Bezgotówkowa Wymiana Dóbr i Usług - Wzajemniak.pl / Cashless Exchange of Goods and Services- Wzajemniak.pl
Bezgotówkowa Wymiana Dóbr i Usług - Wzajemniak.pl / Cashless Exchange of Goods and Services- Wzajemniak.pl
Our users created 1 233 595 fundraisers and raised 1 370 901 159 zł
What will you fundraise for today?
Description
www.Wzajemniak.pl to platforma do bezgotówkowej wymiany dóbr i usług wspierana wewnętrzną walutą punktową.
System został zaprojektowany w latach 2011 - 2012 przy współpracy z ekonomistami z Uniwersytetu Warszawskiego.
Portal uruchomiono w roku 2021 jako swego rodzaju zabezpieczenie na wypadek ewentualnego kryzysu, inflacji czy wzrostu bezrobocia. Konstrukcja systemu pozwala jego uczestnikom na ekonomiczne funkcjonowanie bez oficjalnej gotówki i niezależnie od stanu krajowej ekonomii, kursów walut, poziomu inflacji czy stóp procentowych.
Jak to działa?
Każdy, po uprzedniej weryfikacji na naszej platformie internetowej (www.Wzajemniak.pl), może dołączyć do wymiany dóbr i usług.
Aby zdobyć punkty, należy wstawić ogłoszenie, oferując np. swoją starą gitarę lub korepetycje z matematyki, a zdobyte punkty możemy wymienić na inne wymarzone dobra/usługi oferowane przez innych użytkowników.
Jak pomożemy środowisku?
- nie trzeba będzie rezygnować z dodatkowej konsumpcji (zamiast np. wyrzucić stary telefon, będzie można oddać go komuś, kto będzie tego potrzebował, a otrzymane punkty przeznaczyć na lekcję grania na fortepianie, itd.),
- zmniejszy się ilość odpadów (w przykładzie powyżej, dojdzie do zmniejszenia ilości elektrośmieci) oraz obniżą się wydatki członków społeczności, co pozwoli na podwyższenie konsumpcji innych dóbr, a zatem na rozwój gospodarki,
- obniży się poziom “marnotrawstwa” zasobów wśród mieszkańców danych społeczności.
Kim jesteśmy?
Zespół fundacji DEMOK.pl działa na rynku startupów internetowych od przeszło 20-tu lat.
Nasz pierwszy projekt, to uruchomiony w roku 2001 portal eBilet.pl a ostatni, najświeższy projekt, to www.wzajemniak.pl - nasze doświadczenie gwarantuje powodzenie projektu ! Link jednego z liderów projektu: https://www.linkedin.com/in/startuphub/.
Poza tym nasza fundacja, zgodnie ze swoją nazwą, prowadzi prace nad budową systemów informatycznych wspierających demokrację bezpośrednią. Jednym z pierwszych wdrożeń tego typu jest giełda rankignowa do oceny urzędników i osób publicznych uruchomiona lokalnie dla mieszkańców Podkowy Leśnej i dostępna pod adresem: www.demok.pl.
Strona internetowa fundacji znajduje się pod adresem: www.fundacja.demok.pl (planujemy odświeżenie jej w tym roku).
Fundacja prowadzi badania w obszarze systemów społecznej, bezgotówkowej, wielobarterowej wymiany dóbr i usług, stosowanych, jako remedium na wszelkiego rodzaju kryzysy ekonomiczne.
Trochę więcej o idei Wzajemniaka - artykuł prasowy z 2021 roku:
Wzajemniak.pl, czyli alternatywna ekonomia, czyli jak sprawnie wymieniać się dobrami i usługami, gdy nie mamy gotówki - zapraszamy:
Wzajemniak to społeczność wzajemnej wymiany dóbr i usług rozliczanych punktami będącymi czymś w rodzaju lokalnej waluty. Historia lokalnych walut jest bardzo długa. Są dobrym rozwiązaniem na czasy kryzysów i trudnego dostępu do gotówki. Świetnie też integrują lokalne społeczności. Najciekawsze przykłady pochodzą sprzed 100 lat z czasów wielkiego kryzysu, gdy funkcjonowały w Austrii, Niemczech, Szwajcarii, USA.
