id: pzcp3t

ANALIZA TERENU ZALEWOWEGO POTOKU STAROBIELSKIEGO

ANALIZA TERENU ZALEWOWEGO POTOKU STAROBIELSKIEGO

Our users created 1 243 856 fundraisers and raised 1 395 462 568 zł

What will you fundraise for today?
Create fundraiser

Description

W czerwcu i wrześniu 2024 r. Bielsko-Białą nawiedziła miejska powódź błyskawiczna. Zgodnie z informacją uzyskaną od Państwowej Straży Pożarnej w oparciu o art. 2 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 r. (Dz. U. z 2022 r. poz. 922) powodzią dotkniętych zostało co najmniej 500 punktów adresowych, w tym część - dwukrotnie. 


To nie był pierwszy raz. Miejskie powodzie błyskawiczne występowały już wcześniej. "Plan Adaptacji Miasta Bielska-Białej do zmian klimatu do roku 2030” przyjęty w dniu 22 października 2019 roku przez Radę Miejską Bielska-Białej podaje:

  • W mieście Bielsko-Biała w latach 1971-2010 odnotowano 69 przypadków wystąpienia opadów nawalnych, z których 11 zdarzeń spowodowało wystąpienie powodzi miejskiej w obrębie miasta. 
  • Ponadto w latach 2011-2016 wystąpiło 13 ulew I-III stopnia, powodujących nierzadko podtopienia ulic oraz liczne rozlewiska na drogach, uniemożliwiające ruch pojazdów na terenie miasta.
  • Prognozy zmian klimatu dla Bielska-Białej na podstawie modeli klimatycznych, opracowanych na podstawie danych meteorologicznych pokazują, że w perspektywie roku 2050 można spodziewać się kontynuacji obserwowanych obecnie trendów (...). Przewidywany jest wzrost zarówno liczby dni z opadem, jak i wysokość rocznej sumy opadów atmosferycznych w horyzoncie do roku 2050, na co będzie miała wpływ wysokość opadów zwłaszcza chłodnej pory roku. Narażenie na wystąpienie opadu ekstremalnego w horyzoncie do roku 2050 wzrasta, co wyraża się zwiększoną liczbą dni z opadem ≥10 mm i ≥20 mm. 


Załączona mapka przedstawia miejsca interwencji Straży Pożarnej podczas powodzi w czerwcu i wrześniu 2024 (mapka została przygotowana dzięki wsparciu Waldemara Bukalskiego ze Stowarzyszenia Radomianie dla Demokracji, https://rdd.org.pl/).

UzBbfOqytdLl5qxR.png

Jednym z najbardziej dotkniętych rejonów w mieście jest okolica potoku Starobielskiego.

Mieszkańcy z niepokojem obserwują narastające zagrożenie powodziowe: podtopienia/powodzie zdarzają się coraz częściej i są coraz bardziej dotkliwe. Jednocześnie zdają sobie sprawę, że skala potrzeb jest ogromna, więc urzędy i instytucje w pierwszej kolejności będą zajmować się lokalizacjami priorytetowymi z perspektywy miasta i regionu. Niemniej dla każdego z nas zawsze na pierwszym miejscu stoi własny dom oraz najbliższa okolica. Mieszkańcy "potoku Starobielskiego" zdecydowali się wziąć sprawy w swoje ręce i na własny koszt przygotować profesjonalną analizę ukierunkowaną na identyfikację miejsc i środków zapobiegawczych kluczowych dla występowania powodzi dla ich okolicy. 


Analiza zostanie przeprowadzona przez mgr inż. Macieja Humiczewskiego z firmy Komes Water, mgr inż. Maciej Humiczewski (https://www.komeswater.pl/), ekspert z zakresu inżynierii wodnej i środowiska, który wiedzę i doświadczenie zdobywał najpierw jako urzędnik, dzięki czemu dobrze rozumie spojrzenia na problem od strony tak projektowej jak i administracyjnej. 


Cele analizy: 

  • ustalenie kierunków spływu wód powierzchniowych,
  • ustalenie przyczyn występowania zagrożenia poprzez ustalenie natężenia napływu wód z poszczególnych kierunków,
  • określenie obszaru zlewni dla okolicy potoku Starobielskiego w analizowanym obszarze. Przy czym przez zlewnię rozumiemy obszar, z którego wody różnymi drogami docierają do analizowanego, w tym wypadku zagrożonego powodzią, obszaru, 
  • określenie kluczowych/krytycznych miejsc generujących powstawanie zagrożenia powodzią w wyznaczonym obszarze oraz zagrożonych zalaniem, 
  • zalecenia dla mieszkańców oraz urzędów odnośnie możliwych kierunków modyfikacji zlewni w celu zapobiegania powodzi ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań opartych na przyrodzie. 


