id: s4w7un

Na wydanie książki o o.Stefanie Miecznikowskim SJ

Na wydanie książki o o.Stefanie Miecznikowskim SJ

Description

Mam na imię Andrzej i 7 lat temu rozpocząłem pracę nad książką pt. „O.Stefan MIECZNIKOWSKI SJ i jego działalność w Łodzi w latach 1980-1989, w oczach współpracowników i „współpracowników”.


Jestem związany z Kościołem oo. Jezuitów w Łodzi od 1969 roku, kiedy zawarłem tam sakrament małżeństwa. Osobiście poznałem Ojca Stefana Miecznikowskiego SJ, który wywarł duży wpływ na moje przyszłe życie.


Dlaczego Zrzutka? Jest to reakcja na słowo: „Lokalna historia”. To właśnie tym mianem wiele wydawnictw w Polsce określiło ten projekt. Jednak mimo tych przeciwności nie poddaję się w spełnieniu mojego marzenia i zdecydowałem, że wydam książkę na własny koszt.


To rodzaj monografii o.Stefana Miecznikowskiego SJ, który w okresie Stanu Wojennego, jako pierwszy w Polsce, utworzył przy Kościele o.o.Jezuitów w Łodzi, Ośrodek Pomocy Dla Internowanych, Uwięzionych i Ich Rodzin. To On jeździł - mimo represji ze strony „SB” - do więzień po całym niemal Kraju, aby uzyskać wiadomość, gdzie została osadzona konkretna osoba, aby o miejscu odosobnienia i ich stanu zdrowia, powiadomić Rodzinę. To On także, przez swoje kontakty sprawił, że wiele transportów z żywnością, lekarstwami, środkami higienicznymi i ubraniami z Zachodu, trafiło do Łodzi [w ten sposób pomógł niemal 500 rodzinom Internowanych w Łodzi, Bełchatowie, Łowiczu, Łasku, Piotrkowie Trybunalskim, Pabianicach, Sieradzu czy w Zgierzu]. 


Jest to także zapis uwarunkowań życia społeczeństwa łódzkiego w totalitarnym systemie PRL. Na kartach tej pracy o charakterze popularno-naukowym, są ukazane metody i środki stosowane przez „SB”, wobec ludzi, którzy podjęli pokojową walkę o suwerenność, demokrację, tożsamość naszej Ojczyzny [fakty na podstawie 4-letniej kwerendy w łódzkim oddziale „IPN”, Archiwum Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej o.o.Jezuitów, Archiwach Diecezjalnych, Archiwum Akt Nowych i z innych źródeł].


Uzupełnieniem są świadectwa uczestników nie tylko tego wielkiego ruchu społecznego jakim była „Solidarność”, ale i tych, którzy swoją postawą negowali utratę godności narodowej i braku upodmiotowienia [w tym: znanych osób w Łodzi i w Polsce]. To jedna z chlubniejszych kart w historii miasta Łodzi. 


Napisana przeze mnie praca ma 833 strony [w tym: recenzja + Indeks nazwisk]. A przez to różni się od dotychczasowych publikacji. I z zamysłem, aby młode pokolenie mogło mieć wzorce takiej postawy i cech charakteru nielicznych, którzy aż tak wiele zrobili dla małej jak i dużej Ojczyzny.


Św.p. O.Stefan Miecznikowski został uhonorowany wieloma tytułami, w tym: Honorowym Obywatelem m. Łodzi, najpopularniejszym łodzianinem 15-lecia wolnej Polski, honorowym członkiem NSZZ „Solidarność” itd. W dniu 25 sierpnia 2023r, został odsłonięty pomnik o.Stefana Miecznikowskiego SJ, przy Kościele Podwyższenia Świętego Krzyża w Łodzi. Jego imieniem została też nazwana jedna z łódzkich ulic.


Zebranie całej kwoty pozwoli na wydanie 100 egzemplarzy książki w miękkiej okładce według niżej podanego kosztorysu. Pozostała kwota 3550 zł pozwoli na opłacenie pracy grafika i redaktora.


Oprawa miękka

Format – B5

Ilość stron wkładu – 833

Wkład materiał – offset 70g

Wkład zadruk – 1+1

Okładka materiał – karton GC1 230g

Okładka zadruk – 1+0

Okładka uszlachetnienie – folia błysk 1+0

Oprawa – miękka klejona

Nakład 50egz – 57,23zł/szt NETTO

Nakład 100egz – 52,46zł/szt NETTO


Bardzo dziękuję wszystkim, którzy zdecydują się wesprzeć ten cel. W razie wszelkich pytań na temat książki proszę o kontakt pod adresem mailowym [email protected].


Andrzej Tyranowicz


(załączone zdjęcia pochodzą z prywatnych archiwów przyjaciół O. Miecznikowskiego)







There is no description yet.

There is no description yet.

Location

Download apps
Download the Zrzutka.pl mobile app and fundraise for your goal wherever you are!
Download the Zrzutka.pl mobile app and fundraise for your goal wherever you are!

Moneyboxes

Nobody created moneybox for this fundraiser yet. Your moneybox may be the first!

Comments

 
2500 characters
Zrzutka - Brak zdjęć

No comments yet, be first to comment!