Krótkometrażowy film - "Rekonstrukcja" - Wesprzyj młodych twórców!
Krótkometrażowy film - "Rekonstrukcja" - Wesprzyj młodych twórców!
Our users created 1 222 274 fundraisers and raised 1 337 777 781 zł
What will you fundraise for today?
Description
KRÓTKOMETRAŻOWY FILM - "REKONSTRUKCJA" - WESPRZYJ MŁODYCH TWÓRCÓW!
Jesteśmy grupą młodych filmowców, którzy pracują nad realizacją filmu o roboczym tytule “Rekonstrukcja” w reżyserii Marcina Straucholda.
Nasz film przedstawia świat rekonstruktorów historycznych. Jest to z pozoru chaotyczna przestrzeń, w której historia Polski miesza się zarówno z wyobrażeniami na jej temat jak i wyrazistymi osobowościami rekonstruktorów.
W naszej interpretacji świata rekonstrukcji przewodnikiem dla widza jest Anna. Postać ta niedawno została wciągnięta w tę nieoczywistą przestrzeń przez swojego chłopaka. Film pełen jest komicznych sytuacji skupionych wokół poszukiwania przez główną bohaterkę swojego miejsca w rekonstrukcji jak i prawdziwym życiu.
Jesteśmy blisko finału realizacji projektu, a do jego zakończenia potrzeba nam finansowej kropki nad i. Za nami realizacja większości materiału. Jednak aby projekt zakończył się happy endem, prosimy o Waszą pomoc :)
Projekt realizujemy od dwóch lat. Ciężka sytuacja tego okresu: od pandemii, po inflację spowodowaną wojną za polskimi granicami, sprawiła, że realizacja filmu spotyka się z coraz to nowymi trudnościami natury organizacyjnej oraz finansowej. Zgromadzone przez nas wcześniej środki dziś nie są już adekwatne do realnych potrzeb produkcji. Aby zrealizować zdjęcia na odpowiednim poziomie artystycznym, przy zachowaniu standardów bezpieczeństwa oraz uczciwego traktowania pracowników planowych, w znaczny sposób zwiększyć musieliśmy wydatki.
CO UDAŁO NAM SIĘ ZREALIZOWAĆ?
Zdjęcia rozpoczęliśmy od nakręcenia sceny w pobliżu Kapliczki Świętej Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, w miejscu, gdzie zrealizowana została scena otwarcia „Popiołu i Diamentu”. Zgodnie z zamysłem reżyserskim, było to swoiste odniesienie kulturowe i jednoczesne oddanie hołdu jednemu z największych polskich reżyserów, czyli Andrzejowi Wajdzie. Jego film pozostawił trwały ślad w polskiej kulturze filmowej. Scena w “Rekonstrukcji” stanowi odwzorowanie kadrów z 1958 roku.
Kolejne dni zdjęciowe spędziliśmy m.in. w Skansenie Fortecznym nieopodal Otwocka czy Osadzie Średniowiecznej pod Świętym Krzyżem. Wraz z wykreowanymi przez nas postaciami odtworzyliśmy również wojenną Warszawę, kluczyliśmy ruinami w czasie Powstania, a przede wszystkim – wyjechaliśmy na obóz, gdzie przy ognisku usiąść można było między średniowiecznym rycerzem, a żołnierzem kawalerii polskiej.
Film pokazuje rekonstrukcję historyczną jako nie tylko poważną formę hołdu historycznego, ale też jako zbiorową formę zabawy ze smaczkiem edukacyjnym.
CO JESZCZE PRZED NAMI?
Za nami 90% zrealizowanego materiału zdjęciowego. Aby film był kompletny, dokręcić musimy ostatnie brakujące sceny. Po zakończeniu etapu zdjęciowego opłacić musimy m.in. koszty montażu, postprodukcji obrazu i dźwięku czy pozyskania praw do muzyki oraz archiwalnych, historycznych materiałów filmowych. Jesteśmy bardzo blisko osiągnięcia celu, a jedną z ostatnich przeszkód są kwestie finansowe.
INSPIRACJE
Rekonstruktorzy od wielu lat są częścią ekip filmowych. Sprawdzają się jako konsultanci historyczni czy aktorzy i epizodyści w wymagających historycznych rolach. Jednak nikt wcześniej nie nakręcił filmu o nich samych: pozytywnie zakręconych na punkcie minionych dziejów ludzi. Naszym filmem wychodzimy naprzeciw kinematograficznej luce i mamy nadzieję zachęcić kolejnych filmowców do eksploracji tego fascynującego tematu i przestrzeni.
