Pomoc w finansowaniu obsługi prawnej
Pomoc w finansowaniu obsługi prawnej
Our users created 1 235 464 fundraisers and raised 1 376 168 057 zł
What will you fundraise for today?
Description
POMOC W FINANSOWANIU OBSŁUGI PRAWNEJ PANI KAROLINY ROZWÓD W SPORZE WOKÓŁ PISF
Wiele osób zna Panią Karolinę Rozwód. Ma ona za sobą bogate doświadczenie w zarządzaniu kulturą, a jej dążenie do transparentności w życiu publicznym zawsze było (i jest!) niezwykle cenne w kontekście budowania społeczeństwa obywatelskiego. Dlatego zaskoczyło nas to, co spotkało ją podczas pełnienia funkcji dyrektorki Polskiego Instytut Sztuki Filmowej, kiedy starała się zwiększyć przejrzystość i nowoczesność działań tej instytucji zarządzającej publicznymi pieniędzmi przeznaczonym na rozwój kinematografii (dotacjami).
Sposób, w jaki potraktowano Panią Karolinę, budzi ogromny niepokój - nie tylko w środowisku filmowym czy wśród ludzi kultury. Czas, miejsce, warunki, przyczyny i sposób jej „odwołania” są nieakceptowalne.
To, że Pani Karolina rozpoczęła samotną drogę do sprawiedliwości, budzi szacunek i uznanie! Tak odważne działanie jest rzadkością, dlatego chcemy wesprzeć ją w pokryciu kosztów obsługi prawnej związanej z postępowaniami sądowymi. Zależy nam na tym, aby wyrównać jej szanse, aby było sprawiedliwie. Instytucje państwowe korzystają z usług prawników opłacanych przez obywateli, podczas gdy po drugiej stronie stoi osoba, która musi polegać jedynie na własnych środkach finansowych. Wyrównajmy więc szanse Karoliny Rozwód na uczciwe rozstrzygnięcie zaistniałego konfliktu.
Stawiamy sprawę uczciwie: jeśli Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej korzystają ze środków z budżetu państwa, czyli naszych wspólnych pieniędzy, do obrony swoich racji, zbierzmy kwotę, którą druga strona otrzyma w celu obrony swoich.
Opis sprawy
Karolina Rozwód – w konsultacji ze środowiskiem filmowym - pracowała nad wprowadzeniem nowych zasad przyznawania środków przez PISF oraz nowych zasad pracy komisji eksperckich. Zmiany miały na celu maksymalizację transparentności procedur i minimalizację jednoosobowego zarządzania procesem dysponowania środkami pieniężnymi przez dyrektora Instytutu (m.in. poprzez ocenę projektów przez panele eksperckie bez ingerencji dyrektora oraz wprowadzenie profesjonalnych zespołów rozpatrujących odwołania).
30 października 2024r., po niespełna 4 miesiącach pracy na stanowisku dyrektora, na które została powołana w wyniku konkursu, na chwilę przed wdrożeniem w życie nowych zasad, Pani Karolina w trybie nagłym została wezwana do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdzie bez jakiejkolwiek uprzedniej kontroli ani prośby o wyjaśnienia została poinformowana przez Panią Minister Hannę Wróblewską, że albo MKiDN rozpocznie procedurę jej odwołania i będzie miała problemy), albo może sama zrezygnować z pracy.
Ministerialni urzędnicy mieli już przygotowany przez siebie, gotowy do podpisu formularz „zrzeczenia się funkcji”. W wyniku presji, jakiej została poddana, podpisała dokument, jednak 6 dni później sformułowała i przesłała do MKiDN oświadczenie o uchyleniu się od skutków oświadczenia woli złożonego pod przymusem (tzw. „rezygnację”). Mimo to, bez zachowania wymaganych ustawą procedur (brak uprzedniej uchwały Rady PISF), Karolina Rozwód została przez Panią Minister Hannę Wróblewską odwołana.
Dzień po uchyleniu się przez Karolinę Rozwód od skutków rezygnacji PISF skierował zawiadomienie do prokuratury, a na stronie MKiDN pojawił się szkalujący jej dobre imię komunikat, z którego treści wynika, że Pani Karolina popełniła przestępstwo stypizowane w art. 296 k.k. – tzw. „niegospodarność”. Bez otrzymania jakichkolwiek wyroków czy opinii organów do tego uprawnionych, MKiDN publicznie pomówiło Karolinę Rozwód o rzekome, karalne działania „na szkodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF), które zostały wykryte”, a także, o: „kontynuację praktyk, które były przedmiotem zawiadomień złożonych do Prokuratury i Centralnego Biura Antykorupcyjnego na działalność Radosława Śmigulskiego”.
Karolina Rozwód będzie bronić swoich praw pracowniczych przed sądem pracy oraz swojego dobrego imienia przed sądami cywilnymi i karnymi.
There is no description yet.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.