id: n8vp9t

Doctors Africa - FUNDACJA CENTRUM DOBROCZYNNOŚCI LEKARSKIEJ Działania Statutowe

Doctors Africa - FUNDACJA CENTRUM DOBROCZYNNOŚCI LEKARSKIEJ Działania Statutowe

Our users created 1 233 602 fundraisers and raised 1 370 928 000 zł

What will you fundraise for today?

Description

Witajcie!

 

Misję medyczną Doctors Africa tworzy grupa lekarzy oraz studentów kierunków medycznych, którzy pragną wykorzystywać swoje doświadczenie i umiejętności zawodowe, aby dawać wsparcie tym, którzy na nie najbardziej zasługują. Mimo różnych doświadczeń, miejsc zamieszkania oraz charakterów łączy nas wspólny cel - nieść wsparcie dalej.

 

Organizatorami projektu są Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Fundacja Centrum Dobroczynności Lekarskiej im. prof. Teresy Adamek-Guzik i Jana Guzika oraz Fundacja Związku Polskich Kawalerów Maltańskich w Krakowie.

 

A wszystko zaczęło się od tak...

Pomysł na mądre pomaganie w Afryce zrodził się kilka lat temu w głowie dra hab. Bartłomieja Guzika, kardiologa, który mówiąc o idei misji podkreśla: „Nie chcemy zrobić tam miesięcznego desantu, przebadać kilkaset osób i wyjechać. Chcemy zrobić coś, co po angielsku nazywa się ‘make a difference’ – zawieźć sprzęt i wyszkolić w jego obsłudze lokalnych ratowników, pielęgniarki, a także lekarzy. Chcemy zdiagnozować pacjentów, których dalsze leczenie prowadzić będą lokalni medical officers, dzięki czemu pacjenci będą mogli liczyć na opiekę na miejscu”. Początkowo dr hab. Bartłomiej Guzik do współpracy zaprosił lek. Paulinę Donicz, z którą pracował wcześniej podczas misji medycznej w Kenii. Wspólnie opracowali projekt z myślą o zaangażowaniu studentów Collegium Medicum UJ. Udało się!

 

o087b7f82d9a9bc0.png 

Z małego pomysłu i pierwszych spotkań w gronie wolontariuszy powoli kiełkowała nasza idea. Stworzyliśmy zgrany i wyszkolony zespół, który został przygotowany na to, by odpowiedzieć na potrzeby lokalnych społeczności w krajach wschodniej Afryki. Za nami już dwie bardzo owocne misje (w latach 2019 i 2021r.). Każda z nich to ok. 500 konsultacji medycznych – w tym kardiologiczne w ramach projektu Doctor Heart, ginekologiczne – Doctor Baby, od tego roku również dermatologiczne – Doctor Skin oraz neonatologiczne w ramach projektu Doctor Newborn. W 2020r. ze względu na pandemię wyjazd na misję nie mógł się odbyć. Mimo to, nie zwolniliśmy tempa i stworzyliśmy wtedy nowy projekt – Doctor Home, w którym pomagaliśmy naszej lokalnej społeczności w tym trudnym czasie. Rozwoziliśmy ciepłe posiłki osobom starszym i chorym, aby nie musiały wychodzić z domów, narażając się na zakażenie.

Z każdą kolejną misją jesteśmy lepiej przygotowani, coraz lepiej znamy potrzeby lokalnych społeczności. Podczas tegorocznej misji medycznej w dwóch różnych ośrodkach w Tanzanii – Maganzo oraz Bugisi przeprowadziliśmy setki konsultacji oraz specjalistycznych badań. Nie chcemy na tym poprzestać! Nasz zespół to nie tylko osoby wyjeżdżające danego roku na misję - to sztab wspaniałych ludzi, którzy przez cały rok intensywnie pracują nad organizacją projektu. Przygotowania obejmują zarówno działania medyczne, jak i szkoleniowe, logistyczne, fundraisingowe oraz promocyjne.

 

Nasze projekty medyczne

 

Odpowiadając na potrzeby lokalnych społeczności udało nam się stworzyć kilka projektów medycznych. Wiedząc, że choroby sercowo-naczyniowe są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów również w Afryce, stworzyliśmy projekt Doctor Heart. Jego celem jest wsparcie lokalnego systemu opieki zdrowotnej poprzez prowadzenie szkoleń, dostarczenie niezbędnego sprzętu medycznego i naukę jego obsługi. Podczas tegorocznej misji przeszkoliliśmy personel z zakresu BLS, Echo serca oraz EKG. Przekazaliśmy różnoraki sprzęt, od środków ochrony osobistej, masek do tlenoterapii, termometrów, poprzez testy antygenowe na Covid-19, aż po fantomy do BLS czy aparaty do EKG. Leczyliśmy nie tylko choroby sercowo-naczyniowe, a wszystkie internistyczne, w tym wrzody żołądka, tężyczkę czy Covid-19.

