Budowa mini satelity CanSat
Budowa mini satelity CanSat
Our users created 1 226 538 fundraisers and raised 1 349 036 155 zł
What will you fundraise for today?
Description
Jesteśmy uczniami szkoły Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu tworzymy zespół ZSM-Sat Team. Bierzemy udział w konkursie CanSat 2022/2023, który polega na zbudowaniu i wystrzeleniu małego satelity, który będzie zbierał dane naukowe. Organizatorem jest Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO. Wszystkie informacje oraz regulamin konkursu znajdują się na stronię internetowej organizatora - https://esero.kopernik.org.pl/konkurs-cansat/ . W poprzednim roku zajęliśmy 3 miejsce w edycji ogólnopolskiej. Tym razem chcielibyśmy wygrać 1 miejsce!
Jaki jest nasz cel?
Naszym celem jest chęć poszerzenia naszej ogólnej wiedzy, a także podjęcia wyzwania, które wymaga sprawdzenia naszych umiejętności oraz pracy zespołowej. Zbudowanie satelity wielkości puszki jest wyzwaniem dla uczniów którzy interesują się tematyka techniczną, i może zaowocować chęcią dalszego pogłębiania wiedzy w tym temacie. Zespół składa się z uczniów klas drugich trzecich i czwartych o profilu informatyczym. Naszym opiekunem naukowym jest nauczyciel przedmiotów zawodowych – Pan mgr inż. Daniel Siwiec.
O co prosimy?
Chcieli byśmy poprosić o wsparcie finansowe które pomogło by naszemu zespołowi przejść do kolejnych etapów projektu i pomyślne zakończenie konkursu. Środki finansowe przeznaczymy na zakup potrzebnej elektroniki i materiałów niezbędnych do zbudowania satelity oraz materiałów promocyjnych zespołu oraz propagowania idei konkursu. Jeżeli Państwo chcą nas wesprzeć w inny sposób, proszę się z nami skontaktować. Jeżeli Państwo są przedstawicielami firmy która by chciała by nas wesprzeć, również prosimy o kontakt, gdyż będziemy chcieli promować naszych sponsorów.
Co to jest CanSat?
CanSat jest to minisatelita wielkości standardowej puszki po napoju. Jego zadaniem jest przeprowadzenie różnego rodzaju badań i eksperymentów. Urządzenia te wykorzystywane są do nauki i zapoznawania uczniów z technologiami kosmicznymi poprzez rywalizację w konkursach organizowanych na całym świecie.
ZSM-SAT2 - Nasz minisatelita z poprzedniej edycji konkursu w którym zajęliśmy 3 miejsce:
Jak wygląda konkurs?
W Polsce konkurs Cansat organizowany jest przez Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO-Polska. Są to eliminacje do europejskich zawodów organizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). W konkursie mogą startować drużyny składające się od 4 do 6 uczniów, którym musi towarzyszyć opiekun. Ich zadaniem jest zbudowanie urządzenia, które uwzględnia wszystkie główne podsystemy obecne na prawdziwym satelicie, takie jak: moduł zasilania, system lądowania i komunikacji, komputer pokładowy. Minisatelita powinien być w stanie przeprowadzić badania i eksperymenty: najpierw podczas lotu rakietą, na wysokość kilku kilometrów, a następnie w trakcie opadania na spadochronie. Dane, jakie zbierają CanSaty, bywają różne - od ciśnienia atmosferycznego i temperatury powietrza, przez telemetrię i fotografię, po poziom promieniowania jonizującego.
ZSM-SAT2 - Nasz minisatelita z poprzedniej edycji konkursu zaraz po wypuszczeniu z rakiety:
Jaką obraliśmy misję?
Podstawowa misja polega na zebraniu informacji o temperaturze zewnętrznej satelity wraz z ciśnieniem atmosferycznym. Po otrzymaniu danych z czujnika temperatury i ciśnienia, dane są przesyłane do stacji naziemnej, gdzie dane zostaną odebrane, przeanalizowane i wyświetlone na ekranie stacji naziemnej.
Nasza drugorzędna misja polega na przetestowaniu nowego rodzaju transmisji radiowej, w której wykorzystane są aktualnie istniejące moduły Wi-Fi ze zmodyfikowanym oprogramowaniem. Misja będzie polegać na przesyłaniu w czasie rzeczywistym obrazu z kamery do stacji naziemnej. Celem misji jest określenie czy taki sposób transmisji obrazu oraz telemetrii może być wykorzystany przy budowaniu rzeczywistych satelitów (np. CubeSat).
There is no description yet.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.
Powodzenia!
powodzenia
🐸