W czasach nam współczesnych kluby wzajemnej wymiany działają w Ameryce Południowej, Kanadzie, Europie Zachodniej. W Polsce nie są znane tylko dlatego, że od dwóch dekad nasza gospodarka jest wspierana dotacjami UE i cały czas się rozwija. W Hiszpanii, we Włoszech czy Francji, gdzie bezrobocie wśród absolwentów jest istotnym problemem, systemy wzajemnego wsparcia są szerzej znane.
Wzajemną wymianę warto jednak prowadzić nie tylko ze względów ekonomicznych. To również sposób na większą integrację lokalną - sąsiedzką. To szansa na to, żeby się lepiej poznać z szeroko rozumianymi sąsiadami i nauczyć funkcjonowania z mniejszym użyciem gotówki, aby zaoszczędzić ją na rzeczy, których nie da się kupić w ramach lokalnej wymiany.
Wymiana to też ekologia. Zamiast wyrzucać niepotrzebne rzeczy możemy dać im drugie życie - spróbować je wymienić, sprzedać komuś za punkty, a potem, od kogoś innego kupić coś nam potrzebnego (zamiast jedynie oddać na dowolnej "fejsbukowej" grupie "śmieciarka jedzie").
Wzajemniak jest rozwiązaniem pośrednim pomiędzy szlachetnym oddaniem czegoś za darmo, a próbą sprzedania za złotówki w jakimś portalu ogłoszeniowym, co zwykle kończy się sprzedażą za ułamek prawdziwej wartości. Na Wzajemniaku mamy szansę sprzedać coś za realną cenę, choć z użyciem "waluty" o węższym zasięgu, taką znaną tylko znajomym i sąsiadom.
Wzajemniak to również, a może przede wszystkim, wymiana usług - na przykład wymiana lekcji języków obcych, wszelkiego rodzaju korepetycji, usług remontowych a nawet wzajemnego podwożenia się sąsiadów do pracy (to temat naszego nowego startupu: www.DojazdyRazem, na lato 2022 roku).
Może nie trzeba już będzie kupować korepetycji z matematyki za gotówkę ? Może wystarczy udzielić komuś chętnemu lekcji z francuskiego, a potem za te punkty kupić, od kogoś korki z matematyki dla naszego dziecka ? Ekonomiści nazywają takie działanie "wielobarterem", chociaż jest to w rzeczywistości zwykły zakup i sprzedaż z użyciem substytutu pieniądza (punktów – waluty lokalnej istniejącej tylko wewnątrz systemu), którego pewną, niewielką pulę dostajemy na starcie, trochę jak w grze Monopoly. No może bardziej pożyczamy niż dostajemy, bo nie jest to dosłowna darowizna. Lokalna waluta Wzajemniaka to istota tego projektu – w normalnym świecie, brak gotówki uniemożliwia wymianę i w ogóle funkcjonowanie, we Wzajemniaku, jeśli tylko mamy cokolwiek na wymianę, nawet tylko wolny czas, to gotówka przestaje być problemem, przestaje być ograniczeniem.
Wzajemniak został wymyślony na czasy kryzysu i bezrobocia, czyli zjawisk nieznanych w Polsce od dekad, może być jednak swego rodzaju zabezpieczeniem na przyszłość - nigdy nie wiadomo, jakie zamieszanie przyniosą jeszcze epidemie, jeśli potrwają dłużej. Ciekawostką jest to, że światy wzajemniakowych społeczności, dzięki punktowej walucie oraz operowaniu na podstawowych dobrach i usługach, mogą być odporne na zawirowania i kryzysy na światowych rynkach. To może być kiedyś jego poważną zaletą. Wzajemniak tworzy bezpieczną, lokalną, ekonomiczną „bańkę”, która powinna być dość niezależna od aktualnego kursu złotówki do euro czy dolara.
