id: r2p37c

Na ratunek zagrożonej wyginięciem pszczole kampinoskiej

Na ratunek zagrożonej wyginięciem pszczole kampinoskiej

Our users created 1 168 497 fundraisers and raised 1 216 789 260 zł

What will you fundraise for today?

Updates4

 • Działamy 💪🏻

  Jesteśmy członkami Rady Koordynacyjnej Rezerwatu Biosfery Puszcza Kampinoska UNESCO. W skład Rady wchodzą samorządy, instytucje, organizacje działający na tym obszarze. Rezerwaty biosfery służą w równym stopniu przyrodzie i ludziom. Ich zadaniem jest promowanie i wdrażanie zrównoważonego rozwoju, który pozwala zaspokoić społeczne i ekonomiczne potrzeby człowieka, przy jednoczesnym poszanowaniu i ochronie środowiska naturalnego. To szansa na wypracowanie współpracy na linii człowiek-przyroda. Rada spotyka się co dwa miesiące. Na następnym posiedzeniu będziemy mieli szansę zaprezentować pozostałym członkom Rady wyzwania, które stoją przed nami i pszczołą kampinoską.


  Kampinoski Park Narodowy wraz z otuliną należy do prestiżowego grona obszarów Rezerwatów Biosfery UNESCO, które charakteryzują unikatowe walory przyrodnicze. W obszarze Rezerwatu Puszcza Kampinoska UNESCO zawiera się obszar zachowawczy pszczoły kampinoskiej i w razie angażując się w prace zespołów roboczych, mamy nadzieję budować świadomość konieczności ochrony i dbania o „kampinosy”, przy jednoczesnym budowaniu dobrych relacji ze społecznościami lokalnymi oraz współpracy z instytucjami a także angażować się w podejmowane działania i edukacje.


  Bardzo cieszymy się, że możemy razem działać!

  W ten sposób można więcej i uwzględniać różne potrzeby i punkty widzenia.


  o6PS04uQEQFvnUbI.jpg

  0Comments
   
  2500 characters

  No comments yet, be first to comment!

  Read more
There are no updates yet.

There are no updates yet.

Description

Pszczoła kampinoska to unikatowa na skalę światową pszczoła środkowoeuropejska Apis mellifera mellifera linii M. Kampinoska. Jedna z pięciu naszych rodzimych populacji pszczoły miodnej występujących pierwotnie na terenie Polski: czterech środkowoeuropejskich i jednej kraińskiej.

 

Pszczoła środkowoeuropejska, zwana „czarną pszczołą”, kiedyś swym naturalnym zasięgiem obejmowała w Europie obszar od Półwyspu Iberyjskiego po Ural a od północy: od koła podbiegunowego po linię Karpat i Alp. W Polsce związana była z dużymi kompleksami leśnymi, m.in. Puszczy Augustowskiej czy Kampinoskiej. Obecnie ten podgatunek został praktycznie całkowicie wyparty przez obce rasy pszczół miodnych, w których imporcie z różnych stron Europy a nawet świata prześcigają się współcześni pszczelarze. Pszczoły środkowoeuropejskie są szczególnie cenne dla zachowania bioróżnorodności, przez to, że właśnie zasiedlały kiedyś tereny większości Polski.


HfEy66R7v2c2Dhnj.png

Linia Kampinoska została objęta programem ochrony zasobów genetycznych pszczół w 2000 roku. Jest to bardzo mała populacja, której liczebność mimo prowadzonych działań ochronnych, z roku na rok maleje. Na dziś w całej Polsce, co jest obiektem badań morfometrycznych i genetycznych, występuje kilkadziesiąt względnie czystych rasowo rodzinOznacza to, że pszczoła kampinoska znajduje się na granicy zagłady jako podgatunkuPszczoła kampinoska to nasz żubr w mikroskali


Jest jeszcze szansa, aby ją uratować, dlatego potrzebne są natychmiastowe działania. Status zagrożenia tej rodzimej linii wskazuje na krytyczne ryzyko wyginięciem mimo, iż pierwszy rejon hodowli zachowawczej linii Kampinoskiej został ustanowiony w latach 80. XX wieku. Obejmuje obszar gmin na zachód od Warszawy, praktycznie do linii Bzury i na południe od linii Wisły do Żelazowej Woli i obowiązuje na nim zakaz trzymania innych ras pszczół niż kampinoska. Niestety nie jest on przestrzegany. Żeby móc utrzymać pszczołę kampinoską niezbędna jest więc sztuczna inseminacja matek pszczelich i ściśle realizowany program zachowawczej hodowli tej linii.


