Działalność statutowa Fundacji Będziem Polakami
Działalność statutowa Fundacji Będziem Polakami
Our users created 1 226 314 fundraisers and raised 1 348 463 888 zł
What will you fundraise for today?
Description
Zapraszamy do wsparcia działalności statutowej Fundacji Będziem Polakami. Poniżej przedstawiamy nasze cele oraz najważniejsze akcje.
Celem Fundacji jest działalność edukacyjna, naukowa, charytatywna, wydawnicza i promocyjna skierowana do wszystkich Polaków i osób przebywających legalnie na terenie Rzeczypospolitej oraz ich rodzin bez względu na miejsce zamieszkania, status społeczny, wiek, płeć, poglądy i stan zdrowia, a mająca na celu popieranie wszechstronnego rozwoju społeczeństwa polskiego w duchu umiłowania prawdy, patriotyzmu, piękna, sprawiedliwości, miłości, wolności i odpowiedzialności, a także umożliwienie repatriacji rodakom, którzy pozostali na Wschodzie.
Niektóre nasze akcje:
Szkolenia wolontariuszy
Prowadzimy szkolenia dla wolontariuszy, zarówno pracujących w środowiskach lokalnych, jak i pracujących z uchodźcami z Ukrainy. Uczymy ich wszystkiego, co niezbędne by efektywnie i bezpiecznie nieść pomoc. Szkolenia bardzo często są później dostępne na naszym profilu na YouTube. Udział w szkoleniach jest ZAWSZE bezpłatny dla uczestników!
Uczymy języka polskiego
Przeprowadziliśmy dotychczas kurs języka polskiego na poziomie podstawowym (A1) w dwóch grupach. Obecnie prowadzimy bardzo intensywny (cztery razy w tygodniu po dwie godziny!) kurs języka polskiego w czterech grupach - to tytaniczna praca, ale dająca doskonałe efekty! Łącznie kilkadziesiąt osób uczymy języka polskiego. Uczestnicy nie ponoszą żadnych kosztów, dostają od nas wszystkie materiały, podręczniki, ćwiczenia, a nawet kawę i ciastko :)
Zapomniani Patrioci
Projekt „Zapomniani Patrioci jest poświęcony polskim patriotom, którzy zrobili wiele dla dobra Ojczyzny, a ich osiągnięcia często są pomijane i niedoceniane. Dokonania owych Zapomnianych Patriotów mają wyjątkową wartość z punktu widzenia historii Polski i dobra wspólnego, ponieważ stanowią świadectwo naszej historii, które powinniśmy przekazać przyszłym pokoleniom.
Tematem wiodącym jest przedstawienie postaci patriotów, którzy przyczynili się dla dobra Polski. Projekt jest realizowany w mediach społecznościowych: Facebook ZapomnianiPatrioci i Instagram zapomniani_patrioci.
Dodatkowo zostały wydane dwa tomy książki pt. „Zapomniani Patrioci”, a w nich umieszczono biografię dziesięciu „Zapomnianych Patriotów”, którzy w latach 2019-2020 uzyskali największą liczbę polubień na Facebooku.
Paczka dla Kresowiaka
Akcja „Świąteczna Paczka dla Kresowiaka” jest projektem, który był realizowany zanim powstała Fundacja. Miejsca, które zostają przez nas wytypowane, to miejsca rzadko odwiedzane z powodu słabego dojazdu, albo zbyt małej miejscowości. Większość wolontariuszy z lat ubiegłych zadeklarowała dalszą pomoc w realizacji „Paczki dla Kresowiaka” w wydaniu całorocznym. Nasza Fundacja zawiązała współpracę z innymi podmiotami, które wspierają naszych rodaków na wschodzie.
Ojcowie Wolności
Ojcowie Wolności są projektem wydawniczym polegającym na przypomnieniu myśli ojców polskiej wolności – polityków, mężów stanu, którzy doprowadzili do odzyskania przez Polskę po pierwszej wojnie światowej niepodległości i którzy do dzisiaj stanowią podstawę dyskursu na temat miejsca Polski w dynamicznie zmieniającej się sytuacji geopolitycznej. Spór między koncepcjami państwa, gospodarki i relacji międzynarodowych nie milknie od stu lat. Dlatego tak ważne jest, by kolejne pokolenia Polaków wiedziały, gdzie szukać inspiracji do myślenia o Ojczyźnie.
Każdy tom zawiera wprowadzenie dzisiejszych liderów politycznych, najbliższych myśli prezentowanych klasyków polskiej myśli politycznej. Dotychczas wydaliśmy Romana Dmowskiego (z przedmową P. Piasty), Romana Rybarskiego (wstęp: J.Korwin-Mikke) i Wincentego Witosa (ze wstępem W. Kosiniaka-Kamysza).
Samopomoc mieszkańców
Osoby starsze i niepełnosprawne zbyt często zostają pozbawione pomocy w realizacji bieżących potrzeb. Młodzi ludzie chcą pomagać, ale nie wiedzą, jak to zrobić, komu i w jaki sposób. Bardzo wiele osób starszych zostało samych w domach wskutek tego, że młodzi ludzie wyemigrowali do innych państw w celach zarobkowych, do innych ośrodków akademickich na studia lub również do pracy.
Mają oni utrudnione możliwości funkcjonowania nie tylko podczas epidemii. Mimo relatywnie dobrej infrastruktury konsumenckiej Bydgoszczy widzimy potrzebę pomocy w dostarczaniu nie tylko produktów spożywczych i chemii gospodarczej, ale również książek, czasopism i innych produktów z zakresu dobrostanu kultury. Chodzi tak o przedmioty materialne, fizyczne, jak i cyfrowe czy duchowe. Seniorzy i osoby z niepełnosprawnościami, zwłaszcza samotni, często potrzebują zwykłej, szczerej rozmowy, co w obliczu obostrzeń związanych z epidemią bywało utrudnione lub niemożliwe. W cyberprzestrzeni można tę potrzebę realizować w sposób bezpieczny i wygodny.
Festiwal Książki
W 2021 roku Fundacja była współorganizatorem pierwszych Kujawsko-Pomorskich Targów Książki Regionalnej, które odbyły się w dniach 23-24 października w Gminnym Ośrodku Kultury w Osielsku pod Bydgoszczą. Zaprezentowało się na nich 35 wydawnictw oraz 16 autorów książek. Odbył się również dwudniowy panel historyczny, na którym wystąpiło łącznie 10 prelegentów opowiadających o historii regionu Kujawsko-Pomorskiego. Dzięki organizowanym w trakcie Targów panelom dyskusyjnym była możliwość rozszerzenia swojej wiedzy m.in. na temat historii i kultury tzw. Małych Ojczyzn, zapoznanie się z ich walorami turystycznymi, poznanie lokalnych oraz ogólnokrajowych wydawnictw, możliwość poznania autorów książek zarówno znanych z mediów i telewizji, jak i lokalnych pisarzy.
W tym roku współorganizujemy kolejną edycję, z jeszcze większym rozmachem :)
There is no description yet.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.