Realizacja spektaklu dyplomowego ,,Dulscy"
Realizacja spektaklu dyplomowego ,,Dulscy"
Our users created 1 260 485 fundraisers and raised 1 445 941 740 zł
What will you fundraise for today?
Description
Cześć!
Jesteśmy tegorocznymi dyplomantkami Państwowego Policealnego Studium Zawodowego Wokalno-Baletowego w Gliwicach. Już w czerwcu zakończymy naszą 3-letnią pracę spektaklem dyplomowym na deskach Teatru Miejskiego w Gliwicach. Będzie to jednocześnie ostatni spektakl naszej szkoły w Gliwicach, zanim przeniesie się do nowej lokalizacji.
Na warsztat wzięliśmy klasykę Gabrieli Zapolskiej, przenieśliśmy jednak rzeczywistość Moralności Pani Dulskiej do PRL i tak powstali ,,Dulscy" w reżyserii Jerzego Gościńskiego. Jako przyszłe aktorki scen muzycznych wzbogaciłyśmy spektakl także o warstwę muzyczną i choreograficzną.
Oczywiście realizacja spektaklu wiąże się z kosztami, które przekraczają nasze możliwości finansowe. Dlatego prosimy Was o wsparcie zbiórki, która pozwoli nam na częściowe pokrycie kosztów kostiumów, rekwizytów, scenografii i wsparcia graficznego oraz muzycznego. Serdecznie zapraszamy 16 czerwca do Teatru Miejskiego w Gliwicach.
Dziękujemy!
Agnieszka, Alicja, Beata i Patrycja
Zapraszamy także to obserwowania naszych przygotowań do dyplomu na instagramie: @dulscy.dyplom✨️
Opis spektaklu
Spektakl dyplomowy ,,Dulscy" to uwspółcześniona adaptacja klasycznej komedii. Sztuka Gabrieli Zapolskiej, przeniesiona w realia głębokiego PRL-u, odsłania kolejne oblicza swoich temperamentnych bohaterów. W tej wersji mówimy o rodzinie Dulskich jako o systemie, którym steruje nie kto inny, jak sama Aniela Dulska – przedstawicielka „porządnej rodziny” z lat 70., wyznająca zasadę, że najważniejsza jest nienaganna opinia i wynikająca z niej konieczność „prania brudów w domu”.
Swój styl życia i osobisty kodeks próbuje narzucić córkom – Hesi i Meli. Każda z nich na swój sposób próbuje odnaleźć się w rodzinnej klatce. Jedna marzy o czymś więcej niż życie według sztywnych reguł, druga – o prawdziwej bliskości, na którą nie ma miejsca pod rządami surowej matki. Felicjan, mąż Dulskiej, milczy jak zawsze – niemal przezroczysty, obojętny wobec apodyktyzmu żony. To jego jedyna, bezpieczna strategia przetrwania w systemie, który nie toleruje sprzeciwu.
Dom Dulskich to centrum kontrolowanej fasady – z zewnątrz wszystko musi wyglądać idealnie, choć w środku aż roi się od rodzinnych intryg. Syn Zbyszek wyłamuje się ze schematu: buntuje się, prowokuje, postępuje bezkompromisowo i oddaje się swawoli, stając się katalizatorem nadchodzącego rodzinnego rozłamu. Rzeczywistość pęka w szwach od hipokryzji.
Iskrą zapalną staje się Hanka – młoda pomoc domowa, której obecność i relacja ze Zbyszkiem obnaża prawdziwe oblicze Dulskiej. Dziewczyna z prowincji zostaje wciągnięta w spisek i staje się pretekstem do poważnej rozmowy o moralności członków rodziny.
Dopełnieniem społecznej mozaiki jest Juliasiewiczowa – podstępna krewna Anieli, doskonale odnajdująca się w świecie układów i towarzyskich pozorów. Stanowi lustrzane odbicie głównej bohaterki i pełni rolę jej prawej ręki w walce o „dobre imię” rodziny. Traktuje relację z Dulską jako układ, transakcję, szansę na jeszcze większe korzyści.
Na szczególną uwagę zasługuje warstwa muzyczna spektaklu, za którą odpowiada Rafał Dudek – młody pianista, debiutujący aranżer muzyczny oraz student Akademii Muzycznej. Jego oryginalne aranżacje utworów takich artystek jak Edyta Geppert, Maryla Rodowicz czy Helena Majdaniec przeniosą widzów w wyjątkowy klimat wzmacniając emocjonalną treść przedstawienia.
Dulscy to groteskowy obraz rodziny, w której PRL-owski kontekst uwypukla dawne mechanizmy. To opowieść o rodzinie, która usiłuje „żyć przyzwoicie” – pod warunkiem, że nikt nie zagląda za firanki.
Obłuda, kontrola, moralność na pokaz – brzmi znajomo?

There is no description yet.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser. Find out more.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser. Find out more.