CHRONIMY TARAJE – NIEZWYKŁE KOTY Z MOKRADEŁ / SAVE FISHING CATS - AMAZING CATS FROM THE WETLANDS
CHRONIMY TARAJE – NIEZWYKŁE KOTY Z MOKRADEŁ / SAVE FISHING CATS - AMAZING CATS FROM THE WETLANDS
Our users created 1 226 065 fundraisers and raised 1 347 863 548 zł
What will you fundraise for today?
Description
CHRONIMY TARAJE – NIEZWYKŁE KOTY Z MOKRADEŁ - i Ty realnie możesz pomóc!
CHRONIMY TARAJE – NIEZWYKŁE KOTY Z MOKRADEŁ, to akcja mająca na celu zebranie środków na rzecz ochrony i prowadzenia badań naukowych nad tarajami. Taraje, zwane też kotkami cętkowanymi, to niezwykłe zwierzęta pochodzące z Azji Południowej i Południowo-Wschodniej. Ich żywiołem jest woda, a głównym pokarmem ryby.
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) szacuje, że na przestrzeni ostatnich 15 lat populacja tarajów zmniejszyła się o 30%. Żeby lepiej chronić te koty, trzeba lepiej poznać ich zwyczaje, miejsca występowania i liczebność. Niestety, w ostatnim czasie lockdown utrudnił pracę naukowców. Jak informuje organizacja Fishing Cat Conservation Alliance, część z wykorzystywanych fotopułapek (sprzęt do monitorowania zwierząt) uległa awarii podczas pory monsunowej lub została skradziona. Chcemy zebrać pieniądze na zakup niezbędnego sprzętu m.in. fotopułapek oraz specjalnych skrzynek z kłódką do ich zabezpieczenia. Potrzebne są także środki na edukację lokalnych społeczności, czy tworzenie pasów przeciwpożarowych. Sprzęt skierujemy do najbardziej potrzebujących tego projektów.
Ambasadorami akcji są Tim i Tommy – jedyne w Polsce taraje, które mieszkają Ogrodzie Zoobotanicznym w Toruniu. Zwierzęta te przyjechały do nas w zeszłym roku w ramach Europejskiego Programu Hodowlanego dla Zagrożonych Gatunków (EEP) z zoo w Monachium.
Patronem akcji jest Ogród Zoobotaniczny w Toruniu, w którym pracuję jako opiekun zwierząt, m.in. tarajów. Naszą akcją CHRONIMY TARAJE – NIEZWYKŁE KOTY Z MOKRADEŁ chcemy zwiększyć wiedzę na temat tych zagrożonych kotów oraz zebrać środki na ich ochronę w środowisku naturalnym. Zoo w Toruniu należy do Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA) i stara się realizować działania edukacyjne, naukowe, a także związane z hodowlą i ochroną zagrożonych gatunków. Warto dodać, że taraje to gatunek parasolowy, co oznacza, że chroniąc je, chronimy wiele innych gatunków roślin i zwierząt.
Dlaczego akurat taki termin akcji? 2 luty to Międzynarodowy Dzień Mokradeł, a 17 luty to z kolei Międzynarodowy Dzień Kota. W dotatku, w tym roku po raz pierwszy organizowany jest Międzynarodowy Dzień Taraja, który przypada 1 lutego. To idealny czas, żeby zwrócić uwagę na los tych niezwykłych kotów z mokradeł.
O naszych tarajach możecie dowiedzieć się więcej śledząc profil Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu.
Wojciech Kopczyk
There is no description yet.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.