id: yztvyx

20-lecie Teatru w stodole w Teremiskach

20-lecie Teatru w stodole w Teremiskach

Our users created 1 226 050 fundraisers and raised 1 347 784 585 zł

What will you fundraise for today?

Description

mZPJlJFqTv0IUx6d.jpg

W 2004 roku w drewnianej stodole w sercu Puszczy Białowieskiej odbyło się pierwsze przedstawienie. Stodoła wyglądała jeszcze jak stodoła – za plecami aktorów był sąsiek wypełniony słomą i sianem sprzed kilkudziesięciu lat. W sierpniu mija 20 lat od tego wydarzenia!


W dniach 2-3 sierpnia 2024 chcemy wspólnie świętować 20. urodziny Teatru w Stodole w Teremiskach.

Planujemy mnóstwo atrakcji: spektakle, wspominki, prezentacje, muzykę, pyszne jedzenie i niespodzianki. Zrealizujemy tyle z nich, na ile uda się zebrać środki. Będziemy wdzięczni za każdą wpłatę!


Nasz teatr powstał z potrzeby publiczności, dla niej i razem z nią. Naszą misją było od początku tworzyć miejsce bez barier, dostępne dla wszystkich – dlatego na wszystkie wydarzenia jest u nas zawsze wstęp wolny.

Aktywny, często żywiołowy i spontaniczny udział publiczności, stały się tym, co środowisko artystyczne przyjeżdżające do nas z Polski i zagranicy ceni sobie najbardziej. Bliskość, a czasem wręcz intymny kontakt w czasie przedstawień czy koncertów z widzami (którzy często siedzą wprost na scenie), bezpośredniość relacji tuż po pokazach, dzielenie się z artystkami i artystami wrażeniami, refleksjami i pytaniami tuż po wydarzeniu jest marką naszego teatru. No i żubry stojące na łące za stodołą oraz domowe ciasto po każdym pokazie ;)


Już 10 lat temu jeden z największych twórców teatru offowego w Polsce, Tomasz Rodowicz (Teatr Chorea, wcześniej Teatr Gardzienice) napisał o nas:

Teremiski" po 10 latach są jednym z najważniejszych w Polsce miejsc spotkań kultury niezależnej. Kasia i Paweł [Winiarscy] stworzyli na skraju Puszczy Białowieskiej gniazdo, do którego trudno dojechać, ale wyjeżdżać się nie chce. Jestem przekonany, że wspinamy się na tę samą górę tylko z innej strony. Tak jak my uprawiamy sens w wielkim mieście, tak Kasia i Paweł uprawiają ten sam sens w wielkiej wiosce Tereferemiski”.

Mamy głębokie poczucie, że uprawiamy ten sens wspólnie z mieszkankami i mieszkańcami regionu, przyjeżdżającymi tu gośćmi z innych stron i środowiskiem artystycznym.


Chcemy więc wspólnie celebrować ten sens i 20. urodziny Teatru w Stodole w Teremiskach.


No dobrze, ale co wy tam robicie w tej stodole?

Przez dwadzieścia lat działo się dużo, nie sposób teraz zliczyć i wymienić wszystkie spektakle, koncerty, wystawy, pokazy filmów, performanse, potańcówki, spotkania autorskie.

Prezentowaliśmy między innymi spektakle czołowych grup teatralnego offu – Teatru Węgajty, Teatru Wierszalin, Teatru Chorea, Teatru NN, Unia Teatr Niemożliwy, spektakle lalkowe: Białostockiego Teatru Lalek, Malabar Hotel, Natalii Sakowicz, Teatru Figur z Krakowa, spektakle dla dorosłych, ale i dla dzieci: Teatr Formy z Wrocławia, Teatr Maska z Rzeszowa, Teatr Pantomimy Mimo i inne. Gościliśmy teatry z zagranicy, m.in. Visjoner Teater z Norwegii czy Teatr Matita ze Słowenii, czy wybitnych zagranicznych reżyserów jak Thomasa Richardsa z Pontedery we Włoszech, Lionela Menarda z Francji. Światowej renomy reżyser Paweł Passini pokazał na naszej scenie pięć swoich spektakli, a jeden spektakl pt. „Miłosztłumaczyhaiku” wyprodukował specjalnie dla nas.

