id: sdc5nf

Biogramy przedwojennych łapiaków

Biogramy przedwojennych łapiaków

Our users created 1 226 247 fundraisers and raised 1 348 248 983 zł

What will you fundraise for today?

Description

Nazywam się Jakub Dobrzyński i jestem historykiem. Od blisko 10 lat zajmuję się genealogią i historią. Przez wiele lat aktywnie gromadziłem dokumenty historyczne dotyczące Łap (woj. podlaskie) i najbliższych okolic. Jest to moją pasją i bardzo cieszę się ,gdy moje odkrycia i publikacje przybliżają bardzo ciekawe dzieje miasta i regionu.

Od jakiegoś czasu pracuję nad książką poświęconą osobom, które w znaczny sposób przyczyniły się do powstania miasta Łapy. Tereny obecnego miasta Łapy do lat 60-tych XIX wieku składały się z kilku wsi. Dopiero budowa kolei Warszawsko-Petersburskiej i powiązanych z nią zakładów kolejowych doprowadziła do zmiany charakteru okolicy. Dość powiedzieć, że w niecałe 40 lat (w okresie 1862-1900) ludność wsi Łapy-Barwiki (tworząca trzon późniejszego miasta) zwiększyła się blisko dziesięciokrotnie. Do pracy na kolei i w łapskich warsztatach zjeżdżali się pracownicy niemal z każdego zakątka przedrozbiorowej Polski (m.in. Warszawa, Lwów, Wilno, Grodno, Mińsk, Tarnopol, Dyneburg, Wołkowysk, Łódź, Tarnów). Napływ nowych mieszkańców do pracy w przemyśle przyczynił się również do rozwoju sektora usług. Powstały zakłady fryzjerskie, masarskie, krawieckie, piekarnie, kuźnie itd. Jednym słowem: niemal na pustym gruncie wyrosło miasteczko.

Moim celem jest opracowanie publikacji książkowej o jak największej liczbie osób przybyłych do pracy w Łapach. Znaczna ich część pozostała w mieście i założyła rodziny, a ich potomkowie żyją tam do dnia dzisiejszego. W okolicy niegdyś zdominowanej przez rody Łapińskich, pojawiają się zupełnie nowe, niespotykane wcześniej nazwiska.

Badania nad tym tematem już rozpocząłem. Materiałów w archiwach polskich i zagranicznych nie brakuje, ale ich pozyskiwanie wiąże się z dużymi kosztami. Stąd też postanowiłem założyć zrzutkę, z której zebrane środki wspomogłyby moje dalsze badania. Ponadto chciałbym, by większość środków przeznaczona została na wydruk gotowej książki.

Uważam, że taka książka z pewnością miałaby ogromną wartość poznawczą, ale co najważniejsze, mogliby Państwo się z niej dowiedzieć, skąd pochodzili Wasi dziadkowie i pradziadkowie, czym się zajmowali i jaki mieli wpływ na rozwój osady, a później miasta Łapy. Znajdą w niej Państwo także wiele nigdzie dotąd niepublikowanych fotografii mieszkańców Łap. Wierzę też, że dzięki publikacji, amatorzy genealodzy odkryją losy „zagubionych” gałęzi swoich rodów, które raptem „urywają się” na przełomie XIX/XX w.

Niestety bez dodatkowego wsparcia taka publikacja prędko nie powstanie. Od Państwa życzliwości zależy, czy książka tego typu trafi do okolicznych bibliotek, szkół i innych instytucji społeczno-kulturalnych. Każda osoba wpłacająca dostanie egzemplarz publikacji zawierający biogramy osób mieszkających przed 1939 rokiem w Łapach. W zależności od wysokości zebranych środków będzie to publikacja w wersji książkowej bądź w formie elektronicznej.

Jeżeli macie Państwo wątpliwości bądź pytania, jestem dostępny  na Facebook:


https://www.facebook.com/DobrzynskiJakub21


W międzyczasie zapraszam do zapoznania się z innymi moimi publikacjami:

  1. Spisy spowiadających się parafii Poświętne 1786-1795 : https://jzi.org.pl/publikacje/inne-publikacje/spisy-spowiadajacych-sie-w-parafii-poswietne-1786-1795/
  2. Marriages in the Parish of Płonka Kościelna in the Years 1826–1864: https://wnus.edu.pl/pdp/pl/issue/1145/article/17624/
  3. Społeczeństwo parafii w Płonce Kościelnej w świetle akt metrykalnych z lat 1826-1868: https://bg.uwb.edu.pl/pcr/RB/files/RB21_004.pdf
  4. https://uwb.academia.edu/JakubDobrzy%C5%84ski?fbclid=IwAR1uDnP2_5c02VbwFNCNMnMNPtYM7tC0NO652nmRFnIh506kYUUmqSoYUKE

Pod moją redakcją ukazały się także tomy Juchnowieckich szeptów o historii, których jestem pomysłodawcą:

  1. https://szeptykultury.pl/wp-content/uploads/2018/09/2017-Szepty-historii-cyfrowe.pdf
  2. https://szeptykultury.pl/wp-content/uploads/2019/01/Juchnowieckie-szepty-o-historii-tom-III.pdf

Wywiady:

  1. More Maiorum, 2017: https://www.moremaiorum.pl/poszukiwania-przodkow-podlasiu-pozwalaja-szerzej-spojrzec-genealogie-jakub-dobrzynski/
  2. Wywiad, którego udzieliłem Gminnej Bibliotece Publicznej w Poświętnem, 2021: https://youtu.be/ayuAfBlambc


Zapraszam do kontaktu 😊


There is no description yet.

There is no description yet.

Location

The world's first Payment Card. Accept payments wherever you are.
The world's first Payment Card. Accept payments wherever you are.
Find out more

Donations 168

preloader

Comments 3

 
2500 characters