Mowa nienawiści - film dokumentalny Konrada Szołajskiego
Mowa nienawiści - film dokumentalny Konrada Szołajskiego
Our users created 1 226 307 fundraisers and raised 1 348 429 588 zł
What will you fundraise for today?
Updates18
-
Onet o Trójce, naszym filmie i zbiórce
https://www.onet.pl/?utm_source=www.facebook.com_viasg_kultura&utm_medium=social&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&pid=7057abf9-bb56-468d-b6d9-b842cc63080c&sid=bf78661f-61f7-40de-becc-94f65255b9ae&utm_v=2
No comments yet, be first to comment!
Add updates and keep supporters informed about the progress of the campaign.
This will increase the credibility of your fundraiser and donor engagement.
Description
Film ma otworzyć nam wszystkim oczy i powiedzieć STOP MOWIE NIENAWIŚCI, bo dalej tą drogą iść nie możemy, jeśli chcemy żyć w normalnym, cywilizowanym kraju w środku Europy. W Polsce działa cenzura ekonomiczna, zapobiegająca powstawaniu filmów dokumentalnych na tematy społeczne. Instytucje powołane do wspierania takich projektów nie robią tego.
Dlatego robimy zbiórkę społeczną. Od Ciebie zależy, czy uda się zrealizować ten film.
Od reżysera
Hejt… Nienawiść… Agresja… To zjawisko staje się w Polsce coraz bardziej groźne.
Rośnie napięcie, rodzi się przemoc, a ofiarami stają się nie tylko politycy, ale także zwykli ludzie.
Dlatego chcę opowiedzieć o tej epidemii, ale nie publicystycznie, a filmowo - przez portrety konkretnych ludzi. Ofiar i prześladowców. Przedstawię ich losy, pokażę jak hejt się rodzi i do czego może doprowadzić. W ramach dokumentacji zbieram informacje od osób, które zostały dotknięte – czasem w sposób bardzo bolesny. Lista z każdym dniem się wydłuża.
Sprawa ma wymiar społeczny, ogólnonarodowy, jednak cierpią przede wszystkim indywidualne osoby i te zobaczymy z bliska. Film będzie ostrzeżeniem oddziałującym na emocje widzów niezależnie od ich poglądów. Bo mowa nienawiści rodzi przemoc – a ta może dotknąć każdego. Z obu stron politycznej barykady, dzielącej dzisiaj polskiej społeczeństwo.
Wydaje się, że zamiast do politycznego kompromisu, zmierzamy do konfrontacji. Hejt staje się elementem naszego codziennego życia, a granice coraz bardziej się przesuwają.
I nie chodzi tu tylko o politykę, bo zjawiskom wykraczającym poza nią - takim jak pandemia - także towarzyszy mowa nienawiści. Jest stosowana przez tych, którzy nie mają wiedzy, wpadają w panikę i rozpaczliwie szukają domniemanego sprawcy zła. Tu również dochodzi werbalnej i czasem fizycznej przemocy, zdarzają się tragedie - zaszczuty przez hejterów wybitny lekarz popełnił samobójstwo.
Czy jeden, nawet najbardziej efektowny film dokumentalny może zatrzymać niebezpieczne zjawisko? Pewnie nie, bo nawet wstrząs jaki wywołał szokujący dokument braci Sekielskich nie doprowadził do przełomu w zakresie ukrywanej pedofilii księży, ale jednak przynajmniej otworzył narodową dyskusję, spowodował, że trudno dziś udawać, że problemu nie ma. Może tak stanie się z niszczącym nas hejtem?
Dlatego ze względu na wagę tematu poza standardową dystrybucją (kino, DVD, Internet) dokument o mowie nienawiści i jej konwencjach zostanie udostępniony organizacjom społecznym, szkołom, wszelkim grupom osób, które będą chciały użyć go do organizowania spotkań i debat na temat przeciwdziałania hejtowi i przemocy.
Mam nadzieję, że dystrybucja filmu zaowocuje zarówno reakcją zwykłych obywateli – takich jak ja – jak i władz ustawodawczych: prawo powinno nas chronić przed agresją generowaną za pomocą mowy nienawiści.
