id: x7xfy6

Wsparcie wydruku publikacji "Jak powstawał Nowy Fordon"

Wsparcie wydruku publikacji "Jak powstawał Nowy Fordon"

Our users created 1 236 804 fundraisers and raised 1 379 118 110 zł

What will you fundraise for today?
Create fundraiser

Description

Cześć. Od 31 lat jestem mieszkańcem Nowego Fordonu - tak, od urodzenia żyje w jednym miejscu na ziemi. To miejsce zafascynowało mnie tak bardzo, że postanowiłem opisać losy jego powstania. Napisałem zatem publikację "Jak powstawał Nowy Fordon", a teraz zamierzam ją wydać w druku - będzie ona bezpłatna i powszechnie dostępna, dlatego liczę, że moi znajomi (mający taką możliwość) dołożą swoją cegłę do realizacji tego projektu. Uzyskałem bowiem część wsparcia, prowadzę rozmowy z partnerami, dlatego bardzo chcę, by TEGO LATA moja publikacja pojawiła się w Twoich rękach w wersji papierowej!


PRZECZYTAJ PUBLIKACJĘ: https://publuu.com/flip-book/296110/690677


W latach 70. i 80. XX wieku, na terenach lasów, pól i nieużytków zaczęły wyrastać: kampus dzisiejszej Politechniki Bydgoskiej, ogromne osiedle mieszkaniowe i szpital onkologiczny. Jak do tego doszło? 50 lat temu postanowiono przyłączyć miasto Fordon do Bydgoszczy (lub Bydgoszcz do Fordonu) i rozpocząć intensywny proces inwestycyjny. Plany były na miarę drugiej Polski, ale wraz z odejściem Edwarda Gierka wizję supermiasta na 160 tysięcy osób odłożono na później. Została jednak w archiwach - czy to architektonicznych, czy domowych.


Mieszkam w najciekawszym osiedlu wielkopłytowym w całym kraju. Z jednej strony Górki, z drugiej zakole Wisły. To miejsce legendarne i pełne niezwykłej historii - dawnych wsi i dawnego miasta, które założono 600 lat temu. Zaciekawiony tym, jak powstawały nowe budynki i czemu śmiałe wizję zakończyły się częściową realizacją zacząłem szukać informacji na ten temat. Podążając przez archiwa, biblioteki, wreszcie twórców Nowego Fordonu udało się udostępnić w Internecie 152 strony pełne niezwykłych zdjęć i skondensowanej wiedzy o największej bydgoskiej inwestycji wszech czasów.


ytEixGEM9ndsEiHG.jpg

To zdjęcie makiety "wielkiego Fordonu" - znajdujące się w zbiorach pana Jerzego Szaflarskiego, generalnego projektanta dzielnicy Fordon, ujrzało światło dzienne właśnie w publikacji. Na pierwszym planie Stary Fordon, a w tle m.in. kanał...


Udało się to zrobić - nie bez trudu, ale z wielką pomocą mojego przyjaciela Michała, który odpowiada za układ graficzny - w roku 50-lecia przyłączenia Fordonu do Bydgoszczy. Zdaję sobie sprawę z niedoskonałości dzieła i tego, że stanowi ono wciąż mały wycinek historii. To baza do dalszego rozszerzania informacji.


Dlaczego napisałem tę publikację?


  1. Bo tego jeszcze nie było, a Fordon zasłużył na opis powstawania nowej części.
  2. Bo to historia tysięcy mieszkańców, którzy wprowadzali się tutaj z nadzieją na lepsze jutro i żyją tu do dziś - albo wciąż tęsknią za domem.
  3. Bo fascynuję mnie historia, urbanistyka, inwestycje i wielkie wizje.
  4. Bo minęło 50 lat od przyłączenia Fordonu do Bydgoszczy i 600 lat od nadania praw miejskich Fordonowi.
  5. To co po mnie zostanie, to te słowa...