Wśród zespołów muzycznych i muzyków występowali u nas między innymi Karolina Cicha, Ola Bilińska, Shofar, Mikołaj Trzaska, Ania Broda, Vocal Varshe, Cukunft, Klezmafour, Sarakina, Stary Olsa, Todar. SzaZa, a nawet Kwadrofonik z udziałem Doroty Miśkiewicz, w czasie którego na naszej scenie zmieściły się naraz dwa fortepiany i dwa zestawy instrumentów perkusyjnych, a publiczność wypełniła nie tylko widownię teatru, ale i całe podwórko przed teatrem. To zresztą zdarza się często. Największym hitem ostatniego roku był występ najsłynniejszego rapera w Polsce – Łony. Na naszej scenie występowali też muzycy z różnych stron świata - Adeb Chamoun z Syrii, Buba Kuyateh z Gambii, czy João de Sousa z Portugalii. Ponad to zrealizowaliśy 10 edycji Spotkań Teatralnych – twórczych spotkań grup teatralnych z całej Polski.


Jesteśmy przekonane_i, że wszystkie wydarzenia były ważne. Zarówno te największych grup teatralnych z Polski, nagradzanych reżyserów, znanych muzyków, zespołów zagranicznych, jak i niszowych kapel, debiutujących dopiero grup studentów akademii teatralnych, czy amatorskie przedstawienia studentów naszego Uniwersytetu Powszechnego w Teremiskach lub dzieci i młodzieży z regionu, którzy na naszych warsztatach teatralnych przygotowywali swoje spektakle pod kierunkiem reżyserek Elżbiety Rojek lub Joanny Troc. Dwa z nich stały się ważne dla historii lokalnej. Pierwszy z nich to „Opowieści Teremiszczańskie” (2007) przygotowane ze studentami Uniwersytetu Powszechnego w Teremiskach pod kierunkiem Elżbiety Rojek na podstawie opowieści zebranych od najstarszych mieszkanek Teremisek. Drugi to spektakl „Sąsiedzi, których nie ma” (2017) – przygotowany pod kierunkiem Joanny Troc z grupą dzieci i młodzieży z Białowieży i regionu na podstawie opowieści najstarszych Białowieżan o jej żydowskich mieszkańcach. Oba spektakle grane były wielokrotnie w różnych miejscach Polski.


Zwracamy się jednak nie tylko do przeszłości, ale reagujemy na otaczającą nas rzeczywistość – dlatego wybieramy w teatrze przede wszystkim teatr offowy, alternatywny, który nie boi się tematów aktualnych, trudnych, niewygodnych, zmuszających do refleksji. Prezentujemy wystawy i prowadzimy otwarte rozmowy z pisarzami i filmowcami. Jesteśmy jednak też miejscem, w którym można znaleźć wytchnienie od trudności otaczających nas na co dzień, przenieść się w inny świat dzięki teatrowi lub muzyce.


W urodziny teatru chcemy przede wszystkim wspólnie świętować, wszystkim nam się po 20 latach należy!

Jeśli możecie, dorzućcie się do wspólnego wydarzenia. Nawet najmniejsza wpłata ma znaczenie.


I bądźcie z nami w nasze święto, do zobaczenia w pierwszy weekend sierpnia w stodole w Teremiskach!


Katarzyna Winiarska


There is no description yet.

There is no description yet.

Location

The world's first card for receiving payments. The Payment Card.
The world's first card for receiving payments. The Payment Card.
Find out more

Moneyboxes

Nobody created moneybox for this fundraiser yet. Your moneybox may be the first!

Donations 109

preloader

Comments

 
2500 characters
Zrzutka - Brak zdjęć

No comments yet, be first to comment!