id: smum6x

Garażówka Wolnosłowa

Garażówka Wolnosłowa

Description

Do Strefy się przychodzi i jest się u siebie. Bez żadnych pozwoleń, zaświadczeń, świadectw. Strefa to my - pochodzimy z różnych światów, sfer, baniek, miast i państw, wyznajemy różne religie, różnie odczuwamy i kochamy, różnie widzimy przyszłość tego świata. Łączy nas potrzeba wyrażania za pomocą sztuki


s066f1c83f724adb.png

Mamy większe bądź mniejsze doświadczenie twórcze: jesteśmy dramatopisarzami, performerkami, poetami, aktorkami, tancerzami, fotografkami, artystami wideo. Niektórzy i niektóre z nas pracują w kulturze, inni twórczością zajmują się “po godzinach”. Strefa jest dla nas azylem od alienacji, opresji, wykluczenia, pomijania w debacie publicznej. Azylem od wiecznej presji sukcesu, dowożenia i wykręcana 151%, zamiast 150%. Azylem wyzwolonym od bycia tym "innym", więc gorszym, niepożądanym, zbędnym. Azylem, w którym można na nowo zdefiniować siebie i otaczający świat. Nazwać wszystko, jakby jeszcze nie było nazwane. 


Strefa powstała by łączyć poprzez sztukę tych, którzy być może nigdy by się nie spotkali, nawet będąc w jednym państwie: osoby pochodzenia polskiego i niekoniecznie, z uregulowanym statusem pobytowym i bez żadnego statusu. Bo sztuka to wrażliwość, która nie mówi żadnym językiem, nie ma narodowości, koloru skóry, wieku, ani orientacji seksualnej. 


Wejdź na główną stronę Garażówki Wolnosłowej i dołącz się do naszych licytacji!


Dlaczego Garażówka?


Chcemy pracować dalej, mówiąc o problemie wykluczenia w bezpiecznej przestrzeni, gdzie oddajemy głos migrantom i migrantkom, osobom starszym albo marginalizowanym ze względu na status ekonomiczny. 


fd39edd9900f4c35.png

Od początków naszej działalności wiele się zmieniło - w Strefie, w naszym kraju i na świecie, ale my nadal robimy i chcemy robić swoje. Dziś - jak większość podmiotów związanych z kulturą, zmagamy się z niewystarczalnością środków finansowych, coraz mniejszą ilością miejsc, gdzie możemy starać się o fundusze, które umożliwiłyby opanowanie dotkliwych skutków finansowych pandemii. Wiemy, że to co robimy ma sens i pomogło wielu osobom zostać w naszym kraju pomimo przeciwności. Zostać, poczuć się u siebie, zbudować przyjaźnie i motywację do działania. Bardzo zależy nam na tym, żeby dalej tworzyć i otwierać się na nowe osoby.  


Dlatego prosimy Cię o włączenie się do naszej Garażówki. Będziemy wdzięczni za każdy rodzaj aktywności: możesz licytować wysoko, możesz dorzucić się na zrzutce, możesz sam/a wystawić coś od siebie do licytacji: to może być rzecz, ale może być też czas, umiejętność, wiedza, cokolwiek wymyślisz i będziesz chciał/a się podzielić. Parasol, obraz, książka, oprowadzanie tematyczne np. po Warszawie, a może wspólne plucie z wiaduktu na samochody albo kurs puszczania kaczek na Jeziorku Czerniakowskim?


Wejdź na główną stronę Garażówki Wolnosłowej i dołącz się do naszych licytacji!


Kim jesteśmy?


W 2012 roku podjęliśmy tematy, o których się jeszcze głośno nie mówiło. Wyciągnęliśmy to, co nasze społeczeństwo zepchnęło na margines odczuwania: uchodźstwo, nierówność, brak akceptacji, dyskryminowanie mniejszości. Od tego czasu działamy regularnie - w Warszawie i innych miastach, ale też za granicą. Nasze grono ciągle się powiększa, a projekty rozrastają.  

Zrealizowaliśmy międzynarodowe inicjatywy artystyczno-badawcze: "The City Ghettos of Today", "Migrating Theater", "The History Atlas Under Construction" czy "Beyond Theater", gdzie koordynowaliśmy współpracę ponad 20 organizacji i instytucji zajmujących się tym, co my - w różnych krajach Europy. Prowadziliśmy warsztaty teatralno-reportażowe w Iranie, Urugwaju, Palestynie. Wspólnie z Chlebem i Solą zrealizowaliśmy portal uchodźcy.info


bb359b081cd65788.png

Stworzyliśmy ponad 30 projektów kulturalno-artystycznych i 27 spektakli, których bezpośrednimi twórcami są osoby o różnym pochodzeniu kulturowym, religijnym, z rozmaitych grup społecznych i w różnym wieku. Nasze akcje artystyczne powstają partycypacyjnie jako rezultaty wielomiesięcznej pracy grup warsztatowych, angażują tym samym każdorazowo około 50-60 twórców z różnych krajów. Pokazywane były zarówno w Warszawie, jak i m.in. w Poznaniu, Gdańsku, Ostrołęce, Berlinie, Bolonii, Paryżu. Uczestnicy i uczestniczki naszych warsztatów muzycznych założyli Sound in Space Orchestra


wbb9269ecc192a25.png

Od 2015 współpracujemy z Teatrem Powszechnym, wspólnie prowadzimy kulturalną przestrzeń edukacyjno-warsztatową Stół Powszechny, realizujemy projekt "Dramaturgie społeczne" i nawiązujemy współprace międzynarodowe. W 2018 zainicjowaliśmy powstanie programu Instytutu Otwartego - przestrzeni dla młodych artystów i artystek z różnych dziedzin oraz animatorek i animatorów kultury o różnym pochodzeniu kulturowym zainteresowanych pracą twórczą ze społecznościami uchodźczymi i migranckimi. 


jb72dfb0fd6a76a2.png

Od 2020 roku Instytut Otwarty realizujemy we współpracy z Krytyką Polityczną w ramach nowo powstałej Społecznej Instytucji Kultury - Jasna 10. Warszawska Świetlica Krytyki Politycznej. W 2021 będzie miała premierę nasza platforma internetowa migrart.waw.pl zrzeszająca artystów i artystki migranckie zamieszkujące Warszawę.


Wejdź na główną stronę Garażówki Wolnosłowej i dołącz się do naszych licytacji!

There is no description yet.

There is no description yet.

Location

Download apps
Download the Zrzutka.pl mobile app and fundraise for your goal wherever you are!
Download the Zrzutka.pl mobile app and fundraise for your goal wherever you are!

Comments 3

 
2500 characters