id: s3p2ny

Na rozwój projektu integracji uchodźców w Polsce

Na rozwój projektu integracji uchodźców w Polsce

Our users created 1 233 685 fundraisers and raised 1 371 246 855 zł

What will you fundraise for today?

Description

Drodzy, Drogie, 


jeśli tutaj jesteście, to zapewne znacie nas na tyle dobrze, że wiecie, że nie boimy się eksperymentować i testować nowe rozwiązania. Uważamy, że naszym zadaniem jest wypracowywanie możliwie najlepszy sposób na wspieranie tych, którzy tego potrzebują. W tym roku zaczęliśmy współtworzyć systemowe rozwiązanie wspierania i integracji rodzin uchodźczych oparte na idei “patronatu społecznościowego” (ang. community sponsorship), 


DLACZEGO TO ROBIMY?


Polska coraz częściej staje się miejscem docelowym dla ludzi w drodze. Krytycznie brakuje systemowych rozwiązań nastawionych na integrację uchodźców. Natomiast doświadczenie innych krajów pokazuje, że nieprzemyślana integracja generuje wiele bardzo poważnych problemów społecznych.


Przemyślana integracja uchodźców i migrantów to jeden z ważniejszych problemów i dużych wyzwań. Patronat dąży do wypracowania systemowego rozwiązania, pomagając tym którzy się osiedlają i chroniąc społeczeństwo, które przyjmuje do swojej wspólnoty. Rodziny, które zintegrowały się z naszą kulturą pomagają w zdrowej integracji innym, podobnie potrzebującym, przekazując otrzymane wsparcie dalej. 


We współpracy z kilkoma organizacjami testujemy innowacyjny system Patronatu Społecznego. Polega on na połączeniu rodzin uchodźczych z rodzinami polskimi w celu umożliwienia osiągnięcia samodzielności i integracji ze społeczeństwem. 


JAK DZIAŁA PATRONAT SPOŁECZNY ? 


Rodziny lub osoby samotne, rekrutujące się spośród uchodźców, którzy przybyli do naszego kraju i którzy zakwalifikowali się do naszego programu, łączymy z kilku osobowymi grupami ze “społeczności lokalnej”. Członkowie tych grup, to właśnie Patroni. Do naszego Patronatu Społecznego dołączyło 8 rodzin, gdzie na cztery z nich przypada jedna rodzina przyjmowana. 


Ich głównym zadaniem jest pomoc w integracji społecznej grup objętych wsparciem, ale też na wspólnym rozwiązywaniu doraźnych i długofalowych problemów (docelowe mieszkanie, praca, szkoła). W programie patronatu zaangażować można się w różny sposób: od pomocy finansowej, po wspólnie spędzany czas, naukę języka, a tym samym poprzez integrację z lokalną kulturą. 


Komu pomagamy? Oto dwie rodziny objęte programem:

________________________________________________________________________


Rodzina z Zimbabwe. 

“Do Polski przybyliśmy w 2023 r. Mieszkam w Warszawie z trójką dzieci – dwójka chodzi do szkoły, najmłodsze do przedszkola. Jestem z zawodu pielęgniarką przygotowaną do pracy z osobami starszymi - taką pracę chciałaby podjąć w Polsce. Uczymy się języka polskiego, ale nie jest to proste. Potrzebujemy wsparcia w nauce i tłumaczeniu np. w kontaktach z nauczycielami w szkole czy urzędnikami. Ja i mój najstarszy syn mamy pozwolenie na pracę. Wszyscy mówimy po angielsku. 


Potrzebujemy pomocy w znalezieniu stabilnej pracy, wsparcia w czynnościach urzędowych, załatwianiu formalności i finansowo doraźnej pomocy materialnej, wsparcia w opłaceniu czynszu.”


Rodzina z Etiopii. 

“Mieszkam w Warszawie z trójką dzieci. Mamy uregulowany status pobytu w Polsce w perspektywie 3 lat. Mówię w języku amharskim i po angielsku. Polskiego jeszcze nie znam – przeszłam podstawowy kurs. Dzieci uczęszczają do polskich szkół. Przed przyjazdem do Polski zajmowałam się montażem filmów.


Przede wszystkim potrzebuję wsparcia w poszukiwaniu pracy, bez której nie będę w stanie opłacać czynszu za mieszkanie. Naszą finansową potrzebą jest opłacenie czynszu mieszkania.”



NA CO WYDAMY ZEBRANE PIENIĄDZE?


W trakcie pracy z rodzinami uchodźczymi zdarza się wiele nieprzewidzianych wydatków jak pomoc psychologiczna czy medyczna, tłumaczenie dokumentów, konieczność szkolenia itd. Obecnie wszystkie te koszty, których poniesienie jest niezbędne do zadomowienia się w Polsce, a trudne lub niemożliwe do poniesienia dla rodzin objętych wsparciem ponoszą patroni z własnej kieszeni. Dlatego uruchomiliśmy niniejszą zbiórkę. Środki zostaną przeznaczone na pokrycie kosztów rozwiązywania problemów, które blokują proces integracji i uzyskiwania samodzielności (np. bez uzyskania odpowiedniego certyfikatu nie jest możliwe podjęcie pracy w wyuczonym zawodzie, a uzyskanie takiego potwierdzenia wiąże się z kosztami). Wasze wsparcie umożliwi nam sprawne poprowadzenie programu w jego obecnym kształcie, a wszystkie wnioski, doświadczenia i standardy zebrane i opracowane przez KIK i naszych partnerów posłużą do rozwijania i skalowania przyszłych podobnych rozwiązań w większej skali.



There is no description yet.

There is no description yet.

Download apps
Download the Zrzutka.pl mobile app and fundraise for your goal wherever you are!
Download the Zrzutka.pl mobile app and fundraise for your goal wherever you are!

Moneyboxes

Nobody created moneybox for this fundraiser yet. Your moneybox may be the first!

Comments

 
2500 characters
Zrzutka - Brak zdjęć

No comments yet, be first to comment!