Publikacja ma ogromną szansę, by wyjść w druku. Takie pytania otrzymywałem od momentu wrzucenia jej do sieci - i uważałem już wtedy, że to musi się urzeczywistnić.


v1HEPQq9wz9vgc92.jpg

Na razie publikacja lata tylko w necie, ale w tej formie przeczytało ją ponad dziesięć tysięcy osób! Fot. Alicja Chrobak


Udało mi się uzyskać stypendium Prezydenta Miasta Bydgoszczy na wydruk publikacji. To znaczące wsparcie - ponad pięć tysięcy złotych - ale druk kosztuje dużo, dużo więcej. Czuję, że zainteresowanie będzie znaczne - na razie zaplanowałem jedynie 1000 egzemplarzy; wiem jednak, że ta liczba nie wystarczy. Powstaną one w fordońskiej drukarni, bo jakby inaczej? Uprzejmie proszę wszystkich znajomych i nieznajomych o drobne wsparcie; wiem, że niektórzy już wrzucili swoje ciężko zarobione pieniądze w zbiórkę na buycoffee, ale zdecydowałem się także na Zrzutkę. Wydaje się być też bardziej czytelnym narzędziem wsparcia. Jest to moja prywatna zbiórka, dlatego będzie ona promowana w moich prywatnych kanałach social media.



WAŻNE: Czas na druk upływa 31 sierpnia. Do tego czasu musi ona wyjść! I wyjdzie. Damy radę!


WERSJA DRUKOWANA UWZGLĘDNI POPRAWKI I BŁĘDY DOSTRZEŻONE PRZEZ CZYTELNIKÓW W WERSJI INTERNETOWEJ. KAŻDY ZE WSPIERAJĄCYCH OTRZYMA PUBLIKACJĘ ZE SPECJALNĄ DEDYKACJĄ.


x1zFB98CRgG00qUz.jpg

Tak wygląda publikacja w środku. Są w niej też zdjęcia lotnicze Fordonu z lat 1960-1985. Prawdziwy dokument przemian!



Zrzutka czy buycoffee to rzecz jasna niejedyne formy wsparcia, jakie przewiduję. Prowadzę rozmowy z potencjalnymi sponsorami i partnerami oraz wyłożę też własne środki. Podziękowania kieruję też dla pierwszego partnera publikacji: Strefa Wyobraźni. Angielski dla dzieci w Fordonie :) Ty możesz być kolejnym. Liczę na wsparcie tych, którzy naprawdę mogą sobie na to pozwolić; dziękuję za każde lajki, udostępnienia etc. - to też pomaga dotrzeć do takich osób.


Dzięki!


O MNIE

Błażej Bembnista (ur. 1993) - bydgoszczanin mieszkający od urodzenia w Nowym Fordonie. Dziennikarz portalu MetropoliaBydgoska.PL i współprowadzący fanpage, grupę i inne kanały społecznościowe Fordon na co dzień. Miłośnik Fordonu i Bydgoszczy, historii lokalnej, inwestycji, urbanistyki, wizji, reportaży, dokumentów i starych fotografii. Lokalny społecznik - członek Rady Osiedla Nowy Fordon i Społecznego Komitetu Budowy Wielkiej Pętli Fordonu.


  • Najważniejsze wydarzenia w moim życiu działy się w Fordonie. Tu nawiązałem kluczowe znajomości, zdawałem maturę, zderzyłem się z dorosłym życiem. Liczę, że to dopiero początek pisania dłuższych form o Fordonie, bo to miejsce zasługuje na miliony słów.
There is no description yet.

There is no description yet.

Location

Download apps
Download the Zrzutka.pl mobile app and fundraise for your goal wherever you are!
Download the Zrzutka.pl mobile app and fundraise for your goal wherever you are!

Moneyboxes

Nobody created moneybox for this fundraiser yet. Your moneybox may be the first!

Comments 1

 
2500 characters