Regulamin Wzajemniaka odtwarza warunki i relacje z małych społeczności plemiennych, gdzie wszyscy wszystkich dobrze znali. Tutaj wszystko jest oparte na zaufaniu. Jedną z zasad Wzajemniaka jest to, że saldo naszego konta punktowego jest widoczne dla innych użytkowników - naszych znajomych. Czyli wszyscy znajomi widzą zawartość naszego portfela. Dzięki temu unikamy "pasażerów na gapę", a każdy ma motywację do utrzymywania "społecznej postawy" czyli zdrowego bilansu na koncie. Tym bardziej, że saldo konta mówi o bilansie pomiędzy tym, co dostaliśmy od innych użytkowników oraz tym, co sami przekazaliśmy społeczności. Saldo konta punktowego nie mówi o naszym stanie posiadania lecz stanie naszych rozliczeń z resztą społeczności.
Jeśli nasze saldo będzie przez długi czas ujemne i nic z tym nie zrobimy (nic nie sprzedamy ani nie wykonamy żadnej usługi), to znajomi będą widzieć, że trochę "pasożytujemy". Trochę jak w rodzinie lub małej wiosce, wszyscy wiedzą wszystko o wszystkich. To powinno motywować do dawania społeczności tyle samo, ile się od niej bierze, czyli pilnować, aby nasze saldo nie było zbyt długo i zbyt mocno na minusie. To takie zdrowe, fundamentalne zasady ekonomii społecznej.
Wzajemniak składa się z trzech niezależnych części: uproszczonego "fejsbuka", gdzie utrzymujemy swój profil, posty i linkujemy sie ze znajomymi, serwisu ogłoszeniowego, w którym zamieszczamy oferowane przedmioty i usługi, wyceniane w punktach, złotówkach lub obu tych walutach na raz. Trzecia część to system do rejestrowania transakcji dokonywanych między użytkownikami w punktach.
Salda naszych kont oraz ilości przeprowadzonych transakcji są widoczne dla wszystkich naszych znajomych (bez szczegółów na temat tego co i za ile kupiliśmy/sprzedaliśmy). Dzięki temu wszyscy wiedzą, na ile jesteśmy aktywni w społeczności.
Do Wzajemniaka warto jest przystępować grupowo, namawiając od swoich znajomych, czy lokalną społeczność. Tylko wtedy wymiana będzie szła sprawnie. Jeśli chciał(a)byś zostać moderatorem takiej lokalnej, wzajemniakowej grupy, skontaktuj się z nami.
Wzajemniak został założony przez zespół Fundacji Demokracji Bezpośredniej (KRS 400498, nasz adres to: www.fundacja.demok.pl Obszar działania fundacji to, między innymi budowa systemów internetowych do demokracji lokalnej, na przykład: www.Podkowa.Demok.pl - podobny możemy uruchomić też w Twojej miejscowości, wystarczy skontaktować się z nami).
Przy pracach nad Wzajemniakiem brali udział znajomi ekonomiści z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Polskiej Akademii Nauk.
Zapraszamy do udziału w zabawie, a poniżej lista dobrych rad - krótki przewodnik po korzystaniu z portalu www.Wzajemniak.pl
Dobre rady - jak używać Wzajemniaka:
1. Załóż konto i wypełnij starannie profil, tu nie można być anonimowym - wszystkie zasady funkcjonowania Wzajemniaka odnoszą się do zasad funkcjonowania pierwotnych plemion ludzkich, gdzie pojęcie anonimowości nie istniało. Wprowadź oferty przedmiotów, które masz na sprzedaż (lub możesz pożyczać znajomym) oraz usług, które możesz wykonywać w ramach wymiany.
