id: ypfyha

Dowódcy Pułków Artylerii

Dowódcy Pułków Artylerii

Our users created 1 167 058 fundraisers and raised 1 214 272 418 zł

What will you fundraise for today?

Description

Po śmierci Stanisława M. Przybyszewskiego pozostało po nim sporo materiałów, które zawierają niemal kompletne książki dotyczące historii wojskowości. Zrzutka ma pomóc wydać te materiały po to, aby praca człowieka, który poświęcił swoje życie badaniu historii wojskowości, nie poszła na marne.


Zrzutka ma pomóc w wydrukowaniu książki pt. „Dowódcy grup, brygad, pułków i dywizjonów artylerii Wojska Polskiego 1918-1945”, zawierającej około pięćset stron tekstu oraz zdjęć, w nakładzie 100 - 300 egz. W zależności od wielkości kwoty zrzutki. Skład i przygotowanie do druku robię we własnym zakresie.


Autor - Stanisław M. Przybyszewski opracowywał temat od połowy lat 70-tych XX w., a rezultatem jest praca zawierająca ponad 1000 obszerniejszych lub krótszych biogramów dowódców różnego szczebla oddziałów artylerii WP, począwszy od Legionów Polskich, PKP, PSZ, WP II RP, Armii Polskiej we Francji, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, do czasu demobilizacji w 1947 roku. Materiały były zbierane w CAW w Rembertowie, w publikacjach prasowych i książkowych, w korespondencji z niektórymi - jeszcze żyjącymi wówczas dowódcami artylerii, a także członkami ich rodzin. Objętość biogramów jest różnoraka, gdyż wielu z nich jedynie zaznaczyło swą obecność w szeregach WP, inni szeroko i znacząco zaznaczyli swoją służbę w WP i zasłużyli sobie na bogatą bibliografię. Wielu z dowódców zostało już przez historię zapomnianych, natomiast wielu z nich posiada szeroko rozbudowane biogramy. W 2017 r. wydana została przez Wydawnictwo Nowa Nidzica własnym sumptem podobna praca tego Autora pt. „Dowódcy dywizji, brygad i pułków kawalerii armii II RP 1914-1945”, a obecnie prezentowany materiał jest kontynuacją tego tematu, tym razem dotyczący dowódców artylerii. Publikacja ta będzie służyła zarówno zawodowym historykom, jak też historykom amatorom czy regionalistom. W przygotowaniu wydawnictwo dysponuje materiałami dotyczącymi dowódców oddziałów piechoty WP z lat 1914-1947. Całość tych prac stanowić będzie jedyny w swoim rodzaju materiał biograficzny dotyczący dowódców wyższego i średniego szczebla, czego w dotychczasowej literaturze historycznej nie było.

Od ponad roku Wydawnictwo Nowa Nidzica prowadzi kanał historyczny na kanale Youtubue. Tematyka kanału związana jest z lokalną historią, literaturą oraz wojskowością.


Autr opracowań – Stanisław M. Przybyszewski zostal we wrześniu 2021 r. odznaczony Medalem Pro Patria. Zmarł 3 października 2021 roku.

There is no description yet.

There is no description yet.

The world's first Payment Card. Your mini-terminal.
The world's first Payment Card. Your mini-terminal.
Find out more

Donations 15

SL
Slawek
100 zł
 
Hidden data
100 zł
AT
Alicja Tracz
hidden
 
Hidden data
hidden
RA
Radek
10 zł
PA
Andrzej
50 zł
 
Hidden data
20 zł
 
Hidden data
300 zł
KD
Krzysztof Debski
100 zł
 
Hidden data
100 zł
See more

Comments

 
2500 characters
Zrzutka - Brak zdjęć

No comments yet, be first to comment!