 

pa0bb8445611a6b8.png 

Powikłania ciąży i porodu są drugą najczęstszą przyczyną zgonów w Tanzanii. Na 1000 tys. porodów umiera średnio 450 kobiet, a okołoporodowo umiera 25 noworodków na 1000 żywych urodzeń. Nie mogliśmy przejść obojętnie wobec tych statystyk. Stworzyliśmy Projekt Doctor Baby, który ma na celu poprawę przeżywalności okołoporodowej zarówno noworodków, jak i matek, a także wprowadzenie lepszych standardów opieki podczas ciąży i połogu. Ponadto prowadzimy działania zmierzające do poprawy wykrywalności nowotworów narządów rodnych, konsultacje medyczne, badania specjalistyczne oraz zabiegi ginekologiczne, takie jak kolposkopia, histeroskopia czy cięcie cesarskie. W tym roku rozszerzyliśmy nasze działania o bardziej szczegółową diagnostykę i leczenie niepłodności, w tym badanie drożności jajowodów. Jednym z ważniejszych aspektów projektu Doctor Baby jest również edukacja personelu medycznego w zakresie obsługi USG i kolposkopu oraz innych badań i konsultacji ginekologicznych.

 

r4dbf160c6e2f128.png 

Aby każdy człowiek, nie tylko dorosły, ale też nowonarodzony, otrzymał od nas opiekę na najwyższym możliwym poziomie, stworzyliśmy projekt Doctor Newborn. Podczas tegorocznej misji nasze wolontariuszki opiekowały się noworodkami 24h/dobę, dbając o ich prawidłowy rozwój, odpowiednie żywienie i leczenie. Równocześnie szkoliły tanzański personel w zakresie poporodowej opieki oraz resuscytacji noworodka.

 

w7a903e56f033b82.png 

Doctor Skin – Szacuje się, że w samej Tanzanii żyje aż 150 tys. albinosów, to największy odsetek występowania tej choroby w całej Afryce. Brak pigmentu w skórze przy dużym nasłonecznieniu to ogromne prawdopodobieństwo poparzeń, jak również nowotworów skóry. Podczas tegorocznej misji wykonaliśmy setki badań skóry, edukowaliśmy pacjentów na temat ochrony przed słońcem, przekazaliśmy im kremy z filtrem UV oraz leczyliśmy dziesiątki innych, nietypowych chorób dermatologicznych. 


zc13ed03d4cff3ca.pngDoctor Smile to projekt, który powstał podczas misji 2019 z potrzeby serca i jest wciąż rozwijany. W Kakooge wolontariusze pracowali z ponad tysiącem dzieci, które większość dnia spędzały w szkole. Nie miały żadnego miejsca, gdzie mogłyby się bawić. Wolontariusze postanowili wybudować dla nich plac zabaw, który okazał się strzałem w dziesiątkę. Dzieci nie mogły nacieszyć się tym miejscem. Z placu zabaw może teraz korzystać 1200 dzieci. W tym roku nasi wolontariusze przywieźli dzieciom balony, farbki do twarzy oraz inne zabawki, które sprawiły ogromną radość. Celem projektu jest edukacja przez zabawę, rozwój umiejętności psychoruchowych, manualnych oraz nauka współpracy w radosnej atmosferze.

 

ve262fb0b516dd62.png 

Nieustannie się szkolimy! Niezwykle ważne dla nas jest to, aby na misję wyruszyli ci wolontariusze, którzy będą w stanie w pełni odpowiedzieć na potrzeby lokalnego społeczeństwa. Dlatego przechodzą oni cykle szkoleń z zakresu działań medycznych, epidemiologii oraz psychologii. W zeszłym roku zostały przeprowadzone warsztaty z ginekologii, kardiologii, psychologii czy medycyny ratunkowej, które poprowadzili cenieni specjaliści z jednostek uniwersyteckich Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Fundusze

Działalność edukacyjna nie jest jedyną koordynowaną przez członków stowarzyszenia. Bardzo duże środki czasowe i osobowe kierujemy na zbiórkę niezbędnych do realizacji wyjazdu funduszy. Głównym źródłem datków są zbiórki kościelne. W organizację misji finansowo włączyły się Archidiecezja Krakowska, Uniwersytet Jagielloński, Krakowski oddział Związku Polskich Kawalerów Maltańskich oraz setki prywatnych darczyńców, którym z całego serca dziękujemy!


b4efca5bb7dee690.png



There is no description yet.

There is no description yet.

Location

Download apps
Download the Zrzutka.pl mobile app and fundraise for your goal wherever you are!
Download the Zrzutka.pl mobile app and fundraise for your goal wherever you are!

Moneyboxes

Nobody created moneybox for this fundraiser yet. Your moneybox may be the first!

Comments 6

 
2500 characters