Polska post-2020. Alternatywne wizje
Polska post-2020. Alternatywne wizje
Our users created 1 231 988 fundraisers and raised 1 365 793 757 zł
What will you fundraise for today?
Description
Redakcja dwumiesięcznika Res Humana przygotowuje szczególne wydanie - poświęcone rezultatom wyborów prezydenckich. W zależności od wyniku, jego hasłem będzie albo „Nowa kohabitacja”, albo „Witajcie w ciężkich czasach”.
Jeśli dojdzie do zmiany gospodarza pałacu przy Krakowskim Przedmieściu 48/50, Czytelnicy znajdą w najnowszym numerze Res Humana szczegółowe prognozy dotyczące tego, jak mogą kształtować się stosunki nowej głowy państwa z obozem rządowym, który u władzy będzie trwał jeszcze przynajmniej przez trzy lata. O refleksje poprosiliśmy autorów znanych z kompetencji i klarowności wypowiedzi, jednocześnie posiadających unikalne doświadczenia z bliskiej współpracy z poprzednimi prezydentami. M.in. o tym, jak nowy prezydent RP mógłby rozplątać konstytucyjny i prawny węzeł gordyjski (konkretnie: np. co z nowymi powołaniami sędziów? Jak się zachować wobec nowej I prezes Sądu Najwyższego? etc.) napisze mec. Ryszard Kalisz, były szef kancelarii Aleksandra Kwaśniewskiego; a o sposobie ułożenia relacji w obszarze polityki zagranicznej i bezpieczeństwa – prof. Roman Kuźniar (Uniwersytet Warszawski), doradzający Bronisławowi Komorowskiemu.
W przypadku ponownego wyboru obecnego lokatora Pałacu teksty będą wynikały z tezy, iż obóz rządzący ma dwa i pół roku na takie pozmienianie zasad funkcjonowania państwa, by mógł uzyskać pewność wygranej w wyborach parlamentarnych w 2023 r., niezależnie od sytuacji gospodarczej i nastrojów społecznych. Zostaną tu uwzględnione wnioski z obserwacji wydarzeń, procesów i prawidłowości w niektórych krajach kroczących podobną drogą. O Turcji Erdogana napisze Grzegorz Michalski, b. ambasador RP w tym kraju, o Węgrzech Orbana – Dominik Hejj, politolog i autor bloga kropka.hu. Inny tekst będzie poświęcony analizie pod tym kątem polityki w Rosji i na Białorusi.
Taka konstrukcja numeru wymaga zamówienia podwójnej liczby tekstów i oczywiście generuje dodatkowe koszty.
Główny komentarz powyborczy pisze dla nas Aleksander Kwaśniewski – jedyny jak dotąd prezydent sprawujący urząd przez dwie kadencje, który na dodatek reelekcję zapewnił sobie w pierwszej turze. Analizę socjologiczną (podziały, wspólnota) zamówiliśmy u prof. Jerzego Wiatra.
Publikacja została specjalnie opóźniona o kilka dni w stosunku do zwykłego harmonogramu. Pismo ukaże się dosłownie kilka dni po drugiej turze głosowania.
Tematem z okładki – niezwiązanym z wyborami – będzie pogłębiona rozmowa o sensie prawa we współczesnym społeczeństwie z sędzią Igorem Tuleyą. W numerze także m.in. rozważania prof. J. P. Gieorgicy o trójpodziale władz, mało znany tekst Czesława Miłosza o polskim kościele, „Lekcje pandemii” (w tym: czego dowiedzieliśmy się o możliwościach zdalnego nauczania), wspomnienie Eugeniusza Kabatca, pisarza przez wiele lat współpracującego z Res Humana.
Ukazujący się od 1991 roku periodyk adresowany jest do lewicujących intelektualistów. Nawiązuje do tradycji Oświecenia, myśli Tadeusza Kotarbińskiego i Boya-Żeleńskiego. Pismo ma bliskie powiązania ze Związkiem Literatów Polskich i Stowarzyszeniem Kultury Europejskiej SEC. Jest rozpowszechniane wyłącznie poprzez prenumeratę oraz sieć Empik. Jego redagowanie i wydawanie jest przedsięwzięciem non-profit. Oczywiście nie korzysta z żadnych dotacji ze strony państwa.
Wszyscy Darczyńcy, którzy przekażą przynajmniej 100,00 zł i w formularzu podadzą adres do korespondencji, otrzymają roczną prenumeratę pisma. Do każdego, kto w polu "Komentarze" lub pod adresem [email protected] pozostawi swój adres e-mail (niezależnie od wysokości datku), całość tekstów numeru 4/2020 wyślemy w formie pliku PDF.
Robert Smoleń, zastępca redaktora naczelnego
There is no description yet.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.
Offers/auctions 1
Buy, Support.
Buy, Support. Read more
Created by Organiser:
100 zł
Sold: 22
Pozdrawiam serdecznie! Mądrych analiz nigdy dość.
Płaćmy i udostępniajmy apel! Chcecie, żeby ludzie dokonywali mądrych wyborów? Zacznijmy od edukacji... Pomóżmy Przyjaciołom z RES HUMANA!