id: vjdzg4

Kobiecy trawers Grenlandii (POP Greenland 2018):przygoda i projekt naukowy

Kobiecy trawers Grenlandii (POP Greenland 2018):przygoda i projekt naukowy

Inactive donations - the required operation of the Organiser of the fundraiser. If you are an Organiser - log in and take the required action.

Our users created 1 156 264 fundraisers and raised 1 200 323 554 zł

What will you fundraise for today?

Updates6

  • Ogłoszenie Czas rozstrzygnąć konkurs na najwyższą wpłatę do momentu wyjazdu dziewczyn, 10. kwietnia! Laureatem tej edycji jest Marek Ruman, a w nagrodę otrzymuje kupon na dwugodzinny offroad, czyli przygodę samochodem terenowym po polskich bezdrożach (http://polskiebezdroza.pl/przygoda-4x4.html), lub kupon na zakupy w sklepie Polskie Bezdroża (https://szpej4x4.pl), na równowartość ceny offroadowej przygody. Skontaktujemy się z laureatem celem przekazania kuponu :-) Korzystając z okazji, dziękujemy serdecznie za całe otrzymane wsparcie, i zachęcamy do wspierania nas w pozostałych wydatkach, których jeszcze trochę pozostało, zwłaszcza tych związanych z transportem sprzętu i prób czy paliwem na drugą część wyprawy.
    0Comments
     
    2500 char

    No comments yet, be first to comment!

    Read more
There are no updates yet.

There are no updates yet.

Description

Zespół POP Greenland Expedition 2018 to sześć kobiet-naukowców z doświadczeniem podróżniczym i polarnym:

Agnieszka Bielecka

Justyna Dudek

Krystyna Kozioł

Ann Eileen Lennert

Lindsey Nicholson

Żaneta Polkowska

W kwietniu 2018 r. trzy z nich (Agnieszka, Justyna i Lindsey) pójdą w ślady pioniera Fridtjofa Nansena i przetrawersują na nartach największą wyspę świata, upamiętniając 130. rocznicę jego wyprawy. Naszym celem będzie zebranie cennych danych na temat poziomu zanieczyszczenia Grenlandii pestycydami. Te selektywne trucizny – stosowane np. w rolnictwie, czy zapobieganiu malarii – po dostaniu się do środowiska są silnie szkodliwe, szczególnie dla dużych zwierząt, takich jak foki czy niedźwiedzie polarne. Akumulując się w łańcuchu pokarmowym, wpływają one bowiem na zdrowie oraz zdolności reprodukcyjne arktycznej fauny, a także zwiększenie ich stresu środowiskowego. Wiemy na pewno, że pestycydy przemieszczają się na duże odległości i długo się rozkładają, stąd nazywane są POPs (Persistent Organic Pollutants, czyli trwałe zanieczyszczenia organiczne). Jednak nikt dotąd nie określił, ile tych związków przenosi się w powietrzu w okolice Grenlandii i spada wraz ze śniegiem. Zespół POP Greenland Expedition 2018 – jako pierwszy na świecie - zbada wspomniane zagadnienie oraz ustali, skąd dokładnie pochodzi zanieczyszczone powietrze. Dzięki wynikom naszego projektu społeczność międzynarodowa zyska możliwość skuteczniejszej ochrony tego wyjątkowego obszaru, który od wieków pobudza wyobraźnię odkrywców. Pionierski charakter projektu został potwierdzony przyznaniem mu prestiżowego National Geographic Science and Exploration Grant.

Droga prowadząca do celu nie będzie łatwa, obejmuje ona ok. 500 km wędrówki na nartach w ciągu 31 dni. Każda z uczestniczek wyprawy będzie ciągnęła w specjalnych sankach ok. 70 kg sprzętu, żywności, a także prób śniegu. Łączna masa tych ostatnich, w drodze powrotnej, wyniesie ok. 30 kg. Podczas trawersu możemy napotkać burze śnieżne i niebezpieczne zwierzęta. Będziemy przemieszczać się w niskich temperaturach mogących spaść poniżej -30°C.

