id: p2wkhf

Harcerze jadą na Kresy Wschodnie!

Harcerze jadą na Kresy Wschodnie!

Inactive donations - the required operation of the Organiser of the fundraiser. If you are an Organiser - log in and take the required action.

Our users created 1 168 860 fundraisers and raised 1 217 318 150 zł

What will you fundraise for today?

Description

Harcerska Akcja Kresy to międzyorganizacyjna, oddolna inicjatywa trzech poznańskich środowisk harcerskich na rzecz Polaków mieszkających na Kresach Wschodnich. 1 sierpnia 2019 roku Poznańska Czarna Trzynastka, Błękitna Czternastka i Czternastka jadą do polskiej społeczności w Krzemieńcu na Ukrainie.

Co chcemy zrobić?

Dwa lata temu udaliśmy się na miejsca nawałnic w okolicach Borów Tucholskich. To było prawdziwe, niedostępne gdziekolwiek indziej szkolenie empatii. Tam poznaliśmy wartość służby. Na przestrzeni dwóch lat organizowaliśmy dla poszkodowanych różne formy pomocowe. Dzisiaj skupiamy się na Kresach Wschodnich, gdzie po zakończeniu II wojny światowej zostało wielu Polaków. Mamy tam ludzi żyjących w nędzy. Głównie starszych. Trzeba im pomóc.

W dniach 1–10 sierpnia tego roku udajemy się do społeczności polskiej w Krzemieńcu na Ukrainie. Na miejscu będziemy działać dwupłaszczyznowo: fizycznie oraz kulturalno-społecznie. Pomożemy w pracach gospodarskich: od drobnych napraw, remontów po większy projekt związany z budową tarasu. Przygotujemy okazje do spotkania z polską kulturą. Wysłuchamy historii Kresowian. Zaoferujemy ciepłe słowa i towarzystwo osobom samotnym.

Kim jesteśmy?

Jesteśmy trzema stuletnimi szczepami harcerskimi z Poznania. W 2019 roku świętujemy nasze jubileusze. Chcemy wykorzystać moment zwiększonego rozgłosu tak, jak powinniśmy – aby pomóc drugiemu człowiekowi.

13 Szczep Harcerski „Poznańska Czarna Trzynastka” im. het. Jana Zamoyskiego powstał 2 lutego 1919 roku. Obecnie działa na poznańskim Morasku. Współpracuje z Radą Osiedla Morasko-Radojewo, Aeroklubem Poznańskim oraz VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 1999 roku jest częścią hufca ZHP Poznań-Śródmieście „Siódemka”.

XIV Szczep Harcerski „Błękitna Czternastka” im. het. Stanisława Żółkiewskiego istnieje od 20 kwietnia 1919 roku. Działa przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Marcinkowskiego. Od 1992 roku jest częścią hufca ZHP Poznań-Śródmieście „Siódemka”, którego jest współzałożycielem. Jest członkiem Unii Najstarszych Drużyn Harcerskich Rzeczypospolitej.

XIV Poznański Szczep Harcerski „Czternastka” im. het. Stanisława Żółkiewskiego powstał w październiku 2001 roku w wyniku podziału „Błękitnej Czternastki”. Posiada równe prawa do jej historii. Działa na zachodzie Poznania, w rejonie Osiedla Kwiatowego. Od 2008 roku funkcjonuje w ramach Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Jest członkiem Unii Najstarszych Drużyn Harcerskich Rzeczypospolitej.

Krzemieniec

W Krzemieńcu czeka na nas kilkudziesięcioosobowa społeczność polska, z którą nawiązaliśmy kontakt. Nim zobaczymy się w sierpniu, planujemy rekonesans w drugiej połowie czerwca.

Na co wydamy zebrane pieniądze?

Oszacowaliśmy koszty transportu 17 uczestników oraz zabieranego z Polski sprzętu na 4500 złotych. Przejemy trochę mniej, bo 1500 złotych. Musimy się ubezpieczyć, na co przewidujemy 750 złotych. Budżet przejazdów na Ukrainie wynosi 500 złotych. Przewidzieliśmy kolejne 500 złotych na obdarowanie mieszkańców Krzemieńca potrzebnymi artykułami oraz 50 złotych na usługi telekomunikacyjne. Rezerwa wynosi więc 200 złotych.

Planujemy wkład własny: nasze samochody, namioty i narzędzia będące na stanie naszych szczepów, ręce gotowe do pracy po kilkanaście godzin dziennie oraz serca i uszy otwarte na historie ludzi, których tam spotkamy.

Dzięki naszym dotychczasowym Darczyńcom zwiad przedakcyjny odbędzie się bezkosztowo. Otrzymaliśmy też materiały budowlane, konieczne do przeprowadzenia prac remontowych.

Oczywiście – jak nakazuje Prawo Harcerskie – będziemy oszczędzać na kosztach organizacyjnych tyle, ile się da, aby jak najwięcej środków przeznaczyć na realną pomoc.

Organizatorem zrzutki i wyjazdu jest stowarzyszenie Krąg Przyjaciół Poznańskiej Czarnej Trzynastki z siedzibą w Poznaniu, ul. Romana Dmowskiego 37, 60-222 Poznań. Całość zebranych funduszy zostanie organizację Harcerskiej Akcji Kresy. W przypadku przekroczenia zamierzonego celu zrzutki nadwyżka sfinansuje bożonarodzeniową akcję prezentową na rzecz Kresowian.

Serdecznie dziękujemy za zaoferowane wsparcie! Czuwaj!

Komendant Harcerskiej Akcji Kresyphm. Kamil Tułaza13 Szczep Harcerski „Poznańska Czarna Trzynastka” im. het. Jana Zamoyskiego[email protected]

Zastępca komendanta Harcerskiej Akcji Kresypwd. Aleksandra DomańskaXIV Poznański Szczep Harcerski „Czternastka” im. het. Stanisława Żółkiewskiego

Kwatermistrz Harcerskiej Akcji Kresypwd. Michał GilskiXIV Szczep Harcerski „Błękitna Czternastka” im. het. Stanisława Żółkiewskiego

There is no description yet.

There is no description yet.

The world's first Payment Card. Your mini-terminal.
The world's first Payment Card. Your mini-terminal.
Find out more

Offers/auctions 2

Buy, Support.

Buy, Support. Read more

Inactive
Others
Pocztówka z Kresów
Prawdziwa, papierowa widokówka, podpisana przez uczestników akcji, wysłana tradycyjną pocztą z Krzemieńca lub innych miejsc, które odwiedzimy po drodz...
15 zł

Sold: 1

Ended
Others
Zestaw upominków ze stulecia Poznańskiej Czarnej Trzynastki
Jeśli spośród naszych trzech szczepów jest Ci najbliżej do Trzynastki, to mamy coś dla Ciebie! Za wsparcie naszej akcji na kwotę 200 złotych otrzymasz...
200 zł

Sold: 1

Ended

Donations 12

PH
Paweł Halicki
150 zł
DT
Damir
120 zł
BW
Bartłomiej Wierzbiński
100 zł
BD
Bogusz Duchowski
80 zł
 
Hidden data
25 zł
 
Hidden data
25 zł
MS
Mateusz
20 zł
PP
Paweł Pietkiewicz
hidden
BS
Blazej Stankowski
hidden
JS
Jan Słowik
hidden
See more

Comments

 
2500 characters
Zrzutka - Brak zdjęć

No comments yet, be first to comment!