id: rjr5re

Dba o polski cmentarz w BiH

Dba o polski cmentarz w BiH

Our users created 1 180 047 fundraisers and raised 1 234 149 029 zł

What will you fundraise for today?

Description

Historia cmentarza w Jadowicy


Wraz z emigracją Polaków z Galicji do Bośni w XIX wieku powstało wiele polskich wiosek na terenie między Banjaluką, Gradišką i Prnjavorem, w tym polska osada w Jadowicy, a z nią polski cmentarz. Został założony w 1903 roku i prawdopodobnie wtedy - przed 120-u laty pochowano na nim pierwszego Polaka. Nekropolia ma powierzchnię 1500m², a opiekuje się nią Pan Miloš Panić. Spoczywa na nim około 60ciu mieszkańców Jadowicy i zachowało się około 25 kamiennych nagrobków - w różnym stanie.


PlxfkI4P0gPpQZBV.jpg

Pan Miloš Panić


Pan Miloš nie jest Polakiem, ale historia Polaków w jego wiosce jest mu bardzo bliska. Wspominał, że jego mama wśród swoich znajomych miała właśnie Polki i Polaków.

Jest pasjonatem. Na swoim ogrodzie stworzył skansenik, próbując ocalić od zapomnienia nie tylko historię Jadowicy ale także Polaków, którzy tam przed laty mieszkali.


2en80Nd1zSwOxEYH.jpg

Pan Miloš i cmentarz


Od blisko 15 lat Pan Miloš dba o polski cmentarz w Jadowicy. Jak sam mów: "Jeszcze piętnaście lat temu tutaj był las. Wtedy razem go wykarczowaliśmy, a później ja kontynuowałem dbanie o ten cmentarz. Od trzech lat pomaga mi jeszcze jeden Pan, ale za niedługo ja, a później on skończymy 70 lat i ciężko będzie dalej opiekować się cmentarzem. Włożyłem za dużo trudu i emocji, żeby teraz patrzeć jak cmentarz spowrotem zarasta lasem. Dzisiejsi ludzie to dzieci kapitalizmu i pieniądza - miary wszystkiego. Nikt nie chce pracować wolontaryjnie, dlatego przydałyby się środki, by móc zatrudnić kogoś, kto mi pomoże."


esXG2VOpSqa9VsAb.jpg

Dlatego chcielibyśmy wesprzeć Pana Miloša w jego trudzie o zachowanie od zapomnienia cmentarza, gdzie spoczywają bośniaccy Polacy.

There is no description yet.

There is no description yet.

The world's first card for receiving payments. The Payment Card.
The world's first card for receiving payments. The Payment Card.
Find out more

Donations 11

 
User unregistered
100 zł
 
User unregistered
115 zł
Gordana Đurđev-Małkiewicz
hidden
AP
Apolonia
20 zł
BD
Bożena
200 zł
 
Hidden data
hidden
 
Hidden data
hidden
 
Hidden data
hidden
MW
Marcin Wytwer
hidden
MW
Maria Wojcieszak
hidden
See more

Comments

 
2500 characters
Zrzutka - Brak zdjęć

No comments yet, be first to comment!