W ramach projektu i planowanych działań zakładamy w 2024:

– posadowienie w granicach Parku we współpracy z Kampinoskim Parkiem Narodowym pasieki zachowawczej liczącej maksymalnie (docelowo) 30 rodzin, umiejscowionych w optymalnych i dogodnych dla pszczół i otoczenia lokalizacjach

– sztuczną inseminację i hodowlę matek pszczelich na bazie materiału genetycznego pozyskanego ze współpracującego ze Stowarzyszeniem stada rezerwy genetycznej dr Łucji Skoniecznej

– podjęcie działań edukacyjnych i promocyjnych wśród społeczności oraz instytucji lokalnych

– prowadzenie ocen morfometrycznych oraz genetycznych.


Nasze Stowarzyszenie jest członkiem Rady Koordynacyjnej Rezerwatu Biosfery Puszcza Kampinoska UNESCO oraz członkiem międzynarodowej Federacji zrzeszającej organizacje europejskie działające na rzecz „czarnej pszczoły” SICAMM.

Współpracujemy m.in. z Kampinoskim Parkiem Narodowym, Instytutem Zootechniki, Instytutem Pszczelnictwa, Krajowym Centrum Hodowli Zwierząt.


Jesteśmy grupą pasjonatów, zawodowych pszczelarzy i hodowców, leśników i przewodników Kampinoskiego Parku Narodowego, naukowców skupionych w Stowarzyszeniu Kampinoska. Nasza organizacja sformalizowała się we wrześniu 2023 roku. Naszą misją jest uratowanie od całkowitego wyginięcia unikatowej na skalę światową pszczoły kampinoskiej (Apis mellifera mellifera linii M kampinoska), która stanowi dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe naszego kraju.


4sZH9ImD8GGh8dbM.jpg

Kwota zbiórki pozwoli nam na:

– wyposażenie pasieki, będziemy w stanie zakupić nowe, drewniane ule i akcesoria do nich dla rodzin pszczelich z pasieki zachowawczej. Następnie będziemy zasiedlać rodziny w nowych ulach.

– zabezpieczenie pasieki i oznaczenie poprzez umieszczenie tablicy edukacyjno-informacyjnej.

– ruszenie z hodowlą i wychowem matek pszczelich pozyskanych z materiału z rezerwy genetycznej. Poddamy je sztucznej inseminacji i zostaną one wprowadzone do przygotowanych rodzin w pasiece.


W kolejnych miesiącach będziemy dbać o rozwój rodzin. Opiekę nad pasieką będziemy sprawować jako zespół Stowarzyszenia Kampinoska. Opieka będzie polecać na pielęgnacji, leczeniu i dokarmianiu rodzin, rozmnożeniu ich, hodowli i inseminacji matek oraz przygotowania wszystkich rodzin oraz odkładów do zimowli.There is no description yet.

There is no description yet.

Location

The world's first Payment Card. Your mini-terminal.
The world's first Payment Card. Your mini-terminal.
Find out more

Offers/auctions

Buy, Support, Sell, Add.

Buy, Support, Sell, Add. Read more

Help the Organiser even more!

Add your offer/auction - you sell, and the funds go directly to the fundraiser. Read more.

This fundraiser does not have any rewards!

Donations 86

 
Hidden data
70 zł
 
Hidden data
50 zł
 
Hidden data
hidden
 
Hidden data
100 zł
 
Hidden data
20 zł
 
Hidden data
40 zł
 
Hidden data
150 zł
 
Hidden data
200 zł
 
Hidden data
100 zł
 
Hidden data
20 zł
See more

Comments 6

 
2500 characters
 • AZ
  Anna Zawadzka-Wilk

  Powodzenia! Piękna inicjatywa!

  hidden
 • WR
  Wojciech Ruszczyński

  Trzymam kciuki za powodzenie akcji. Jestem pszczelarzem i temat jest mi znany. W naszych działaniach w pszczelarstwie zapominamy o korzeniach. Skupiamy się na wydajności miodnej, łagodności. Zapominamy o rodzimych, a wprowadzamy do środowiska obce rasy pszczół wraz z chorobami i pasożytami.

  hidden
  • Stowarzyszenie Kampinoska

   Panie Wojcieciu, z całego serca dziękujemy! Damy z siebie wszytko, żeby odratować naszego "kampinosa". Mamy mnóstwo pomysłów w tym edukacyjnych na działania. Nasza pszczoła może być cudowną przewodniczką po historii, kulturze Puszczy Kampinoskiej, zagadnień z zakresu biologii, bioróżnorodności czy ekologii. Mamy nadzieję, że uda nam się ją uratować, bo tyle dobrego jeszcze można z nią wspólnie zrobić!

 •  
  Anonymous user

  Powodzenia w ratowaniu Pszczoły Kampinoskiej!

  hidden