Pomimo dużego wsparcia ze strony naszego głównego sponsora oraz partnerów sprzętowych, wciąż brakuje nam funduszy do zamknięcia budżetu ekspedycji. Całkowity koszt projektu obejmuje:

- przeloty samolotem i helikopterem na początek trawersu i powrót po jego zakończeniu (min. 32 000 PLN, aby przejść w stylu Nansena od Isortoq do Kangelussuaq, a jeśli chcemy dotrzeć do oryginalnej trasy Nansena, to potrzebujemy 80 600 PLN),

- niezbędne wyposażenie (narty, pulki, namioty i ubrania na warunki ekstremalne – w sumie min. 34 000 PLN, po odjęciu wsparcia partnerów sprzętowych),

- żywność, w tym liofilizowana (min. 12 000 PLN),

- ubezpieczenie (13 000 PLN),

- pozwolenia od rządu Grenlandii (3 400 PLN),

- transport sprzętu i prób śniegu (7 000 PLN),

- analizę pobranych prób w laboratorium (min. 15 000 PLN).

Większość z tych kosztów pokryje grant National Geographic Society (84 000 PLN), wspomogą nas również pozyskani partnerzy komercyjni, jednak wciąż brakuje nam przynajmniej 30 000 PLN (dokładniej 32 400 PLN w wersji minimum), aby móc przeprowadzić to przedsięwzięcie. Poza podanym budżetem ponosimy własne koszty, np. na treningi (w tym wyjazdowe) i podróże związane z organizacją projektu, przesyłki, czy mniej specjalistyczny sprzęt. Dlatego prosimy o wsparcie - każda złotówka zostanie wydana na coś bardzo potrzebnego w projekcie!

There is no description yet.

There is no description yet.

The world's first Payment Card. Accept payments wherever you are.
The world's first Payment Card. Accept payments wherever you are.
Find out more

Offers/auctions 2

Buy, Support.

Buy, Support. Read more

Inactive
Others
Brak nazwy
Dzięki wsparciu firmy Polskie Bezdroża, każdy, kto wpłaci 50 PLN na naszą zrzutkę, otrzyma kupon rabatowy 5% na zakupy w ich sklepie turystyczno-offro...
50 zł

Sold: 6

Ended
Others
Brak nazwy
Dzięki wsparciu firmy Polskie Bezdroża, każdy, kto wpłaci 100 PLN na naszą zrzutkę, otrzyma kupon rabatowy 10% na zakupy w ich sklepie turystyczno-off...
100 zł

Sold: 2

Ended

Donations 77

MW
Małgorzata Wojtaczka
200 zł
DB
Dorota
50 zł
AW
Ada Wysocka
20 zł
 
Hidden data
hidden
KG
Karol Gajewski
50 zł
MR
Michał Rybak
100 zł
DF
Dominika Felenberg-Kowalska
90 zł
 
Hidden data
hidden
KM
Karolina Matałowska
100 zł
MR
Marek Ruman
200 zł
See more

Comments 11

 
2500 char
  • DB
    Dorota Bogdańska

    Trzymam kciuki!

  • AW
    Ada Wysocka

    Powodzenia!

  • ES
    Ewa Solanowska-Ratajczak

    Trzymam kciuki - fanka Nansena :-)

  • Krystyna Kozioł

    Bardzo się cieszymy z Waszego wsparcia i serdecznie dziękujemy. Także dlatego, że dzięki Wam stajemy się ambasadorkami większej sprawy, udziału kobiet w eksploracji trudno dostępnych obszarów Ziemi. Dołożymy wszelkich starań, żeby jak najlepiej wypełnić to zadanie!

  • AD
    Agnieszka Dobrzyńska

    Powodzenia! I żeby żaden chłop (ani jeden ani dziesięciu) nie był wam potrzebny!