id: uxpm5u

STARA POMPA w buszu

STARA POMPA w buszu

Our users created 1 233 985 fundraisers and raised 1 372 306 152 zł

What will you fundraise for today?

Description

Woda... wszystkie istoty ciągną do wody i wokół wody organizują swoje życie. Podobnie ludzkość. Sercem każdej społeczności jest woda – i to nie ta wielka jak ocean, tylko ta niepozorna jak studnia, pompa czy źródełko.


Woda nie ma smaku, koloru, ani zapachu, nie można jej opisać przy użyciu zbyt wielu epitetów, niepozorna w swej prostocie, a niezbędna do życia, będąca życiem sama w sobie.


Dlaczego pisze w ten sposób o wodzie? Chce Was przekonać do pomocy, chcę Was o tę pomoc prosić...


Gdzieś tam w głębi buszu, na skraju afrykańskiej wioski o uroczej nazwie Mibiboni, jest pompa, zwana w Polsce „abisynką”. Powstała w tym miejscu na ok. początku XXI wieku, zapewne dzięki uprzejmości jednej z wielu światowych organizacji pomocowych. Od wielu lat – na skutek intensywnej eksploatacji – naruszona zębem czasu, nie konserwowana, skorodowana – przestała działać. Nie ma w niej życia. Kiedy remontowaliśmy pompę przy szkole Galu Primary School w wiosce Mwabungu, kiedy wzmacnialiśmy konstrukcję wieży wodnej w centrum naszej wioski – przyszli prosić o drugie życie dla swojej pompy mieszkańcy z jej okolicy. Robert obejrzał teren i postawił jasny warunek – "pokażcie, że wam zależy – wyczyśćcie, uporządkujcie i przygotujcie to miejsce, wykarczujcie krzaki…". Nie trzeba było drugi raz powtarzać.


Dlatego chcemy pomóc tej społeczności w walce o wodę. Koszt remontu i przywrócenia do życia pompy szacujemy na ok. 2000-2500 złotych.


Zatem jeśli możesz - pomóż nam pomagać. Za nami wiele trudnych i kosztownych napraw i remontów, wielu uczniów rozpoczęło naukę w szkołach średnich, co mocno nadszarpnęło nasz budżet. Nie chcemy jednak zostawić tych zdeterminowanych ludzi bez wsparcia. Nie chcemy, aby czekali, bo Woda to życie...


Wiele organizacji pomocowych buduje różne obiekty w Afryce (studnie, szkoły, przychodnie itp.) i następnie „zapomina” o nich – na zasadzie „zbuduj, pochwal się światu i zapomnij”. Bez należytej konserwacji niszczeją aż przestają spełniać swoją rolę. Ktoś mógłby zapytać dlaczego społeczność lokalna nie dba i nie konserwuje, nie dba o to co dostała – odpowiedź jest prosta. Generalnie można wskazać dwa główne powody. Po pierwsze skrajna bieda i co za tym idzie totalny brak pieniędzy na cokolwiek innego niż na zaspokajanie podstawowych potrzeb. Drugim powodem jest niski poziom edukacji, niski poziom świadomości i dramatycznie niski poziom kultury technicznej. Ostatnio coraz dokładniej przyglądamy się infrastrukturze w okolicy naszej wioski i rozważamy żeby „przejmować” kolejne miejsca pod opiekę.


Pierwsze zdjęcie przedstawia dzieci z naszej wioski, do obowiązków których należy przynoszenie do domu wody – im studnia, czy pompa wodna bliżej, tym ich obowiązki łatwiejsze.


Pięć kolejnych zdjęć przedstawia sytuację z 7 lutego 2024 r., kiedy po raz pierwszy Robert zobaczył pompę, o której drugie życie poprosili okoliczni mieszkańcy – 100 osób mieszka w jej pobliżu.


Kolejne trzy zdjęcia przedstawiają sytuację z 12 lutego 2024 r., czyli niespełna tydzień po pierwszej wizycie Roberta, teren został bardzo ładnie uporządkowany i przygotowany do dalszych prac.


Ostatnie zdjęcie – „jeszcze ciepłe” – pochodzi z dnia dzisiejszego (tj. 19 lutego 2024 r.) i widać na nim tzw. „fundiego”, czyli po prostu majstra, który podejmie się naprawy pompy – po oględzinach ma przedstawić szczegółowy kosztorys.


Zachęcamy do śledzenia naszego profilu na Facebooku (https://www.facebook.com/KenyaAsanteSanaPolska/) gdzie będziemy przedstawiać kolejne etapy remontu pompy – to się będzie działo na Waszych oczach.


There is no description yet.

There is no description yet.

Download apps
Download the Zrzutka.pl mobile app and fundraise for your goal wherever you are!
Download the Zrzutka.pl mobile app and fundraise for your goal wherever you are!

Moneyboxes

Nobody created moneybox for this fundraiser yet. Your moneybox may be the first!

Comments

 
2500 characters
Zrzutka - Brak zdjęć

No comments yet, be first to comment!