id: mhr9fe

Na bilety miesięczne MPK i ZTM dla osób wykluczonych komunikacyjnie

Na bilety miesięczne MPK i ZTM dla osób wykluczonych komunikacyjnie

Our users created 1 232 170 fundraisers and raised 1 366 325 300 zł

What will you fundraise for today?

Description

Zrzutka ma na celu pomoc osobom wykluczonym komunikacyjnie, mieszkającym w Krakowie, Warszawie lub w "obwarzankach" obu tych miast. Wybraliśmy akurat te miejscowości, ponieważ właśnie tam działają Obiady w Czasach Zarazy i tam bilety są najdroższe w kraju (a pensja minimalna wszędzie jest taka sama...).


Jesteśmy po kolejnej podwyżce biletów w Krakowie. Radni miasta tłumaczą, że komunikacja miejska rekompensuje sobie w ten sposób straty jakie poniosła w trakcie pandemii (odpływ turystów, praca zdalna). Wszystko to wydawałoby się zrozumiałe, gdyby straty poniósł jedynie budżet miasta. Tymczasem to właśnie teraz mieszkańcy i mieszkanki Krakowa utracili swoje prace lub zaczęli pracować na niepełny etat.

Podwyżki cen biletów uderzyły najbardziej w tych, którzy nie posiadają własnego środka transportu i których budżet domowy się zachwiał. Dla osób, które straciły zatrudnienie komunikacja miejska stała się dobrem luksusowym. Podwyżki uniemożliwiły im wizyty u lekarzy (szczególnie, gdy osoby miały problemy ruchowe), rehabilitacje, korzystanie ze żłobków i przedszkoli, załatwianie spraw urzędowych, w tym staranie się o zasiłki i w końcu też samo poszukiwanie pracy.



Obecne ceny biletów w Krakowie:


Normalny bilet miesięczny na I strefę: 148zł 


Normalny bilet miesięczny na I i II strefę: 158zł 


Bilet miesięczny na I strefę dla osób z Kartą Krakowską: 80zł


Bilet miesięczny na I i II strefę dla osób z Kartą Krakowską: 103zł


Osoby zarejestrowane jako bezrobotne mają prawo do biletu aktywizującego, którego koszt to 50zł za I strefę i 100zł za I i II strefę. Dla osoby, która nie ma na opłacenie czynszu, czy kupienie mleka modyfikowanego dla dziecka, taki koszt jednak jest nieosiągalny. Nie każdy też taki bilet dostanie. Czasami procedura jest tak wymagająca ( np. poprzez donoszenie dokumentów ze szkoły średniej) i czasochłonna, ze szybciej udaje się znaleźć nową pracę - do której oczywiście najczęściej trzeba czymś dojeżdżać.



Ceny biletów w Warszawie wcale nie są też kolorowe:


Normalny bilet miesięczny na I strefę: 110zł


Normalny bilet miesięczny na I i II strefę: 180zł



Dzięki Waszej pomocy i grantowi z Femfundu, kupiliśmy już 57 różnych rodzajów biletów miesięcznych w obu miastach. Bilety pomogły mieszkańcom i mieszkankom wydobyć się z wykluczenia komunikacyjnego i były szansą na zdobycie nowych prac, były wsparciem w zapisaniu dzieci do lepszych szkół, a także w utrzymaniu dotychczasowych stanowisk pracy.


Więcej o tym jaką magię wykonały bilety miesięczne możecie przeczytać na naszym fanpagu: https://www.facebook.com/obiadywczasachzarazy . Starałyśmy się opisywać każdą dobrą historię związaną z kupnem biletu.


Pamiętaj, nawet drobna wpłata może odmienić czyjeś życie.

There is no description yet.

There is no description yet.

Download apps
Download the Zrzutka.pl mobile app and fundraise for your goal wherever you are!
Download the Zrzutka.pl mobile app and fundraise for your goal wherever you are!

Comments

 
2500 characters
Zrzutka - Brak zdjęć

No comments yet, be first to comment!