2. Ceny swoich usług i przedmiotów możesz ustalić w punktach lub złotówkach (lub jednym i drugim), przyjmując, że 1 punkt ma taką samą wartość, jak 1 złotówka. Możność wyceniania przedmiotów i usług jednocześnie w punktach i złotówkach przydaje się wtedy, gdy nie chcesz sprzedawać pewnych usług wyłącznie za punkty, bo potrzebujesz również złotówek. Dla przykładu używany rower może być wyceniony na 200 zł plus 300 punktów, co oznacza, że jego wartość szacujesz na 500 zł.
3. Poszukaj w serwisie znajomych i połącz się z nimi. Jeśli im ufasz, udziel im rekomendacji i poproś ich o to samo. To pozwoli administratorowi przyznać Ci pulę punktów "na start" w formie prawa do debetowania konta z punktami. Twój profil musi być jednak przedtem w miarę kompletnie wypełniony. Zaproś jak najwięcej swoich znajomych do Wzajemniaka - tylko wtedy, gdy będzie nas dużo i będzie można znaleźć w nim każdy rodzaj usług, będzie przydatny dla wszystkich.
4. Dbaj o to, aby saldo Twojego konta nie pozostawało zbyt długo ujemne, ponieważ to świadczy o tym, że więcej bierzesz od społeczności niż jej dajesz, a między jednym a drugim warto zachować zdrowy balans. Saldo konta z punktami we Wzajemniaku nie świadczy o Twoim stanie posiadania lecz o bilansie Twoich rozliczeń z całą społecznością jego użytkowników, warto o tym pamiętać.
Regulamin:
1. PROFIL i dane osobowe.
Ponieważ portal służy do rozliczania wzajemnej wymiany pracą, usługami, czy innymi dobrami, PROFIL musi zawierać prawdziwe dane i w miarę rozpoznawalne, chociażby dla znajomych, zdjęcie. Zdjęcie kota zamiast własnego też ujdzie, ale wtedy Moderator raczej nie przyzna nam prawa do debetu w punktach. Adres podajemy tylko orientacyjnie (kod pocztowy, miejscowość, ewentualnie ulica, ale bez numeru domu). Numer telefonu czy email również jest potrzebny, ale system pokazuje go tylko tym użytkownikom, których sami oznaczymy jako znajomych.
2. ZNAJOMI.
Wzajemniak to nie Fejsbuk. Przez znajomych oznaczamy tylko osoby, które rzeczywiście znamy i których profili jesteśmy pewni. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko pojawienia się w portalu anonimowych osób, które chętnie coś przyjmą, ale nic nie dadzą od siebie.
3. PUNKTY i złotówki.
Przy pomocy punktów (i ew. złotówek) kupujemy i sprzedajemy przedmioty i usługi. Robimy to poza systemem, w nim notujemy tylko transakcję. Ceny staramy się ustalać tak, jak robilibyśmy to w złotówkach (1 pkt = 1zł). Punkty po prostu zastępują złotówki. Jeśli pewnych rzeczy (czy usług) nie jesteśmy w stanie oferować bliźnim wyłącznie za punkty, możemy je wycenić jednocześnie w złotówkach i punktach. Wtedy, wystawiając na sprzedaż np. stary rower, wpisujemy w formularz, że sprzedamy go, na przykład, za 100 zł plus 200 punktów, bo uważamy, że jest wart łącznie ok. 300 zł.
4. DEBET i saldo konta punktowego.
Jeśli saldo punktów na naszym koncie wynosi zero, to raczej musimy zacząć działalność od sprzedania czegoś, a dopiero potem będziemy mogli coś kupić. Możemy też poprosić Moderatora, aby przyznał nad debet (rodzaj kredytu w walucie punktowej), który zrobi to, o ile nasze konto będzie wyglądać wiarygodnie. Debety są potrzebne, bo bez nich w ogóle nie doszłoby do pierwszych transakcji w systemie. Saldo konta mówi nam jaka jest relacja pomiędzy ilością pracy/dóbr jaką przekazaliśmy innym użytkownikom, czyli ile zrobiliśmy dla społeczności. Jeżeli nasze saldo jest przez dłuższy czas ujemne, to powinniśmy coś wystawić na sprzedaż i raczej nie odmawiać prośbom o nasze usługi ze strony innych użytkowników. Co ważne, saldo punktowe każdego użytkownika jest widoczne dla wszystkich innych użytkowników, trochę jak w małej plemiennej wiosce, gdzie wszyscy wiedzą wszystko o wszystkich. Jawność aktualnego salda konta jest jedną z głównych reguł działania Wzajemniaka.