Kluczowym rezultatem analizy będzie określenie priorytetowych miejsc dla zapobiegania lokalnej powodzi. O wyborze tego miejsca/miejsc będzie decydować z jednej strony wpływ na zakres wylewania się wody z potoku, a z drugiej strony techniczna możliwość przeprowadzenia działań naprawczych. 


Zastrzeżenie: 

  • Należy zaznaczyć, że opracowany materiał nie będzie stanowił dokumentacji projektowej, lecz będzie kierunkowo wskazywał rodzaj i lokalizację rozwiązań, które w sposób pośredni i bezpośredni będą miały odczuwalny efekt w ograniczeniu zagrożenia powodziowego.
  • Wykonana analiza będzie uproszczona i przeprowadzona dla wybranych parametrów np. dla wielkości opadu w dniu 16 września 2024. 
  • Pełna analiza, jaką można wykonać na późniejszym etapie i po uprzednim uzgodnieniu jej kosztu, zawierałaby m.in. dodatkowo szczegółowe analizy i modele hydrologiczne wskazujące na objętości napływającej wody dla różnych sytuacji meteorologicznych, różnego czasu trwania deszczu oraz różnej wysokości opadu, a także symulacje zasięgu rozlewu wody i miejsc zagrożonych, pokazanych na mapach, w zależności od wysokości ryzyka (wysokości opadu). 


Analiza zostanie przedstawiona w postaci krótkiego raportu zawierającego najważniejsze wnioski z przeprowadzonej analizy, wraz z załącznikami graficznymi obrazującymi założenia na mapach i przekazana zleceniodawcom w formie elektronicznej oraz papierowej w liczbie 1 szt. Uznaje się, że wersja elektroniczna i wersja papierowa są równorzędnymi i zamiennymi egzemplarzami analizy. 


Wersja elektroniczna zostanie przekazana zleceniodawcom najpóźniej do dnia 15 stycznia do godziny 16-stej. Natomiast wersja papierowa zostanie przesłana niezwłocznie po zakończeniu analizy, bez gwarancji dostarczenia przesyłki w terminie 15 stycznia 2024. Przesyłka zostanie przesłana na adres reprezentanta zleceniodawców i przekazany w późniejszej i osobnej korespondencji. Reprezentant zleceniodawców będzie zobowiązany do udostępniania na życzenie zleceniodawców wersji papierowej w celu wykonania kopii dokumentu. 


W celu zapewnienia przejrzystości rozliczeń mieszkańcy lub ich reprezentanci przeleją zebrane w ramach składki środki na konto organizatora zrzutki, Pani Magdaleny Madzi, za pośrednictwem portalu zrzutka.pl. 


W przypadku, gdy mieszkaniec nie wpłaca składki samodzielnie, lecz przez reprezentanta, reprezentant zobowiązany jest do prowadzenia listy wpłacających w formie papierowej. Lista będzie zawierała następujące informacje: imię i nazwisko wpłacającego, kwota składki, data przekazania składki, podpis składkowicza, podpis reprezentanta. Lista zostanie przekazana organizatorowi składki w formie kopii papierowej i/lub elektronicznej na konto e-mail: [email protected]

 

Po zakończeniu analizy zleceniobiorca wystawi fakturę w wysokości 5 tys. PLN brutto za wykonaną usługę. Płatność zostanie zrealizowana za pośrednictwem przelewu zleconego przez organizatora zrzutki, Panią Magdalenę Madzię. Faktura zostanie wystawiona na organizatora zrzutki: Magdalena Madzia.

There is no description yet.

There is no description yet.

Download apps
Download the Zrzutka.pl mobile app and fundraise for your goal wherever you are!
Download the Zrzutka.pl mobile app and fundraise for your goal wherever you are!

Moneyboxes

Nobody created moneybox for this fundraiser yet. Your moneybox may be the first!

Comments

 
2500 characters
Zrzutka - Brak zdjęć

No comments yet, be first to comment!