"Odcienie" - wydanie kwartalnika literackiego
"Odcienie" - wydanie kwartalnika literackiego
Our users created 1 220 929 fundraisers and raised 1 334 188 778 zł
What will you fundraise for today?
Description
Pamięta ktoś jeszcze Klub Młodych Exodus? Bo oto w pewnym sensie historia zatacza koło. Tworzymy pismo młodoliterackie dla osób, które parają się poezją i prozą. Jednak chodzi jedynie o tych, którzy nie należą do związków literatów i pisarzy oraz ich utwory nie doczekały publikacji książkowej. Pismo ma zająć się krytyką literacką, która wskazywałaby młodym twórcom właściwą ścieżkę artystyczną. Ma też dać możliwość publikacji oraz wymiany poglądów w zakresie młodej literatury.
Nosić ma tytuł: „Odcienie”.
Środki, którymi dysponujemy, nie wystarczą na wydanie tej publikacji. Liczymy na wasze wsparcie.
Każdej osobie, która wpłaci co najmniej 50 złotych, wyślemy egzemplarz „Odcieni”.
Zaplanowaliśmy cztery wydania pisma rocznie, czyli pomyślanego jako kwartalnik formatu A5 o objętości od 120-200 stron. Wydanie czwarte poświęcone ma być publikacji poplonu konkursu poetyckiego wraz z jego omówieniem i diagnozą. Warto wiedzieć, że w tym roku ogłosimy ogólnopolski konkurs poetycki, na który już pozyskaliśmy środki.
Redakcją pisma zajmą się osoby, które są m.in. członkami Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Związku Literatów Polskich, a także Stowarzyszenia „Bez Limitu”.
I te dwa elementy – kwartalnik i konkurs – mają fundamentalne znaczenie w stworzeniu środowiska młodoliterackiego.
Pismo ma tworzyć przestrzeń dla ludzi, którzy zajmują się tworzeniem literatury, ale nie mają sposobności, aby się rozwijać. To przedział odrzucający grafomanię z jednej strony i profesjonalizm z drugiej.
*** (jeśli chcesz wiedzieć więcej)
Zawiązanie w latach 1980-1991 środowiska młodoliterackiego udowodniło potrzebę działań w kierunku wykreowania pisma. Przez minione lata aż do dziś nie powstał podobny projekt. Zespół ludzi, którzy inicjowali w przeszłości działania w tym zakresie, nie zaprzestał aktywności i dziś w sporej części te same osoby chcą podjąć próbę reaktywowania tamtych pomysłów. Niektóre z nich należały do klubu. Podobnie jak członkowie Stowarzyszenia „Bez Limitu” zachowały kontakt z młodymi poetami, co dowodzi, że diagnoza luki, o której wspominamy, jest trafna.
Krytyk literacki Jan Picheta w książce pt. „Exodus. Tego nie da się opowiedzieć”, wydanej w 2020 roku, pisał: „Działo się to już w chwili niezwykłego rozkwitu aktywności, gdy konkurs przybrał rozmiary ogólnoliterackie i nagradzaliśmy twórców nie tylko poezji, ale i prozy, gdy nadsyłano corocznie tysiące tekstów i gdy najlepsze z nich były drukowane na łamach „Formacji” – jedynego wówczas (po upadku „Radaru”) młodoliterackiego pisma w Polsce!”
Stowarzyszenie „Bez Limitu” powstało w zeszłym roku, ale w ciągu minionych trzech lat jego członkowie, działając jeszcze poza strukturami Stowarzyszenia, wydali 25 publikacji książkowych i ponad 100 numerów prasy lokalnej. Wśród publikacji znalazły się między innymi: poplon konkursów poetyckich Klubu Młodych Exodus, a także reedycja ośmiu tomików wierszy członków tegoż klubu, autorski tomik wierszy Lucyny Białkowskiej-Pisarek, autorski tomik wierszy Barbary Rakus oraz książki, których treść stanowią opracowania historyczne i kulturotwórcze.
Tym razem chcemy nawiązać do tradycji działającego w latach 1980-1991 Klubu Młodych Exodus, który był organizatorem ogólnopolskich konkursów poetyckich, a później literackich. W ramach klubu działała również Amatorska Grupa Literacka, do której należeli poeci z całego kraju.
There is no description yet.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.
na Kwartalnik Odcienie