Dlaczego zbiórka
Po doświadczeniach z produkcją filmu „Dobra zmiana” (a także kilku wcześniejszych utworów) wiem, że szansa na znalezienie wsparcia w standardowych źródłach (stacje TV, fundusze filmowe, ministerstwo kultury i jego agendy) jest dziś nikła, by nie powiedzieć – żadna. Takie utwory – poza bardzo nielicznym wyjątkami – nie są realizowane, chyba, że autorzy zdecydują się na szukanie alternatywnych rozwiązań – np. przez społeczną zbiórkę. Tak właśnie udało się ukończyć „Dobrą zmianę”. Dlatego teraz - zachęcony przez osoby, którzy organizowały pokazy tamtego filmu – postanowiłem z nowym projektem podjąć próbę uzyskania społecznego finansowania, zwracając się bezpośrednio do ludzi: jeśli chcemy móc oglądać dokumenty, ukazujące prawdziwie nasze życie i problemy, musimy je sami sfinansować.
Na co zbieramy:
Zebrane środki przeznaczymy na:
· szczegółowy research i znalezienie bohaterów
· realizację zdjęć
· wynajem sprzętu zdjęciowego
· wynagrodzenia dla ekipy
· montaż filmu
· korekcję barwną i montaż on-line
· skomponowanie muzyki
· udźwiękowienie i zgranie w systemie 5.1
· identyfikację graficzną filmu
· promocję i dystrybucję
Chcielibyśmy film ukończyć w 2024.
O reżyserze
Konrad Szołajski urodzony w 1956 roku, syn znanego lektora radiowego i telewizyjnego Lucjana. Scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych i fabularnych. Jego utwory są pokazywane w kinach i stacjach telewizyjnych oraz na wielu krajowych i międzynarodowych festiwalach. Autor głośnych filmów dokumentalnych krytycznie opisujących współczesną Polskę: Polki walczą o prawo do aborcji (2020), Dobra zmiana (2018), Walka z szatanem (2015), I Bóg stworzył seks ... (2009), Zawód posłanka (2002) i wiele innych
O producencie
Małgorzata Prociak to producentka filmowa, kierownik produkcji, działaczka kultury, absolwentka Wydziału Organizacji Produkcji Filmowej PWSFTviTw Łodzi. Specjalizuje się w produkcji filmów dokumentalnych wyświetlanych w stacjach telewizyjnych i na festiwalach na całym świecie. Od 2012 związana z ZK Studio. Absolwentka IDFAcademy 2017. Przewodnicząca Sekcji Producentów Filmów Dokumentalnych Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych (KIPA)
Poprzednie filmy: Dobra zmiana (2018), Walka z szatanem (2015), Głosy (2012), Obóz (2012)
ZK STUDIO powstało w 2005 roku. Współpracujemy z producentami i nadawcami z całego świata, takimi jak HBO EUROPE, SVT, DR, NRK, TG4, SBS, YLE, MDR. Nasze projekty były wspierane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, CNC, Kreatywną Europę MEDIA i Tribeca Documentary Fund. Specjalizujemy się we współczesnych utworach dokumentalnych i fabularnych o charakterze społecznym z elementami humoru i prowokacji intelektualnej. Realizujemy projekty Konrada Szołajskiego i debiutanckie filmy najbardziej utalentowanych młodych polskich reżyserów.
Poprzednie filmy: Dobra zmiana (2018), Walka z szatanem (2015), Kop głębiej (2012), I Bóg stworzył seks ... (2011), Uwodziciele (2010), Good Morning, Lenin! (2009), Wkręcacze (2006)
Jeżeli chcesz pomóc, włączyć się w projekt, a może znasz, kogoś, kto zechciał by nas wesprzeć barterowo. Pisz na [email protected] lub dzwoń do Małgorzata 519 830 571
There is no description yet.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.
Offers/auctions 11
Buy, Support.
Buy, Support. Read more
Created by Organiser:
100 zł
Sold: 90 out of 150
150 zł
Sold: 21 out of 100
200 zł
Sold: 39 out of 100
500 zł
Sold: 10 out of 20
2000 zł
Available 10 pcs.
5000 zł
Sold: 1 out of 10
10 zł
Sold: 56 out of 56
35 zł
Sold: 71 out of 71
50 zł
Sold: 38 out of 38
Z najlepszymi życzeniami urodzinowymi dla P. Konrada
Wpłacone. Powodzenia
Dziękuję Panie Konradzie, dokumentowanie naszej rzeczywistości to ważna sprawa. Będę czekać na efekt. Powodzenia!
Bardzo dobra inicjatywa. Życzę z całego serca powodzenia
Życzę powodzenia w zbiórce. Ten film musi powstać.