id: kxz4uu

Tablica upamiętniająca por. Józefa Klarnera zamordowanego w Katyniu

Tablica upamiętniająca por. Józefa Klarnera zamordowanego w Katyniu

Our users created 1 262 860 fundraisers and raised 1 450 933 465 zł

What will you fundraise for today?
Create fundraiser

Description

Zbiórka ma na celu zebranie środków na tablicę (z piaskowca, granitu - zależnie od ceny) upamiętniającą Józefa Klarnera - lekarza, porucznika Wojska Polskiego, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej a zamordowanego przez sowietów w Katyniu. Józef Klarner był współtwórcą i pierwszym prezesem Straży Pożarnej w Wojciechowie, która we wrześniu będzie świętowała 100-lecie swojego powstania. Bardzo proszę o wpłaty i udostępnienie tej zrzutki. Uczcijmy znanego z dobroczynności, ofiarności i patriotyzmu Człowieka, który studiując w Warszawie, Krakowie i Charkowie już jako społecznik miał wpływ na ufundowanie straży ogniowej w małym Wojciechowie na Lubelszczyźnie. Jeśli uda się zgromadzić więcej pieniędzy - będą one wykorzystane przy zbiórce pieniędzy na zakup torby ratowniczej z wyposażeniem.

Porucznik Józef Klarner urodził się 2 lipca 1890, w Bełżycach, jako syn Szymona Klarnera, doktora medycyny i społecznika, oraz Marii z Chełmońskich, siostry malarza Józefa Chełmońskiego.

Miał młodszą siostrę Jadwigę (1888 – 1913).

Uczył się w gimnazjum męskim w Lublinie w latach 1899 – 1905, następnie w Warszawie w gimnazjum prywatnym Chrzanowskiego i w 5. gimnazjum męskim w Warszawie, gdzie otrzymał maturę w 1907 roku.

W 1908 roku wstąpił na Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, ale po dwóch latach przeniósł się na Wydział Lekarski.

Latem 1914 roku przebywał na terenie Królestwa Polskiego, i jako poddany rosyjski nie mógł wrócić na terytorium Austro-Węgier, więc kontynuował studia na Uniwersytecie w Charkowie. Do Krakowa powrócił w 1915 roku, i uzyskał dyplom doktora medycyny 31 marca 1916. Zaliczył również semestr studiów rolniczych, których jednak nie ukończył.

15 listopada 1915 roku poślubił w Bełżycach Marię Napiórkowską, córkę ziemianina Antoniego Napiórkowskiego, właściciela majątku Kierz w Lubelskiem. Po śmierci teścia w 1917 roku objął wraz z żoną administrację tym majątkiem.

22 lutego 1919 roku zgłosił się do wojska jako ochotnik. Służbę rozpoczął w 11. Pułku Ułanów, następnie był lekarzem wojskowym w różnych jednostkach tyłowych. Walczył w wojnie polsko-bolszewickiej w stopniu porucznika. Był wtedy lekarzem 1. Dywizjonu Jazdy Syberyjskiej. Brał udział w walkach na północnym Mazowszu. Na froncie przebywał od sierpnia do listopada 1920 roku. Ostatnie przydziały miał w batalionie zapasowym 23. Pułku Piechoty i w 6. Brygadzie Jazdy. We wrześniu 1921 roku został wysłany na bezterminowy urlop wskutek reklamacji Ministra Rolnictwa, a następnie przeniesiony do rezerwy z przydziałem do 2. Baonu Sanitarnego.

Od tej pory zajął się prowadzeniem majątku w Krzu i działalnością społeczną. Kierz miał około 700 ha powierzchni. W majątku znajdował się piętrowy dwór otoczony parkiem. Był on skanalizowany, w późniejszym okresie doprowadzono tu też elektryczność. W majątku uprawiano chmiel, owoce i goździki nicejskie. Funkcjonowała także gorzelnia. Józef Klarner, mimo że nie miał szczególnego zamiłowania do rolnictwa, był dobrym gospodarzem i osiągał sukcesy, choć nie brakowało też problemów, do których zaliczyć trzeba znaczne obciążenie hipoteki majątku.

Oprócz pracy na gospodarstwie Józef Klarner był bardzo aktywny na niwie społecznej, idąc w ślady swego ojca, doktora Szymona Klarnera (1862 – 1925), który działał w pobliskich Bełżycach. Przede wszystkim praktykował jako lekarz, pomagając nieraz bezpłatnie okolicznym mieszkańcom. Angażował się w organizację ochotniczych straży pożarnych (był inicjatorem, organizatorem i pierwszym prezesem Straży Pożarnej w Wojciechowie), za co został kilkakrotnie odznaczony. Był także prezesem Dozoru Szkolnego na terenie gminy Bełżyce i wspierał wraz z żoną szkołę powszechną w Krzu, która była ufundowana jako szkoła prywatna przez rodzinę Napiórkowskich jeszcze w 1908 roku.

W sierpniu 1939 roku został zmobilizowany jako lekarz z przydziałem do 2. szpitala okręgowego w Chełmie, z którym ewakuowano go na wschód. Dostał się do niewoli sowieckiej w nieznanych okolicznościach. 18 kwietnia wywieziono go do Katynia, gdzie został zamordowany.

Tablice upamiętniające Józefa Klarnera znajdują się w Warszawie na ścianie kościoła Św. Karola Boremeusza na Powązkach oraz w Krzu na frontonie kaplicy. Jego żona, Maria Klarnerowa, była obecna w składzie polskiej delegacji, która udała się do Katynia w 1943 roku.

(Informacje: Damian Kosiński).

There is no description yet.

There is no description yet.

Location

Download apps
Download the Zrzutka.pl mobile app and fundraise for your goal wherever you are!
Download the Zrzutka.pl mobile app and fundraise for your goal wherever you are!

Moneyboxes

Nobody created moneybox for this fundraiser yet. Your moneybox may be the first!

Comments

 
2500 characters
Zrzutka - Brak zdjęć

No comments yet, be first to comment!