id: ug97k5

Polska Światłoczuła

Polska Światłoczuła

Our users created 1 156 848 fundraisers and raised 1 201 092 423 zł

What will you fundraise for today?

Description

Polska Światłoczuła to projekt kina objazdowego reżyser Doroty Kędzierzawskiej oraz operatora Arthura Reinharta. Przez 10 lat przemierzaliśmy Polskę wzdłuż i wszerz, by BEZPŁATNIE pokazywać najlepsze polskie filmy w miejscach pozbawionych kin. W każdą trasę zabieraliśmy również twórcę, który, nie pobierając wynagrodzenia, z otwartością i radością spotykał się z mieszkańcami wsi i miasteczek. Wszystkie rozmowy były też transmitowane. Przez dekadę odwiedziliśmy 161 miejscowości (niektóre z nich wielokrotnie), zaprosiliśmy do współpracy 96 wspaniałych twórców, zorganizowaliśmy 455 projekcji!


W wydarzeniach, które zorganizowaliśmy jeżdżąc z Polską Światłoczułą po całym kraju, uczestniczyło bardzo wielu widzów, którzy - jak wiemy, nie zetknęli by się nigdy z ambitnym polskim kinem, nie mieliby też okazji na żywy kontakt z jego twórcami. Trudno przytoczyć wszystkie słowa zachwytu i podziękowań, które otrzymywaliśmy po każdym spotkaniu, zarówno ze strony widzów jaki i lokalnych organizatorów. Przez lata dostawaliśmy również listy, których wzruszająca treść świadczyła o sensie światłoczułych spotkań. Niektóre z nich realnie zmieniały życie naszych widzów na lepsze.


haf3f51785e0b6d5.jpeg

Warto również wspomnieć, że często decydujemy się na organizację projekcji w miejscach, do których sztuka nie ma szansy dotrzeć - w ZAKŁADACH KARNYCH I POPRAWCZYCH, HOSPICJACH I DOMACH DZIECKA, OŚRODKACH DLA BEZDOMNYCH. Każde takie wydarzenie pozostawiło niezatarty ślad w widzach, twórcach i nas. Do tej pory wspominamy je z nieukrywanymi emocjami. 


Niestety, w dziesiątym roku działalności nie otrzymaliśmy dotacji od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, co oznacza, że nie mamy możliwości, by wyruszyć w kolejne trasy, mimo, że wiele miejsc już na nas czeka! Pomimo poparcia, którego udzielili nam lokalni aktywiści, władze wielu polskich gmin i artyści, odwołanie od decyzji grantodawcy nie przyniosło skutków. Wiedząc, że jesteśmy potrzebni, nie zamierzamy się poddawać, ale  zmuszeni jesteśmy prosić o pomoc. 


Dysponujemy wysokiej jakości sprzętem (projektor DCP, dwa ekrany, nagłośnienie 5.1). Jesteśmy w stanie zorganizować projekcję w każdym wnętrzu (stodole, w szkole, w remizie strażackiej, wszędzie, gdzie tylko jest dach, cztery ściany i podłączenie do prądu). Całość organizuje nasza koordynatorka Maria, za oprawę techniczną odpowiedzialny jest Tomasz. By wyjechać w trasę musimy wynająć dwa samochody, opłacić kierowców oraz paliwo. Do stałych opłat dochodzi również wynajmowanie magazynu i biura oraz serwis techniczny sprzętu. Z dotacji, którą otrzymaliśmy od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jesteśmy w stanie pokryć jedynie koszty osobowe projektu. 


m3b25133e7ea64ee.jpeg

Koszt jednej trasy (w zależności od długości jej trwania - co wieczór projekcja odbywa się w innej miejscowości) to ok. 10 000 tys., by móc jeździć przez kolejne 10 miesięcy, potrzebujemy zatem 100 000 tys. Wiemy, że to dużo, ale dzięki temu, uda nam się przetrwać trudny czas. Bez tych pieniędzy będziemy musieli zamknąć projekt, którego odtworzenie będzie potem niezwykle trudne. 


Taka kwota umożliwi nam zorganizowanie minimum dziesięciu, 4-5 dniowych tras (liczba tras zależeć będzie od długości ich trwania i przejechanych kilometrów) z najlepszymi polskimi fabułami, dokumentami i animacjami oraz wspaniałymi reżyserami, montażystami, aktorami, scenografami. Nie prosilibyśmy o pomoc, gdybyśmy nie byli w sytuacji podbramkowej i gdybyśmy nie wiedzieli, że wiele osób na nas czeka. Będziemy wdzięczni za każdą wpłatę. Przygotowaliśmy też dla Was nagrody!


