Epidemia Depresji - tworzymy poradnik dla młodzieży w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej "Poproszę Uśmiech"
Epidemia Depresji - tworzymy poradnik dla młodzieży w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej "Poproszę Uśmiech"
Our users created 1 233 625 fundraisers and raised 1 371 026 640 zł
What will you fundraise for today?
Description
Wychodząc z domu zakładasz maseczkę. Ograniczasz kontakt z bliskimi i znajomymi. Nie imprezujesz. Nie chodzisz do szkoły. Nie spełniasz marzeń, nie narażasz bliskich - siedzisz w domu.
Wszystko po to, by nie zachorować na COVID. Brawo 👏
Czy podejmujesz jednak JAKIEKOLWIEK działania, by nie dorwała Cię choroba, na którą obecnie na świecie CHORUJE DWA RAZY WIĘCEJ OSÓB NIŻ NA COVID? 🤔🤔
W ciągu ostatnich lat obserwujemy drastyczny wzrost niepokoju, braku wiary w siebie, niechęć, osamotnienie i różnego rodzaju zaburzenia lękowe wśród nastolatków w całej Polsce. Sami także otwarcie przyznają, że nie dzieje się z nimi najlepiej.
W związku z tym postanowiliśmy zaczerpnąć języka, poprosić o pomoc specjalistów i zbudować ogólnopolską kampanię społeczną, której celem będzie dotarcie do młodych, rodziców i nauczycieli z informacjami na temat depresji oraz innych zaburzeń, które mogą do niej bezpośrednio prowadzić.
Na początek kilka faktów:
- Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja do końca 2030 roku będzie na pierwszym miejscu wśród najczęstszych chorób.
- Depresja jest powszechnym zaburzeniem psychicznym – na świecie na depresję choruje ponad 350 mln ludzi, w Polsce nawet do 1,5 miliona osób (w tym ok. 750 000 Polaków jest leczonych farmakologicznie).
- Depresja może dotknąć każdego – niezależnie od wieku czy płci. Najczęściej jest jednak diagnozowana u osób w przedziale wiekowym 20-40 lat i dotyka 2 razy częściej kobiety niż mężczyzn.
- Wśród osób chorujących na depresję 40-80% chorych ma myśli samobójcze, 20-60% podejmuje próby samobójcze, aż 15% chorych skutecznie odbiera sobie życie. Każdego roku 1 milion osób na świecie ginie z powodu depresji. Codziennie z powodu depresji umiera 3 800 osób. Co 40 sekund na świecie zabija się człowiek. W Polsce problem ten jest mało dostrzegany, mimo, że każdego dnia, aż 16 Polaków odbiera sobie życie – to więcej ofiar niż w przypadku wypadków drogowych. W 2020 roku w Polsce z powodu samobójstw zanotowano 5 165 zgonów i 12 013 prób samobójczych (dane z Komendy Głównej Policji).
- Z badań przeprowadzonych przez psychologów i studentów Dolnośląskiej Szkoły Wyższej wynika, że 44 proc. nastolatków ma objawy depresji.
- 43% badanych nastolatków w wieku 11 - 18 lat myśli o śmierci. 75% badanych w tej grupie wiekowej martwi się o przyszłość, a 70% czuje się bardziej nerwowymi i rozdrażnionymi niż wcześniej.
- W 2018 r. 1,28 mln osób zrealizowało receptę na leki przeciwdepresyjne, zrefundowane przez NFZ (stosowane w depresji, ale również m.in. w zaburzeniach lękowych i innych chorobach psychicznych). Liczba pacjentów realizujących recepty stale rosła w latach 2013–2018 (wzrost o 35%). Szczególnie zauważalny jest wzrost liczby osób poniżej 18 r.ż dla których zrealizowano recepty na refundowane leki przeciwdepresyjne (wzrost z 16 tys. w 2013 r. do 34 tys. w 2018 r., wzrost o 113%). Dane z dokumentów realizacji recept wskazują, że w 2019 r. recepty na leki przeciwdepresyjne (refundowane i nierefundowane) zrealizowało 3,8 mln osób
Co JUŻ ROBIMY w ramach kampanii?
a) Utrzymujemy, prowadzimy i rozwijamy stronę internetową - www.poproszeusmiech.pl
Znajdują się na niej wszystkie najważniejsze informacje, które umożliwiają rozpoznanie objawów depresji, a także zdobycie wiedzy z zakresu miejsc gdzie szukać pomocy (telefony i wyszukiwarki specjalistów).