5. DANE o transakcjach.
Dane o transakcjach są przechowywane w systemie przez 3 miesiące (nie chcemy trzymać Waszych, potencjalnie wrażliwych danych o zakupach/pracach/sprzedaży). Saldo pozostaje aktualne przez cały czas. Dane o transakcjach można sobie ściągnąć ze swojego konta w formie pliku PDF.
6. Transakcje i Punkty.
Operator portalu Wzajemniak nie wymienia punktów na złotówki, ani odwrotnie. Zanim zdecydujemy się sprzedać coś za punkty korzystając ze Wzajemniaka, sprawdźmy, czy w Portalu są jakieś usługi lub towary, które chcielibyśmy potem za te punkty kupić lub zaakceptujmy fakt, że trzeba będzie poczekać, aż się pojawi się, co będzie nas interesować. Tym bardziej, że dopiero rozkręcamy ten eksperyment ekonomii społecznej.
7. Bezpieczeństwo danych.
Twój numer telefonu oraz email jest widoczny tylko dla osób, które oznaczysz jako znajomych.
Informacja o plikach cookies
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje
English below:
www.Wzajemniak.pl is a platform for cashless exchange of goods and services backed by an internal point currency.
The system was designed in 2011 - 2012 in cooperation with economists from the University of Warsaw.
The portal was launched in 2021 as a kind of hedge against a possible crisis, inflation or rising unemployment. The design of the system allows its participants to function economically without official currency and regardless of the state of the national economy, exchange rates, inflation or interest rates.
How does it work?
Anyone, after verification on our online platform (www.Wzajemniak.pl), can join the exchange of goods and services.
To earn points, insert an ad offering, for example, your old guitar or math tutoring, and we can exchange the points earned for goods/services offered by other users.
How will we help the environment?
You will not have to give up additional consumption (instead of, for example, throwing away an old phone, you will be able to give it to someone who needs it, and use the points you receive for piano lessons, etc.),
The amount of waste will be reduced (in the example above, there will be a reduction in the amount of electro-waste) and the spending of community members will be reduced, which will allow for an increase in the consumption of other goods, and therefore the development of the economy,
The level of "waste" of resources among residents of the communities in question will decrease.
Who are we?
The DEMOK.pl Foundation team has been active in the Internet startup market for more than 20 years.
Our first project was the eBilet.pl portal launched in 2001 and the latest, most recent project is www.wzajemniak.pl - our experience guarantees the success of the project ! Link of one of the project leaders: https://www.linkedin.com/in/startuphub/.
Besides, our foundation, true to its name, is working on building IT systems to support direct democracy. One of the first implementations of this type is a rank-and-file exchange for evaluating officials and public figures launched locally for Podkowa Leśna residents and available at: www.demok.pl.
The foundation's website is at: www.fundacja.demok.pl
The foundation conducts research in the area of systems for social, cashless, multi-barter exchange of goods and services, used as a remedy for all kinds of economic crises.
For a little more on the idea of Wzajemniak, see the 2021 news article:
How to efficiently exchange goods and services without money:
Wzajemniak is a community – or a club – created to facilitate the exchange of goods and services whose value is counted in points serving as a local currency. The history of local currencies is very long. They are a good solution for times of crisis and money shortage. They also tend to unite local communities. The most interesting examples of local currencies date back to around 100 years ago, that is to the period of the Great Depression when they were in use in Austria, Germany, Switzerland and the USA.