Razem z nami do miejsc pozbawionych kin wyruszyli m. in. Marcin Dorociński, Agnieszka Holland, Jan Jakub Kolski, Grażyna Błęcka-Kolska, Jan A.P. Kaczmarek, Magdalena Boczarska, Arkadiusz Jakubik, Edyta Jungowska, Julia Kijowska, Paweł Łoziński, Agata Kulesza, Jan P. Matuszyński, Andrzej Seweryn, Małgorzata Szumowska, Robert Więckiewicz, Tomasz Ziętek, Łukasz Żal, Krzysztof Globisz i wielu innych. 


Naszą działność śledzić można na stronie: https://polskaswiatloczula.pl/

oraz na FB: https://www.facebook.com/polskaswiatloczula 


O nas:


Dorota Kędzierzawska - reżyser, scenarzysta - "Koniec świata” 1988, „Diabły, diabły” 1991, “Wrony” 1994, “Nic” 1998, "Jestem" 2005, "Pora umierać” 2007, "Jutro będzie lepiej” 2010, "Inny świat" 2012, "Żużel" 2019 


Arthur Reinhart - operator, producent - „Miejsce urodzenia" 1992, "89 mm do Europy" 1993, "Pora na czarownice” 1993, “Wrony” 1994, "Prowokator" 1994, "Wszystko może się przytrafić" 1995, "Fur Immer und Immer" 1995, "Taranthriller" 1997, "Bandyta" 1997, “Nic” 1998, "Children of Dune" 2002, "Tristan and Isolde" 2004, "Jestem" 2005, „Pora umierać” 2007, „Jutro będzie lepiej” 2010, "Wenecja" 2010, "Hatfields McCoys" 2012, "Inny świat" 2012, „Dezerter” 2019, "Żużel" 2020


Maria Wiśniewska - koordynatorka projektu. Producentka wydarzeń artystycznych, specjalistka ds. promocji kultury. Prowadziła dwa teatry niezależne, koordynowała konkurs “Warszawa w kwiatach i zieleni”, organizowała i kuratorowała wystawy fotograficzne w projektach społecznych, jest inicjatorką akcji Archiwum Polskiego Himalaizmu Zimowego, kuratorką wystawy “Polskie bieguny (...)” w Domu Spotkań z Historią w Warszawie oraz producentką festiwalu Nowe Epifanie 2020.



Tomasz Aleksander Wicher - reżyser transmisji i realizator projektu. Współzałożyciel Stowarzyszenia Młodych Twórców Sztuk Audiowizualnych, reżyser, autor zdjęć oraz twórca scenariuszy. Wyróżniony twórca w przeglądzie “SeeSay 2020” organizowanym przez KTR. Współtwórca kampanii społecznej na rzecz transplantologii. Film „Podaruj życie” -nagroda główna w kampanii „Drugie życie”. Jego filmy zdobywały liczne nagrody i wyróżnienia na polskich i zagranicznych festiwalach filmowych takich jak: Kino W Trampkach (Polska), The Lift-O Sessions (Wielka Brytania), Jacksonville Dance-Film Festival(USA), SEE Film Festival (Francja), Living Skies Student Film Festival (Kanada), International Film Festival MICGénero (Meksyk). Współtwórca licealnej telewizji JankoTV, Nagroda publiczności za film konkursowy w kampanii Stowarzyszenia Nowe Horyzonty “Oglądam, Czuję, Myślę – młodzi w kinie”.

There is no description yet.

There is no description yet.

The world's first card for receiving payments. The Payment Card.
The world's first card for receiving payments. The Payment Card.
Find out more

Offers/auctions 6

Buy, Support.

Buy, Support. Read more

Inactive
Others
Plakat filmowy
Plakat do filmu, w którym wziął udział jeden ze światłoczułych twórców. Lista twórców na stronie: https://polskaswiatloczula.pl/tworcy/
50 zł

Sold: 6

Ended
Others
Plakat filmowy z podpisem twórcy
Plakat z podpisem jednego ze światłoczułych twórców. Lista twórców na stronie: https://polskaswiatloczula.pl/tworcy/
100 zł

Sold: 1

Ended

Donations 12

 
Hidden data
300 zł
 
Hidden data
100 zł
AZ
Alan
100 zł
MO
Em.
50 zł
 
Hidden data
50 zł
SW
Sandra Włodarczyk
50 zł
ZZ
Zuzanna Zachara
50 zł
MC
50 zł
 
Hidden data
25 zł
JS
Janusz
hidden
See more

Comments

 
2500 char
Zrzutka - Brak zdjęć

No comments yet, be first to comment!