Na stronie dostępny jest także test za pomocą którego anonimowo użytkownicy mogą ustalić w jakiej kondycji psychicznej aktualnie się znajdują. Wyniki otrzymują natychmiast po uzupełnieniu testu.
b) Tworzymy spoty promocyjne
Do tej pory powstały dwa materiały wideo promujące kampanię. W planie są kolejne.
c) Prowadzimy media społecznościowe, wydarzenia facebookowe i grupy. W ostatnim miesiącu dotarliśmy do 500 000 odbiorców, z czego 75% stanowiły osoby w wieku 13-24 lata.
d) Współpracujemy z najlepszymi specjalistami w kraju. Wspólnie tworzymy materiały edukacyjne, z których korzystać mogą za darmo dziesiątki tysięcy osób.
Jednym z przykładów takiej współpracy jest seria wywiadów z psychologiem - dr Natalią Kajką, która odpowiadała na najczęściej zadawane przez młode osoby pytania.
Co chcemy zrobić?
Chcemy zmotywować młodzież do pracy nad sobą, swoimi emocjami i samopoczuciem. Nie jest to proste, ale z pewnością bardzo potrzebne, a my doskonale wiemy jak angażować młodych ludzi do działania! ;)
Wspólnie ze specjalistami opracujemy "poradnik", który zawierał będzie 30 zadań do wykonania w ciągu najbliższego miesiąca. Każde z zadań pozytywnie wpływać będzie na kondycję psychiczną młodego człowieka.
Przykład:
Czas wyjść z łóżka i swojego pokoju!
Ubierz się “na galowo” (czyli w coś naprawdę ładnego) i uczestnicz we wszystkich szkolnych zajęciach z włączoną kamerką. Nie oszukuj! Załóż porządnie spodnie, uczesz włosy, wymaluj się (jeśli zazwyczaj to robisz wychodząc z domu). Poczuj się jakbyś rzeczywiście był/a w szkole.
Sens zadania:
Siedzenie w piżamie i brak motywacji do dbałości o swój wygląd są czynnikami obniżającymi nastrój i efektywność. Jeśli przez długi okres czasu nie dbasz o siebie i widujesz się jedynie w piżamie - spada Twoje poczucie wartości i pewności siebie. Dodatkowo Twoja całodzienna obecność na kamerce internetowej z pewnością zaciekawi kolegów i koleżanki. Być może część z nich będzie pytać Cię o powód takiej decyzji. Bez wahania opowiedz im dlaczego w ten sposób postępujesz i wykorzystaj nadarzającą się okazję do tego, by porozmawiać z nimi o tym dlaczego sami nie mają włączonych kamerek. Może uda Ci się zainspirować ich do tego, by kolejnym razem również oni byli widoczni w czasie lekcji?
Wierzymy, że opracowanie podręcznika, materiałów filmowych do niego, a także wydanie go w wersji elektronicznej umożliwi skorzystanie z niego dziesiątkom tysięcy osób, a przy okazji stanowić będzie ciekawą formę rozrywki, integracji i pracy nad swoim zdrowiem. Zadania pozwalają na wyrwanie się z rutyny, nawiązanie kontaktu z rówieśnikami, poprawę relacji z najbliższymi, a przede wszystkim wypracowanie celu, dla którego warto będzie każdego dnia wstawać z łóżka.
Jeśli problem depresji, złego samopoczucia, braku wiary w siebie i nieustannego zmęczenia jest Ci bliski - doskonale wiesz jak ważna jest nasza inicjatywa. Jeśli do tej porty tego nie doświadczyłeś, życzymy Ci byś nigdy nie musiał.
Każda złotówka przybliża nas go osiągnięcia celu, którym jest ratowanie zdrowia psychicznego młodzieży.
Wesprzyj nas dowolną darowizną, a także udostępnij zrzutkę dalej! ;)
There is no description yet.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.