goal wherever you are!
Download the Zrzutka.pl mobile app and fundraise for your goal wherever you are!

Offers/auctions 1

Buy, Support, Sell, Add.

Buy, Support, Sell, Add. Read more

Help the Organiser even more!

Add your offer/auction - you sell, and the funds go directly to the fundraiser. Read more.

Created by Organiser:

Arts & Crafts • Paintings

Obraz pt. 'Ruda', Olej na płótnie. Wymiary: 100x70 cm Rok: 2023

Obraz ten został przekazany przez autorkę Jasnę Iwan na cel charytatywny dla tej zbiórki."Mój obraz "Ruda" to praca olejna na płótnie, którą namalował...

Starting price

10000 zł

End in 16 days!

Comments

 
2500 characters
Zrzutka - Brak zdjęć

No comments yet, be first to comment!