EKO- ekologicznie czy ekonomicznie? Niezależna platforma o domowym oszczędzaniu energii.
EKO- ekologicznie czy ekonomicznie? Niezależna platforma o domowym oszczędzaniu energii.
Our users created 1 231 440 fundraisers and raised 1 363 969 986 zł
What will you fundraise for today?
Description
Witaj!
Czy budując lub remontując dom słyszałaś, lub słyszałeś te wszystkie dziwne skróty jak GWC, CO, EP, U lub trudne słowa typu współczynnik przenikania ciepła przegrody, współczynnik lambda materiału, izolacyjność, szczelność powietrzna czy zapotrzebowanie energetyczne?
Oczywiście że wiesz! Jako nowoczesny i świadomy inwestor przeczytałeś mnóstwo popularnych miesięczników, obejrzałeś setki filmików na youtube, odbyłeś dziesiątki rozmów z fachowcami, wykonawcami a może nawet z architektem lub projektantem projektującym Twój dom i nie są to dla Ciebie żadne nowości.
Ale:
- Ta działka dostana w spadku po Wujku stryjecznym Bronku, od strony Babki Żony ma piękny widok na północną stronę i żaden dostępny eko projekt nie chce się tam usadowić w inny sposób niż widok z salonu na podjazd Somsiada z nowym 20 letnim passatem w kombi?
- Nowoczesny eko dom musi stać na płycie fundamentowej! To oczywiste, tego uczą nawet w przedszkolu... Ale co jeśli Twój budżet nie chodził do tego samego przedszkola i nie rozciąga się słysząc te informacje? Jak zmiana płyty na fundament tradycyjny wpłynie na koszt budowy, a jak na koszty użytkowania domu?
- Zaraz po fundamentach trzeba wybrać materiał do budowy ścian. Kolejna prosta sprawa, parę materiałów dostępnych na rynku, większość nawet w podobnych cenach i znanych parametrach. Ale szwagier który obiecał Ci pomóc w budowie, pierwszy raz słyszy o tym żeby ktoś dom na piankę budował i mówiąc że "-w eksperymentach udziału brać nie będzie", wysyłać Cię po TIRa tradycyjnych pustaków z zaprawą. Czy za 10 lat będziesz ze Szwagrem opijał oszczędność na budowie Belvederem czy z kranu będzie leciał Johny Walkeler bo rachunki za ogrzewanie będą dużo niższe ?
- Wraz z ścianami do góry pną się kominy. Na pewno? Jeden, dwa? Dymowe czy wentylacyjne? Jasne że dymowe, przecież wentylacja będzie mechaniczna, z odzyskiem (nie po to spędziłeś pół dzieciństwa u logopedy żeby teraz nie móc powiedzieć "mam w domu REKUPERACJĘ). To nic że potem kominiarz "nie podbije kwitów" za brak wentylacji w pomieszczeniu z kominkiem, gdzie na samą myśl o tym sakiewka ubezpieczyciela Twojego domu zaczęła drżeć z podniecenia.
- Kiedy nadszedł czas zamówić styropian do izolacji Twojego wymarzonego lokum- prosta sprawa? Jasne! Lepiej 30cm grubości biały o lambdzie 0,040 czy grafitowy lambda 0,33 o grubości 20cm, a może najlepiej 30cm grafitowego o lambdzie 0,031... No ale to kosztuje milion Boliwijskich boliviano więcej. Kiedy to się zwróci? Czy to ma sens?
- Elektryk za pośrednictwem aplikacji chce sterować czajnikiem zasilanym oczywiście z paneli fotowoltaicznych, a hydraulik chce za pomocą pompy ciepła grzać Twoje stopy bo to jest ekologiczne i gdy już umawiasz zabieg wycięcia nerki i już pogodziłeś się z tym że kredyt hipoteczny będzie miał prawdopodobnie większą żywotność niż dom który zamierasz wybudować, zadajesz sobie pytanie czy ekologia nie wyparła całkowicie ekonomii?
Ja pomimo wielu lat w branży budowlanej, stając właśnie przed budową własnego domu, nie umiem odpowiedzieć na te pytania bez otwierania skomplikowanych programów, lub tabel, wzorów i żmudnego liczenia.
Wiele informacji na temat nawet bardzo popularnych rozwiązań wydają się niczym nie podparte, a artykuły często są sponsorowane przez producentów omawianego rozwiązania lub co gorsza folii aluminiowej.
Chciałbym stworzyć bazę wiedzy i narzędzi do świadomego bycia ekologicznym i ekonomicznym inwestorem. Platformę na której dostępna jest niezależna wiedza podparta profesjonalnymi badaniami lub obliczeniami, ale jednocześnie przedstawiona w sposób zrozumiały dla kogoś bez dyplomu inżyniera budownictwa. Miejsce gdzie w prosty sposób możesz wyliczyć opłacalność niektórych rozwiązań, (np. kalkulator pozwalający na obliczenie ekonomii zakupu styropianu (lambda/grubość/cena) czy porównanie wybranych technologii z uwzględnieniem stopnia skomplikowania ich wykonania, co znacząco wpływa na ich parametry użytkowe.
O ile moja wiedza pozwoliła już paru moim znajomym uniknąć nieprzyjemnych błędów przy projektowaniu czy budowie domów, nie czuję się jednak autorytetem lub tym bardziej specjalistą mogącym w sposób naukowy opiniować rozwiązania.
Dlatego właśnie powstała ta zrzutka, pieniądze z niej zgormadzone zasilić mają możliwości portalu przede wszystkim w pozyskiwaniu rzetelnych opinii i pozwolić na prowadzenie testów czy badań w niezależny sposób. Dzięki takiej formie finansowania portal będzie mógł pozostać nie zależny od producentów czy dystrybutorów rozwiązań lub materiałów.
There is no description yet.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.