id: r9w8fu

„Szkoła życia. Lekcje z dorastania” – kup książkę i wesprzyj budowę Muzeum z Klasą

„Szkoła życia. Lekcje z dorastania” – kup książkę i wesprzyj budowę Muzeum z Klasą

Our users created 1 226 317 fundraisers and raised 1 348 486 600 zł

What will you fundraise for today?

Description

Co przesądza o naszym życiu? Co decyduje o sukcesie, co stoi za naszymi porażkami? Na ile determinuje nas rodzina i środowisko, w których dorastamy, a ile zależy od edukacji i szkoły? Gdzie i kiedy przerabialiśmy największe lekcje życia?

Na te pytania odpowiadają autorki i autorzy książki „Szkoły życia. Lekcji z dorastania”.


Z perspektywy lat zastanawiają się, co miało decydujący wpływ na ich życie. Piszą o spotkaniach w klasie, na boisku i podwórku, o relacjach z nauczycielkami i nauczycielami, o szukaniu swojego miejsca między rówieśnikami czy radzeniu sobie z ograniczeniami polskiej szkoły.


Prace zebrane w książce „Szkoła życia”, jak i pozostałe, które spłynęły na konkurs literacki ogłoszony przez Fundację na rzecz Wielkich Historii, to pierwsze artefakty z tworzonego przez nas Muzeum z Klasą, które między innymi wspólnie z Zarządem Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy chcemy uruchomić w Murowance, historycznym budynku szkoły powszechnej z 1903 roku.


Rola szkoły w czasie ostatnich stu dwudziestu lat – odkąd założono Murowankę – znacząco się zmieniła. Na początku ubiegłego wieku, gdy poziom analfabetyzmu w zaborze rosyjskim wynosił 60 procent, a edukacją było objęte tylko co piąte dziecko, była przepustką do lepszej, pewniejszej i bardziej samodzielnej przyszłości. Odpowiedzi na to jaką funkcję pełniła w późniejszych latach – i pełni dzisiaj – dostarcza antologia tekstów „Szkoła życia”.


Naszą publikację można nazwać kamieniem erekcyjnym przyszłego Muzeum, w którym chcemy opowiedzieć historię XX wieku przez pryzmat ucznia, by stawiać pytania o rolę szkoły wczoraj, dziś i jutro.


Kupując książkę, dokładasz swoją cegiełkę do powstania Muzeum z Klasą.


Więcej o książce

x6be5213f7748dcb.jpeg

Dla Marka szkołą życia była banda z którą się włóczył po gdańskim osiedlu Zaspa, Łazarz największe lekcje życia odebrał od nauczyciela, który zabierał swoich podopiecznych o 4 nad ranem, by podglądać bobry, dla Iwony nauczyciel historii, który umiał zaufać całej klasie i odkryć przed nimi prawdę.


Opublikowane prace literackie tworzą bogatą mozaikę doświadczeń kilku pokoleń: od lat dzieciństwa przypadającego na lata II wojny światowej przez naukę w tysiąclatkach po pandemię i przymusową izolację. Historie, które składają się na „Szkołę życia. Lekcje z dorastania” to przypomnienie o tym, jak wiele zależy od szkoły i spotkania z drugim człowiekiem. Dotyczy to każdego czasu, ustroju, warunków.


– Teksty są niezwykle cenne, bo do refleksji o szkole wnoszą nowy głos, taki, który na co dzień nie jest słyszany – mówi Justyna Suchecka, członkini konkursowego jury, dziennikarka i laureatka Grand Press.


Twórcy nie zajmują się pisaniem zawodowo, a jednak teksty są bardzo interesujące literacko, co w trakcie obrad konkursowego jury podkreślał jego przewodniczący Paweł Goźliński, redaktor naczelny wydawnictwa Agora.


Autorki i autorzy: Ołena Cikuj, Agnieszka Góra-Stępień, Łazarz Kapaon, Jan Czesław Kozakowski, Agata Pavlinec, Patrycja Pelica, Michał Pieróg, Katarzyna Rohda, Aleksandra Siermińska, Arkadiusz Stosur, Marek Szalsza, Iwona Szewczak, Stanisław Wawrzyszkiewicz, Nataniel Wrzeciono [pseudonim], Anna Wysocka, Katarzyna Zdzieborska

Każdy ma swoją wielką historię, która może zainspirować innych.

Wydawca: Fundacja na rzecz Wielkich Historii

Data premiery: 15 grudnia 2021

Liczba stron: 136

ISBN: 978-83-963376-0-3

Forma: książka i e-book


Kim jesteśmy

Fundacja na rzecz Wielkich Historii wychodzi naprzeciw wyzwaniom współczesności, korzystając z doświadczeń przeszłych pokoleń. Prowadzimy działania edukacyjne („Zaopiekuj się pamięcią”), organizujemy konkursy ogólnopolskie („Baczyński bez filtra”, Szkoła Życia”), wspieramy działania archiwistyczne (Digipunkt), tworzymy wystawy („Ostatni dzień lata. 1939”) czy wirtualne muzea (Tadeusza Kościuszki czy Polskiego Państwa Podziemnego). Siedziba fundacji od 2019 r. znajduje się w warszawskim Wawrze, w zabytkowym budynku dawnej szkoły powszechnej, zwanym popularnie Murowanką.

i1b0e5427427ba1e.jpeg

Na zdjęciu uczennice i uczniowie szkoły powszechnej w Wawrze, lata 30. XX wieku (fot. ze zbiorów Biblioteki Publicznej w dzielnicy Wawer)

There is no description yet.

There is no description yet.

The world's first Payment Card. Your mini-terminal.
The world's first Payment Card. Your mini-terminal.
Find out more

Offers/auctions 4

Buy, Support.

Buy, Support. Read more

Created by Organiser:
Others
Kup e-cegłę
Wyślemy Ci elektroniczne podziękowania w formie cegły, z której zbudowana jest Murowanka, budynek, w którym tworzymy Muzeum z Klasą. Twoje imię i nazw...
10 zł
Ended
Others
Kup stos e-cegieł
Wyślemy Ci elektroniczne podziękowania w formie cegły, z której zbudowana jest Murowanka, budynek, w którym tworzymy Muzeum z Klasą. Twoje imię i nazw...
99 zł
Ended

Moneyboxes

Nobody created moneybox for this fundraiser yet. Your moneybox may be the first!

Donations 12

 
Hidden data
hidden
 
Hidden data
29 zł
 
Julia Kata
48 zł
 
Hidden data
47 zł
 
Hidden data
47 zł
 
Hidden data
47 zł
 
Hidden data
47 zł
 
Hidden data
47 zł
 
Hidden data
47 zł
 
Hidden data
47 zł
See more

Comments

 
2500 characters
Zrzutka - Brak zdjęć

No comments yet, be first to comment!