Biogramy przedwojennych łapiaków
Biogramy przedwojennych łapiaków
Our users created 1 233 848 fundraisers and raised 1 371 734 858 zł
What will you fundraise for today?
Description
Nazywam się Jakub Dobrzyński i jestem historykiem. Od blisko 10 lat zajmuję się genealogią i historią. Przez wiele lat aktywnie gromadziłem dokumenty historyczne dotyczące Łap (woj. podlaskie) i najbliższych okolic. Jest to moją pasją i bardzo cieszę się ,gdy moje odkrycia i publikacje przybliżają bardzo ciekawe dzieje miasta i regionu.
Od jakiegoś czasu pracuję nad książką poświęconą osobom, które w znaczny sposób przyczyniły się do powstania miasta Łapy. Tereny obecnego miasta Łapy do lat 60-tych XIX wieku składały się z kilku wsi. Dopiero budowa kolei Warszawsko-Petersburskiej i powiązanych z nią zakładów kolejowych doprowadziła do zmiany charakteru okolicy. Dość powiedzieć, że w niecałe 40 lat (w okresie 1862-1900) ludność wsi Łapy-Barwiki (tworząca trzon późniejszego miasta) zwiększyła się blisko dziesięciokrotnie. Do pracy na kolei i w łapskich warsztatach zjeżdżali się pracownicy niemal z każdego zakątka przedrozbiorowej Polski (m.in. Warszawa, Lwów, Wilno, Grodno, Mińsk, Tarnopol, Dyneburg, Wołkowysk, Łódź, Tarnów). Napływ nowych mieszkańców do pracy w przemyśle przyczynił się również do rozwoju sektora usług. Powstały zakłady fryzjerskie, masarskie, krawieckie, piekarnie, kuźnie itd. Jednym słowem: niemal na pustym gruncie wyrosło miasteczko.
Moim celem jest opracowanie publikacji książkowej o jak największej liczbie osób przybyłych do pracy w Łapach. Znaczna ich część pozostała w mieście i założyła rodziny, a ich potomkowie żyją tam do dnia dzisiejszego. W okolicy niegdyś zdominowanej przez rody Łapińskich, pojawiają się zupełnie nowe, niespotykane wcześniej nazwiska.
Badania nad tym tematem już rozpocząłem. Materiałów w archiwach polskich i zagranicznych nie brakuje, ale ich pozyskiwanie wiąże się z dużymi kosztami. Stąd też postanowiłem założyć zrzutkę, z której zebrane środki wspomogłyby moje dalsze badania. Ponadto chciałbym, by większość środków przeznaczona została na wydruk gotowej książki.
Uważam, że taka książka z pewnością miałaby ogromną wartość poznawczą, ale co najważniejsze, mogliby Państwo się z niej dowiedzieć, skąd pochodzili Wasi dziadkowie i pradziadkowie, czym się zajmowali i jaki mieli wpływ na rozwój osady, a później miasta Łapy. Znajdą w niej Państwo także wiele nigdzie dotąd niepublikowanych fotografii mieszkańców Łap. Wierzę też, że dzięki publikacji, amatorzy genealodzy odkryją losy „zagubionych” gałęzi swoich rodów, które raptem „urywają się” na przełomie XIX/XX w.
Niestety bez dodatkowego wsparcia taka publikacja prędko nie powstanie. Od Państwa życzliwości zależy, czy książka tego typu trafi do okolicznych bibliotek, szkół i innych instytucji społeczno-kulturalnych. Każda osoba wpłacająca dostanie egzemplarz publikacji zawierający biogramy osób mieszkających przed 1939 rokiem w Łapach. W zależności od wysokości zebranych środków będzie to publikacja w wersji książkowej bądź w formie elektronicznej.
Jeżeli macie Państwo wątpliwości bądź pytania, jestem dostępny na Facebook:
https://www.facebook.com/DobrzynskiJakub21
W międzyczasie zapraszam do zapoznania się z innymi moimi publikacjami:
- Spisy spowiadających się parafii Poświętne 1786-1795 : https://jzi.org.pl/publikacje/inne-publikacje/spisy-spowiadajacych-sie-w-parafii-poswietne-1786-1795/
- Marriages in the Parish of Płonka Kościelna in the Years 1826–1864: https://wnus.edu.pl/pdp/pl/issue/1145/article/17624/
- Społeczeństwo parafii w Płonce Kościelnej w świetle akt metrykalnych z lat 1826-1868: https://bg.uwb.edu.pl/pcr/RB/files/RB21_004.pdf
- https://uwb.academia.edu/JakubDobrzy%C5%84ski?fbclid=IwAR1uDnP2_5c02VbwFNCNMnMNPtYM7tC0NO652nmRFnIh506kYUUmqSoYUKE
Pod moją redakcją ukazały się także tomy Juchnowieckich szeptów o historii, których jestem pomysłodawcą:
- https://szeptykultury.pl/wp-content/uploads/2018/09/2017-Szepty-historii-cyfrowe.pdf
- https://szeptykultury.pl/wp-content/uploads/2019/01/Juchnowieckie-szepty-o-historii-tom-III.pdf
Wywiady:
- More Maiorum, 2017: https://www.moremaiorum.pl/poszukiwania-przodkow-podlasiu-pozwalaja-szerzej-spojrzec-genealogie-jakub-dobrzynski/
- Wywiad, którego udzieliłem Gminnej Bibliotece Publicznej w Poświętnem, 2021: https://youtu.be/ayuAfBlambc
Zapraszam do kontaktu 😊
There is no description yet.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.
Location
Offers/auctions 2
Buy, Support.
Buy, Support. Read more
Created by Organiser:
50 zł
Sold: 39
80 zł
Sold: 37
Życzę owocnej pracy i serdecznie pozdrawiam.MW
Best wishes on a successful project!
Dziękuję :)