OBSADA
Film opowiada o młodych ludziach, co znajduje odzwierciedlenie w obsadzie. Odtwórczynią głównej roli jest Ludwika Gołaszewska-Siwiak, dla której występ w „Rekonstrukcji” jest aktorskim debiutem. Brak doświadczenia jest w jej przypadku atutem, ponieważ sceny z jej udziałem od razu przybierają wyjątkowo naturalnego, prawdziwego charakteru. Jej filmowym partnerem jest Tomasz Wóltański, student III roku wrocławskiej AST. Ponadto w filmie zobaczymy doświadczonych aktorów z osiągnięciami, m.in. Magdę Celmer czy Wacława Warchoła.
CEL
Wysokie walory artystyczne filmu wiążą się z dużą ilością dni zdjęciowych, a co za tym idzie, wyższymi kosztami produkcji, w które wliczają się m.in. wynajem sprzętu zdjęciowego, opłacenie ekipy filmowej, gaży dla aktorów, scenografii, kostiumów oraz wynajmu lokacji. Co więcej zależy nam na profesjonalnej postprodukcji obrazu i dźwięku oraz dobrej oprawie muzycznej, by wysiłek włożony w zdjęcia nie poszedł na marne przez brak możliwości zapewnienia odpowiednich warunków pracy nad nakręconym materiałem.
Aktualnie nasze środki nie są wystarczające dla ukończenia filmu. Aby projekt mógł powstać zgodnie z pierwotnymi założeniami, przy rosnących kosztach usług, potrzebujemy jeszcze ok. 30 000 zł
REŻYSER: Marcin Strauchold
Absolwent filologii hiszpańskiej w ramach Międzywydziałowych Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Wrocławskiego i reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Obecnie jest doktorantem tej uczelni oraz pełni funkcję asystenta przy zajęciach z reżyserii filmu dokumentalnego. Autor wielu krótkometrażowych filmów dokumentalnych i fabularnych, z których takie jak „Enrichment” czy „Plica polonica” były pokazywane i nagradzane na festiwalach w kraju i za granicą. W swojej działalności szczególnie zainteresowany jest rolą dźwięku w filmie oraz połączeniem metod dokumentalnych i fabularnych.
AUTOR ZDJĘĆ: Marcin Lesisz
Absolwent wydziału operatorskiego Szkoły Filmowej im. K. Kieślowskiego w Katowicach. Pracował jako autor zdjęć oraz operator kamery przy spotach, filmach dokumentalnych, reportażach i serialach telewizyjnych dla stacji TVN, Canal+ i TVP. Jego autorskie filmy dokumentalne zdobyły nagrody na polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych między innymi: „Srebrny Lajkonik” za najlepszy krótki dokument na Krakowskim Festiwalu Filmowym (2022), nagrodę główną w konkursie „Zoom” na Festiwalu Nowe Horyzonty (2016) oraz nominację do AFI DOCS (2017) w Waszyngtonie, HotDocs w Toronto (2017) oraz CAMERIMAGE w Bydgoszczy (2016).
Jest producentem oraz autorem zdjęć do filmu fabularnego „Rykoszety", który został oparty na wydarzeniach znanych jako „Zbrodnia Lubińska", dokonanej przez komunistyczny rząd w 1982 roku. W 2021 roku otrzymał nominację za zdjęcia do filmu fabularnego "Rykoszety" do nagród im. Jana Machulskiego. Ponadto jako autor zdjęć i operator kamery. Pracuje przy fabularyzowanych filmach dokumentalnych dotyczących historii Polski takich jak „Sportowcy w Powstaniu Warszawskim", czy „Generał Motyl".
DLACZEGO WARTO WESPRZEĆ "REKONSTRUKCJĘ"?
“Rekonstrukcja” to inspirująca opowieść nie tylko o trudnej historii Polski, ale także o ludziach uwikłanych w jej wir, w którym poznają siebie nawzajem, odkrywają swój własny charakter oraz możliwości. Powstaje film, który niewątpliwie zaciekawić może zarówno miłośników historii, jak i ludzi zainteresowanych tematyką natury człowieka.
Wspierając zrzutkę filmu “Rekonstrukcja” pomagacie stworzyć niezwykły projekt, Liczy się każda złotówka. Mamy nadzieję, że uda nam się osiągnąć cel finansowy, aby dokończyć produkcję naszego dzieła.
W podziękowaniu za Waszą pomoc oferujemy nagrody. Poza fizycznymi bonusami, każdy z wpłacających spotka się z ogromnymi wyrazami wdzięczności za dopomożenie nam w realizacji tego trudnego, lecz satysfakcjonującego projektu.
Podziękowania od twórców - każda kwota
Specjalne podziękowanie w napisach - 250 zł
Zdjęcia z autografami aktorów + podziękowanie w napisach - 400 zł
Kubek z kadrem z filmu + podziękowanie w napisach - 500 zł
Plakat filmu + podziękowanie w napisach- 600 zł
Zaproszenie na premierowy pokaz filmu + podziękowanie w napisach - 1000 zł
Liczymy na Państwa wsparcie!
There is no description yet.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.