Nowadays, exchange clubs exist in South America, Canada and Western Europe. They aren’t well known in Poland due to the growth of the economy, which has been supported by EU funds for the past 20 years. In Spain, Italy or France, where unemployment among graduates is a serious issue, systems of mutual support are far more common.
However, exchange systems are worth trying for more than economic reasons. They can unite residents of neighborhoods and towns. They provide an opportunity to meet people from the same community and learn how to spend less money so that we can save it for goods that cannot be obtained through the exchange system.
Exchanging also means caring for the environment. Instead of throwing away things we don’t need anymore, we can give them a second life by exchanging or, in other words, selling them for points which can later be used to buy something else from another club member. Of course, we can always just give these things away on other social media platforms (for example, on Facebook, we can find a lot of local groups usually called “śmieciarka jedzie”, meaning “the dumpster truck is coming”).
Wzajemniak is a halfway solution between a noble giveaway and selling something through a commercial portal, usually way below its real price range. On our website, we have an opportunity to sell things for their real value, but by using a “currency” with a slimmer range known only to other members.
Wzajemniak is first and foremost meant for exchanging services, such as language lessons, tutoring, repair services or even carpooling (and that will be a subject of our next startup: www.DojadzyRazem.pl – coming this autumn). Maybe now you won’t have to pay for maths lessons in cash? Instead, you can teach someone French and gain points to pay for maths tutoring for your child. Economists call this kind of exchange a multi-barter, but in reality, it is just a regular transaction using a money substitute – it's a bit like playing Monopoly. However, the money substitute (that is points) that we are given at the beginning of our Wzajemniak adventure is not really a donation, it’s more of a loan. And that is the main point of Wzajemniak – in the real world, the lack of money can make it harder to function in society, but in Wzajemniak’s world, if we have anything to exchange, even if it’s just our time, money stops being a problem, it stops being a limitation.
Wzajemniak was created for times of crisis and widespread unemployment, issues hardly present in Poland for decades. It can be, however, a safeguard for the future – who knows what kind of turmoil will be caused by the pandemic if it lasts any longer. It is worth noting that Wzajemniak’s communities might be immune to economic crises and other economic turbulences on a national level. This great advantage arises from Wzajemniak’s points currency and from the fact that it’s meant for exchanging basic goods and services between acquaintances and neighbors. This creates a safe, local “bubble”, which should be mostly independent of any currency rates, such as the PLN to a dollar, pound or euro.
Wzajemniak copies from relations in „primitive” societies, where everyone knows each other and everything is based on mutual trust. One of Wzajemniak’s rules is that our point balance is visible to all users - our friends -, which helps to avoid “free rides” and creates a motivation for everyone to maintain the right social attitude, that being our point balance. Moreover, the account’s balance informs about the relation between how much we received from other users and how much we gave to the community. It does not say anything about our wealth, but the status of our transactions with the rest of the user base.
If this balance is negative for a long time, meaning we do not sell anything nor provide any services, our friends will see we are a bit of a “parasite”. It’s like a family or a village – everyone knows each other's business and it helps in motivating us to give to our community as much as we take from it, which helps to make sure our balance doesn’t stay negative for too long. These are the basic, natural rules of the social economy.
Wzajemniak consists of three independent parts: one with our profile, posts and friends; one with advertisements of offered goods and services, priced in points, PLN, or both; one with a transaction register for point deals. The third part is the most important – thanks to the point balance we know what our economic relations with other Wzajemniak community members look like.
Our balance and the number of transactions are visible to our friends without particular details (that is without what and for how many points we have bought/sold). It allows everyone to see how active we are in the community.
It’s worth joining Wzajemniak together with a group of friends or neighbors, as it will create more opportunities for swift exchanges. If you would like to become a moderator for your local Wzajemniak group, do not hesitate to contact us.
Wzajemniak was founded by a small team from Fundacja Demokracji Bezpośredniej – Direct Democracy Foundation (KRS 400498, www.demok.pl/fundacja – we create, among other things, online systems for local democracy, for example www.Podkowa.Demok.pl – we can launch one in your town too, just contact us).
