„WRÓCIMY DO POLSKI” Wesprzyj film o odwadze i poświęceniu.
„WRÓCIMY DO POLSKI” Wesprzyj film o odwadze i poświęceniu.
Our users created 1 265 561 fundraisers and raised 1 458 840 316 zł
What will you fundraise for today?
Description
Zachęcam do wsparcia produkcji mojego najnowszego filmu pt.: „Wrócimy do Polski”.
Główni bohaterowie filmu to: dwoje polskich nauczycieli i kapłan, wywiezieni w 1940 roku w głąb ZSRR. Ich drogi życiowe zeszły się w dalekim Kazachstanie, w pobliżu granicy z Chinami.
W skrajnie trudnych warunkach zorganizowali naukę dla 65 polskich dzieci, chroniąc je przed utratą tożsamości narodowej, religijnej i kulturowej. W chwili największej próby, zachowali wielkość ducha i odmówili przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Zostali aresztowani i trafili do łagrów. Nauczyciele zmarli z wycieńczenia.
Film opiera się na faktach udokumentowanych i opisanych przez naocznych świadków.
Stanisław Błoński – przed wojną był inspektorem szkolnym w Tarnopolu.
W 1939 r. aresztowali go Sowieci i wywieźli do obozu pracy w Norylsku na północy Związku Radzieckiego. Po ataku Niemiec na ZSRR, został zwolniony z łagru i odnalazł swoją rodzinę w Kazachstanie. Błoński widząc dzieci pozostawione bez możliwości intelektualnego rozwoju, zorganizował nauczanie. Razem z Ludwiką Kownacką, utworzył pierwszą polską tajną szkołę. Pomimo braku papieru i atramentu szkoła funkcjonowała bardzo dobrze.
Po odkryciu grobów katyńskich w 1943 r., Związek Radziecki zerwał stosunki dyplomatyczne z Rządem Polskim w Londynie i zmuszał Polaków do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Stanisław Błoński odmówił. Został aresztowany i trafił do łagru. Zmarł z wycieńczenia.
Ludwika Kownacka była doktorem filozofii w zakresie polonistyki we Lwowie. Została wywieziona z matką do Kazachstanu. Tam wraz ze Stanisławem Błońskim, założyła szkołę i uczyła polskie dzieci. Pisała wiersze dodające otuchy, których Polacy uczyli się na pamięć. Z powodu odmowy przyjęcia sowieckiego obywatelstwa została wywieziona do łagru w Swierdłowsku, gdzie zmarła na zapalenie płuc.
Tadeusz Fedorowicz studiował prawo. Od 1930 r. służył w Dywizjonie Artylerii Konnej. W 1936 przyjął święcenia kapłańskie.
W 1940 r. podczas okupacji sowieckiej Lwowa, dobrowolnie i za zgodą przełożonych, dołączył do transportu Polaków wywożonych na Sybir. Tam pracował przy wyrębie lasu i organizował potajemne msze.
Po ataku Niemiec na ZSRR, został zwolniony z łagru i dostał się do Armii Andersa. Trafił do Kazachstanu gdzie poznał Stanisława Błońskiego i Ludwikę Kownacką. Nauczał dzieci religii i czynił posługę duszpasterską dla rodzin polskich zesłańców.
Fedorowicz nie przyjął obywatelstwa radzieckiego i został aresztowany. Oskarżono go o szpiegostwo i kontrrewolucję. Uwolniony został dopiero po powstaniu armii Berlinga, gdzie w celach propagandowych zgodzono się na wojskowych kapelanów. Wrócił do Polski w 1944 r. Pracował w ośrodku dla ociemniałych w Laskach. Podczas pontyfikatu Jana Pawła II był spowiednikiem papieża. Zmarł w 2002 r.
REALIZACJA FILMU.
Zdjęcia są nagrywane w Polsce, Kazachstanie i na Ukrainie. Rejestrujemy rozmów ze świadkami historii, w tym z synem Stanisława Błońskiego i wychowankami szkoły. Na potrzeby filmu wypowiedzą się również znawcy historii m.in. prof. Mikołaj Iwanow. Wykonana będzie grafika i animacja filmowa. Wykorzystujemy archiwalne zdjęcia, filmy i dokument.
Postprodukcja obejmuje montaż i udźwiękowienie (muzyka i lektorzy). Realizujemy film bez dłużyzn i unikamy nadmiaru tzw. „gadających głów”.
Film jest już w trakcie realizacji. Jednak do jego ukończenia niezbędne jest Państwa wsparcie finansowe.
Film oprócz walorów poznawczych, ma być hołdem złożonym żyjącemu jeszcze, ale wykruszającemu się pokoleniu, które osobiście doświadczyło sowieckiej przemocy. Ma być również pamiątką dla ich dzieci i wnuków, aby mieli świadomość tego co przeżyli ich przodkowie.
W czasie pokazów mojego pierwszego filmu poruszającego temat sybiracki, spostrzegłem, że wielu młodych ludzi nie ma wiedzy o deportacjach Polaków w głąb ZSRR. W okresie PRL-u, ze zrozumiałych względów był to temat zakazany i wyparty ze świadomości. Czas nadrobić edukacyjne zaległości.
REŻYSER FILMU
Henryk Jurecki
Współtworzył pierwszą w Europie Wschodniej prywatną telewizję. Realizował filmy dokumentalne i reportaże dla TVP. Film pt. "Cud", jako jeden z 10 najciekawszych, Telewizja Polska wytypowała do udziału w festiwalu Polish Film Festival In America w Chicago.
W 2016 roku na festiwalu filmów dokumentalnych NNW w Gdyni, Henryk Jurecki zdobył nagrodę główną za film pt.: „Hieronim Bednarski. Wyklęty z czerwonej wsi".
link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=Bli2LdyIekk&t=1253s
Min. Piotr Gliński wręcza Henrykowi Jureckiemu
nagrodę główną „Złoty opornik” na Festiwalu Filmowym NNW w Gdyni.
Henryk Jurecki już wcześniej zajmował się tematem wywózek Polaków na Sybir w czasie II Wojny Światowej. Jego ostatni film pt.: “Sybirak”, na przykładzie losów Bolesława Włodarczyka, opowiada o polskich dzieciach, które po wywiezieniu wgłąb ZSRR zostały sierotami.
Zapraszam do obejrzenia filmu.
Realizację filmu „WRÓCIMY DO POLSKI”, popierają m.in.: Związek Sybiraków III RP i Światowy Związek Żołnierzy AK.

There is no description yet.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser. Find out more.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser. Find out more.
Offers/auctions 5
Buy, Support.
Buy, Support. Read more
Created by Organiser:
10 zł
Sold: 1
50 zł
500 zł
1000 zł
3000 zł