Nowa polichromia w zabytkowej świątyni w Gładyszowie
Nowa polichromia w zabytkowej świątyni w Gładyszowie
Our users created 1 226 050 fundraisers and raised 1 347 784 705 zł
What will you fundraise for today?
Updates18
-
Malowidła ukazały nowe oblicze świątyni. W planach Bożych były tu od początku, lecz dopiero teraz zostały odkryte.
No comments yet, be first to comment!
Add updates and keep supporters informed about the progress of the campaign.
This will increase the credibility of your fundraiser and donor engagement.
Description
Cerkiew greckokatolicka p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego w Gładyszowie została wzniesiona w 1939 r. Jest jedną z nielicznych na terenie Polski pd. – wsch. świątyń reprezentujących tzw. styl narodowy. Ze względu na wybuch wojny i późniejsze wysiedlenia ludności (l. 1944 – 1947) nie zostało zrealizowane malarskie wyposażenie świątyni (w tym polichromie ścienne).
W okresie powojennym cerkiew była użytkowana wyłącznie przez wspólnotę rzymskich katolików. Dopiero w 1999 r. świątynia powróciła do pierwotnych właścicieli. W 2006 r. umieszczono w niej ikonostas, a w 2019 r. powstał projekt polichromii figuralno – ornamentalnej wnętrza cerkwi.
Projekt polichromii figuralno – ornamentalnej wnętrza cerkwi wykonali Alina Hrubeć i Iwan Panas, studenci Wydziału Malarstwa Sakralnego Lwowskiej Państwowej Akademii Sztuk Pięknych. Projekt realizowany jest jako praca dyplomowa pod kierunkiem
dr hab. Kosti Markovicha, profesora ASP, posiadając akceptację i stosowne pozwolenia ze strony wojewódzkich władz konserwatorskich. Malowidła projektowane były specjalnie do wnętrza gładyszowskiej cerkwi, a przyjęte do realizacji wyłonione zostały w drodze konkursu. W stylistyce i formie nawiązują one do estetyki w której kształtowany był wystrój cerkwi w latach 20. i 30. XX w. Wielkogabarytowe malowidła dla zabytkowej cerkwi wykonano na podobraziach z płyt o maksymalnym rozmiarze poszczególnych arkuszy 250 x 125 cm (łącznie 24 sztuki).
Ikony przedstawiają 4 Archaniołów i 4 Ewangelistów. Postacie są bardzo dużych rozmiarów, gdyż szczyt kopuły znajduje się ponad 13 m nad ziemią. Po przymocowaniu przywiezionych arkuszy z ikonami artyści ozdobią wnętrze kopuły również dekoracją ornamentalną.
Wykonane ikony są wysokiej klasy dziełami sztuki sakralnej, które harmonijnie wkomponowano w zabytkowe wnętrze. Ponieważ koszt wykonania polichromii przerósł możliwości finansowe naszej parafii (liczy zaledwie 16 rodzin), zwracamy się do Państwa z ogromną prośbą o wsparcie, aby nasza świątynia mogła zyskać pełny blask, służyć liturgii i być zarazem dużą turystyczną atrakcją regionu. Nazwiska darczyńców zamierzamy eksponować na pamiątkowej tablicy wewnątrz świątyni.
Wszystkim ludziom dobrej woli szczerze dziękujemy za zaangażowanie w wspólne dzieło upiększenia świątyni.
Serdeczne „Bóg zapłać” za okazanie wszelkiej pomocy, za dobre słowo i życzliwość oraz za modlitewne wsparcie. Wierzymy, że Wszechmogący Bóg każdego z Was stokrotnie wynagrodzi.
Proboszcz i parafianie
Chętnych zapraszamy na stronę: https://zrzutka.pl/n523zs
Można również dokonać wpłaty tradycyjnie przekazem bądź przelewem na parafialne konto w banku PKO S.A.
nr konta: 75 1240 5110 1111 0010 3085 2733
z dopiskiem: Ikonografia
Вшыткым благодітелям зо щырого серця дякуєме за приєднаня до спільного прикрашыня храму.
„Боже заплат” за кажду поміч, за добре слово, за прихыльніст и молитовну підтримку. Віриме, же Всемогущый Бог каждому з Вас стократні надгородит.
Парох и миряне
Oхочых просиме на страну: https://zrzutka.pl/n523zs
Mожна тіж зробити вплату грошовым переказом або переляти на парохіяльне конто в банку PKO S.A.
нр конта: 75 1240 5110 1111 0010 3085 2733
з дописком: Ikonografia
Жертвує не тот, хто може,
а тот хто хоче.
***
Ofiaruje nie ten, kto może,
lecz ten, kto chce.
(Przysłowie łemkowskie)
There is no description yet.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.