id: nzmbc7

Pomóż wydać pierwszą książkę o Eugeniuszu Rudniku, polskim pionierze muzyki elektronicznej!

Pomóż wydać pierwszą książkę o Eugeniuszu Rudniku, polskim pionierze muzyki elektronicznej!

Our users created 1 226 058 fundraisers and raised 1 347 815 743 zł

What will you fundraise for today?

Description

Gdy powstawały Kampinoski i Karkonoski Park Narodowy... on współtworzył pierwszą polsko-enerdowską super-produkcję science fiction. Kiedy do kin wchodziła "Hydrozagadka", on był już na etapie minimal techno, a w czasie Okrągłego Stołu wyprodukował pionierski utwór dub techno - na zamówienie rządu francuskiego. Dziś jego niezwykła historia potrzebuje Twojego wsparcia, aby nie popaść w zapomnienie.


"Ptacy i ludzie. Ballada dokumentalna o Eugeniuszu Rudniku" to fascynująca historia życie wielkiego indywidualisty i outsidera w jednej z najciekawszych epok polskiej historii oraz kultury.



Eugeniusz Rudnik urodził się jako przedwojenny polskich chłop, żywota dokonał w 2016 roku jako jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki eksperymentalnej. W międzyczasie skomponował kilkadziesiąt godzin autorskiej muzyki oraz ilustracje do setek filmów, choć nigdy nie nuaczył się czytać nut ani grać na żadnym tradycyjnym instrumencie. Nie przeszkodziło mu to w udźwiękowaniu, wraz z Krzysztofem Pendereckim, Olimpiady w Monachium (1972), a ze Stanisławem Radwanem - "Wesela" Andrzeja Wajdy. Z norweskim kompozytorem Arne Nordheimem współtworzył pierwszą rzeźbę dźwiękową dla niewidowych (Oda do światła, 1965) oraz jedną z pierwszych instalacji audiowizualnych o tematyce ekologicznej (Expo 70 w Osace). Co ciekawe, odmówił współpracy Kalrheinzowi Stockhausenowi.


Dźwiękami zajął się tylko dlatego, że po wyjściu ze stalinowskiego więzienia szukał jakiejś ciekawej roboty. I tak w ciągu kilku lat stał się doświadczonym technikiem, potem realizatorem dźwięku, a wreszcie - znanym i cenionym w całęj Europie kompozytorem. Sam określał swoją rolę bardzo różnie: jako "taśmociąła", "kolekcjonera dźwiękowych śmieci", czasem nawet jako "pielęgniarkę psychiatryczną" dla młodych kompozytorów i reżyserów, którzy odwiedziali go w legendarnym Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia.




O życiu Rudnika opowiada jego przyjaciel i badacz twórczości - Bolesław Błaszczyk, z samym mistrzem rozmawia Zuzanna Solakiewicz, a parę zdań o jego twórczości dorzucają Agnieszka Pindera, Daniel Muzyczuk, Jan Topolski i Michał Mendyk.


e75d847a905c978a.png


Do tej pory powstały dwie książki w ramach Biblioteki SEPR: "Czarny pokój i inne pokoje" (praca zbiorowa) i "Patkowski. Ambasador muzyki z Marsa" Agnieszki Pindery. Za design publikacji odpowiada Magda Burdzyńska, więc "Ptacy i ludzie" - trzecia publikacja w ramach serii - ma również szansę dobrze wyglądać, nie tylko się czytać :)


Dwie pierwsze publikacje z Biblioteki SEPR są dostępne jako nagrody w zbiórce. Zachęcamy do wsparcia!


y32072b6ed8d2447.png

h2b5abaadf3b01a6.png

cdecd7bfceb92924.png


______

Fotografie książek: Magda Skrzeczkowska

Zdjęcie na "okładce" zbiórki: Tadeusz Sudnik

There is no description yet.

There is no description yet.

The world's first card for receiving payments. The Payment Card.
The world's first card for receiving payments. The Payment Card.
Find out more

Offers/auctions 2

Buy, Support.

Buy, Support. Read more

Created by Organiser:
Others
Egzemplarz książki "Ptacy i ludzie"
Egzemplarz książki "Ptacy i ludzie" w wersji papierowej (nakład limitowany: książka będzie dostępna od marca tylko w kilkudziesięciu egzemplarzach, w ...
50 zł

Sold: 50 out of 50

Ended
Others
Komplet książek z "Biblioteki SEPR"
Egzemplarz książki "Ptacy i ludzie" w wersji papierowej (nakład limitowany: książka będzie dostępna od marca tylko w kilkudziesięciu egzemplarzach, w ...
100 zł

Sold: 60 out of 60

Ended

Donations 132

preloader