id: umwfyx

Wspieraj SBB - już 15.06.2023 WYROK TSUE W SPRAWIE O WYNAGRODZENIE ZA KORZYSTANIE Z KAPITAŁU

Wspieraj SBB - już 15.06.2023 WYROK TSUE W SPRAWIE O WYNAGRODZENIE ZA KORZYSTANIE Z KAPITAŁU

Our users created 1 222 590 fundraisers and raised 1 338 876 888 zł

What will you fundraise for today?

Description

Dzień, na który czeka każdy Frankowicz, nadejdzie szybciej niż przewidywaliśmy nawet my, SBB. 

15.06.2023 WYROK TSUE W POLSKIEJ SPRAWIE FRANKOWEJ O WYNAGRODZENIE ZA KORZYSTANIE Z KAPITAŁU. 


Składamy wszystkie ręce na pokład i zajmujemy się organizacją wyjazdu do Luxemburga, aby móc Państwu od razu przekazywać informacje o wyroku Trybunału Unijnego!


Bezpośrednie wpłaty:

Wpłać tradycyjnym przelewem. 

Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu 

Nr konta: 91 7065 0002 0652 0877 6404 0001 

kod BIC (Swift): NBPLPLPW 


lub szybkie płatności:

https://www.bankowebezprawie.pl/wspierajsbb/


W związku z powyższym prosimy Was o wsparcie działań Stowarzyszenia, dzięki którym będziemy mogli się zorganizować tak, aby przekazywać Wam wszystkie informacje “na gorąco”! 


Jak wygląda historia naszych działań w temacie jednej z najgłośniejszych spraw frankowych w TSUE? 


Sprawa p. Dziubak (C-260/18), lata 2018-2019, wyrok TSUE 10.2019 - wyrok, który otworzył drogę do odzyskania wolności każdemu Frankowiczowi. Od tego wydarzenia wszystko się zaczęło - zarówno fala pozwów kredytobiorców przeciwko bankom, jak również kontratak banków. 


W 2020 roku banki wymyśliły “wynagrodzenie za korzystanie z kapitału przy nieważnej umowie”. Banki chciały wynagrodzenia za korzystanie z kapitału przez konsumenta jednak same nie widziały podstaw prawnych do tego, aby konsument otrzymał takie wynagrodzenie, gdy bank korzystał z jego wpłaconych rat.


Z inicjatywy Prezesa SBB Arkadiusza Szcześniaka, złożony został do sądu pozew przeciwko bankowi o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału kredytobiorcy. Bank w odwecie na ten proces, pozwał Kredytobiorcę o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału banku. To te powyższe sprawy zapoczątkowały TSUE C 520/21 - sędzia Michał Maj, orzekający w sprawach skierował zapytanie do Trybunału Unijnego dotyczące tego, czy którakolwiek ze stron może domagać się od drugiej, wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, w świetle przepisów Dyrektywy 93/13.


Sprawa ta zawisła przed sądem i była podstawą do skierowania pytań do TSUE, które zostały zarejestrowane pod nr C-520/21 (ukłony za zadanie pytań dla sędziego Michała Maja, który postanowił wyjaśnić orzecznictwo w tej sprawie już na samym początku problemu).


W międzyczasie odbyła się rozprawa (09/2022), gdzie zdążył skompromitować się szef KNF, broniąc przed Trybunałem nieuczciwych zysków banków.


W dniu 16.02.2023 r. Rzecznik Generalny Trybunału Unijnego wydał opinię w sprawie, w której zaorał cały sektor bankowy, wskazując, że bankom wynagrodzenie za korzystanie z kapitału się NIE NALEŻY, gdyż jest to sprzeczne z Dyrektywą 93/13, ewentualnie to kredytobiorcy mogliby się domagać takiego wynagrodzenia. 


To ten wyrok zmieni najwięcej w sprawach Frankowiczów! Jeżeli będzie on pozytywny (na co liczymy), to uchroni on każdego kredytobiorcę od pozwów o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, a w toczących się już procesach będziemy mogli wykorzystywać to orzeczenie wraz z uzasadnieniem! 

Życzymy Wam owocnych procesów z bankami! 



There is no description yet.

There is no description yet.

The world's first Payment Card. Your mini-terminal.
The world's first Payment Card. Your mini-terminal.
Find out more

Donations 226

preloader

Comments 27

 
2500 characters
  • FH
    Franek Helwecki

    się udało wreszcie ale po śniadaniu

    20 zł
  • PK
    Patryk Kamiński

    Teraz wydadzą miliony na reklamę jacy to oni są biedni teraz, i wszyscy konsumenci zapłacą za, nasze wybryki

    50 zł
  • AK
    Aleksy Kucy

    Tak trzymać!

    40 zł
  •  
    Anonymous user

    Dziękujemy!

    hidden
  • MR
    Magdalena K-R

    Tyle lat ... dziękuję za starania .. dziękuję za wytrwałość ...

    50 zł