id: vn9z92

Stop spalarni śmieci w EC Siekierki

Stop spalarni śmieci w EC Siekierki

Our users created 1 276 804 fundraisers and raised 1 489 887 002 zł

What will you fundraise for today?

Create fundraiser

Description

Zbiórka na fundusz organizacyjny i marketingowy działań, związanych z uświadamianiem Mieszkańców Mokotowa, Wilanowa i Wawra o planowanej budowie spalarni śmieci w E.C. Siekierki.


Budowanie nowych kominów w środku Miasta w XXI wieku, to tak absurdalny pomysł, że trudno go spokojnie komentować. Inwestorzy ukrywają prawdziwe zamiary pod poetycko brzmiącymi nazwami: jednostka wielopaliwowa,  jednostka nisko i zero emisyjna. W praktyce oznaczają one możliwość spalania kilku rodzajów paliwa. Paliwo zero i niskoemisyjne, to 80 % biomasa i 20 % RDF, które z formalnego punktu widzenia unijnych przepisów nie liczy się do emisji CO2, a tak naprawdę oprócz zwykłego CO2 emitują wiele szkodliwych dla środowiska i zdrowia dioksyn, furanów oraz innych trwałych zanieczyszczeń organicznych.


Inwestor twierdzi, że spalarnia będzie tak ekologiczna, że nie potrzebuje wysokiego komina. Będzie nowy, niższy o połowę ....

q4b3633b8cb60679.png


Dodatkowym problemem będzie transport "paliwa" tzn. biomasy i RDF. Samochody ciężarowe rozjeżdżą okoliczne drogi. Łączne zapotrzebowanie na to "ekologiczne" paliwo będzie tak duże, że zabraknie go na całym Mazowszu i może być sprowadzane z innych regionów Polski, a nawet z zagranicy.


Mieszkańcy Dolnego Mokotowa, Wawra i Wilanowa przyzwyczaili się już do widoku kominów Siekierek. Niestety miejscy planiści uwierzyli propagandzie o nieszkodliwości podobnych obiektów i dopuścili do skumulowania w bliskim sąsiedztwie kolejnych "ekologicznych" trucicieli, tj. oczyszczalni ścieków oraz sortowni śmieci. A teraz spalarnia! Wszystko zlokalizowane na niewielkim obszarze w środku Warszawy. W środku, bo bliżej stąd do Centrum niż do granicy Miasta. Tuż obok znajduje się osiedle domów mieszkalnych, a ponadto wiele niezabudowanych terenów w nowo przyjętych planach miejscowych przeznaczone są pod budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne. Taki miks urbanistyczny (tj. pomieszanie osiedli mieszkaniowych i obiektów emitujących zanieczyszczenia) może stać się mieszanką wybuchową. Dosłownie.


Problemy spalarni śmieci lokalizowanych w środku miasta nie są nowe. W krajach rozwiniętych odchodzi się od technologii spalania śmieci, w USA nie buduje się ich od 1998 roku. Unia Europejska zakazała finansowania spalarni ze środków publicznych, a także w jednoznacznie promuje recykling i zachęca, aby zmniejszać ilość odpadów, ponownie używać, przetwarzać oraz NIE ZASTĘPOWAĆ SKŁADOWANIA ODPADÓW ICH SPALANIEM (dyrektywa 2018/850 z 30 maja 2018 r.). Kolejne kraje UE odchodzą od spalarni, stawiając na skuteczniejsze sortowanie, recykling i przetwarzanie odpadów. Np. w Danii zostanie zamkniętych ~30% (tj. 7 z 23 istniejących spalarni). Promowana jest polityka zero-odpadowa (zero waste).

Podsumowując: spalarnie to trujący przeżytek!


Z obserwacji i badań prowadzonych o okolicach istniejących spalarni wyłania się przerażający obraz. Badania naukowe wykazują związek pomiędzy bliskością spalarni, a częstością występowania różnego typu nowotworów, wyższym poziomem poronień, wad rozwojowych noworodków, a także wyższą śmiertelnością. To skutek toksycznych emisji ze spalarni pyłów, tlenku węgla, chlorowodoru, dwutlenku siarki, metali ciężkich, lotnych związków organicznych oraz dioksyn. Dioksyny są niezwykle szkodliwe nawet w minimalnych ilościach ponieważ oddziałują latami i odkładają w organizmie człowieka. Pochłaniamy je nie tylko w trakcie oddychania zanieczyszczonym powietrzem, ale także wraz z jedzeniem – np. owocami i warzywami uprawianymi w zasięgu spalarni. Badania dotyczące holenderskiej spalarni REC wykazały, że emituje ona dioksyny i furany oraz inne toksyczne zanieczyszczenia daleko przekraczając limity ustalone przez prawodawstwo UE. Wykazano przekroczony poziom dioksyn w promieniu kilku kilometrów od spalarni, a znacznie podwyższony nawet 10 kilometrów dalej.


Normy, które teoretycznie muszą spełniać spalarnie nie obowiązują w tzw. fazach rozruchowych i w trybie awaryjnym – wówczas spaliny są wyrzucane bez jakiegokolwiek filtrowania (!). To zwykle kilkadziesiąt godzin w ciągu roku, kiedy z komina spalarni może wydobyć się dopuszczona normą roczna emisja dioksyn oraz znaczna część dozwolonych metali ciężkich.


Trzeba to powstrzymać. Nie jest jeszcze za późno ...



UWAGA:

  1. Opis niniejszej zrzutki będzie modyfikowany - proszę o uwagi.
  2. Pojawią nagrody, tj. za wpłaty będzie można otrzymać baner, plakat bądź pakiet ulotek, żeby zachęcać i informować Sąsiadów.
  3. Więcej o naszych działaniach: https://www.facebook.com/groups/278262737070937/



we7ebdc84c343eaf.png

A Ty gdzie mieszkasz?

There is no description yet.

There is no description yet.

Location

Download apps
Download the Zrzutka.pl mobile app and fundraise for your goal wherever you are!
Download the Zrzutka.pl mobile app and fundraise for your goal wherever you are!

Comments

 
2500 characters
Zrzutka - Brak zdjęć

No comments yet, be first to comment!