The project was consulted with economists from the University of Warsaw and the Polish Academy of Sciences.
We invite you to join us, below you can find a short guide to help you start your adventure with Wzajemniak.pl
How to use Wzajemniak efficiently:
1. Create your account and carefully fill in your profile, here you cannot be anonymous as Wzajemniak is based on small community social rules. Create advertisements for things you have for sale (or are willing to borrow) and services you can provide.
2. Goods’ and services’ prices can be set in points or PLN (or both), given that 1 point has the same value as 1 PLN. The ability to price things in both points and PLN is useful when you do not want to sell certain goods or services only for points because you also need PLN. For example, a second-hand bike may be priced at 200 PLN and 300 points, which means that its value amounts to 500 PLN.
3. Find your friends and connect with them. If you trust them, give them a recommendation and ask them to do the same for you. It will allow the administrator to give you a certain amount of points in the form of a right to have a negative balance. Your profile must be more or less filled in beforehand. Please invite your friends to join Wzajemniak, as only with a lot of members can we have access to all the goods and services that will be useful for everyone.
4. Make sure that your balance does not stay negative for too long, this will mean that you take from the community more than you are willing to give and it is crucial to maintain an equilibrium between the two. It is important to remember that your balance does not define how much you own, but whether you give back to the community as much as you take from it.
Rules:
1. PROFILE and personal data
Because the portal is meant to settle mutual transactions of work, services and other goods, your PROFILE must contain real data and a recognizable, at least to your friends, profile picture. A cat picture instead of your face will also be acceptable, but it gives a low chance of receiving a right to debit from moderators. We only give our address as a means for orientation (postal code, city, maybe street, but no home number). Your phone number or email is also necessary, but they will only be visible to friends, who you personally choose.
2. FRIENDS
Wzajemniak is not Facebook. We only assign the friend status to people, who we personally know and whose profiles we are sure of. Thanks to this, we can minimize the risk of anonymous people showing up in our portal, who will gladly take, but not give back.
3.POINTS and PLN
By using points (or PLN) we buy and sell objects and services. We do this outside of the system, inside it, we only note the transaction. We try to set up the prices as if they were in PLN (1 point = 1 PLN). Points just substitute money. If we cannot offer certain things (or services) for just points, then we can evaluate them simultaneously in points and PLN. Then, while selling an old bike, we write in the form that we are, for example, selling it for 100 PLN and 200 points, meaning its real price is 300 PLN.
4.DEBIT and points balance
If the point balance in our account is zero, then we probably have to start by selling something, so that later we can buy. We can also ask the moderator to grant us a debit (a kind of credit in points), who will do so if our account looks trustworthy. Debits are necessary because without them, we could not start the transaction chain in our system. The accounts balance tells what the relationship between given and taken goods inside the community is. If our balance is negative for a long time, we should try selling something and not decline requests for our services from other users. What is important, the user’s balance is visible to all other members of the system, kind of like a small village where everyone knows everything about everyone else. This openness of the current balance is one of the key rules of participation in Wzajemniak.
5.DATA about transactions
The data about transactions is stored in the system for 3 months (we don’t want to keep your, potentially sensitive, information about sales/work/shopping). The balance always stays up to date, it does not “forget”, as time passes, about previous changes to it. You can download this history of transactions as a PDF from your account.
6.TRANSACTIONS and points
The administrator of the Wzajemniak portal doesn’t trade points for money, the same goes the other way round. Before you decide to sell something for points using Wzajemniak, make sure that there are things or services you might want to buy or accept the fact that you will have to wait for something that interests you to be listed for sale. This is even more important because we are just getting this social economy project going.
7.DATA SAFETY
Your email and phone number are only visible to those users, who you choose as your friends.
Information about cookies
Our website uses cookies for statistics, advertisements and functionality. Thanks to them, we can individually adjust the website to your needs. Everyone can accept cookies or has the possibility of turning them off in the browser, thanks to which no data will be collected.
There is no description yet.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.