Pomóż Eufeminom protestować JESZCZE GŁOŚNIEJ!
Pomóż Eufeminom protestować JESZCZE GŁOŚNIEJ!
Our users created 1 231 878 fundraisers and raised 1 365 370 661 zł
What will you fundraise for today?
Description
Eufeminy powstały w odpowiedzi na poczucie bezsilności, jakie pojawiło się w nas 22 października 2020r. Chcemy być sprawcami świata, w którym żyjemy, dlatego protestujemy.
Pytanie- jak właściwie mogą protestować artyści? Tańcem chociażby.
I. Kim jesteśmy?
Eufeminy nie zgadzają się na odbieranie kobietom podmiotowości. Nasza twórczość pokazuje różnorodność potrzeb życiowych kobiet i podkreśla prawo do ich realizowania.
Eufeminy pytaja: jaką chcesz być kobietą? Jaką matką? Jaką Polką? Jakim chcesz być człowiekiem?
W świecie, który pędzi i depcze, krzyczy i pozbawia głosu
W świecie, w którym nie czujemy bezpieczeństwa
W świecie, za który jest nam wstyd
Tworzymy miejsce, którego fundamentem jest dialog, głównym celem empatia, a sztuka pomaga nam to komunikować.
Eufeminy to studenci, absolwenci uczelni artystycznych oraz niezależni twórcy takich dziedzin jak:
aktorstwo, choreografia, fotografia, film, muzyka.
II. Każdy protestuje tak, jak czuje
Nasze wypowiedzi artystyczne przybrały formę etiud filmowych, które nazywamy perfo-protestami.
Bohaterkami filmów są kobiety, których historie są indywidualnymi i różnorodnymi odpowiedziami na kluczowe dla nas pytania: jaką chcesz być kobietą? Jaką matką? Jaką Polką? Jakim chcesz być człowiekiem?
Inspiracji szukamy wśród obrazów, rzeźb i grafik- zawarte w nich wizerunki kobiet, ich historie i tajemnice pobudzają do dyskusji na temat WIZERUNKÓW KOBIETY NA PRZESTRZENI WIEKÓW.
Eufeminy wyrażają siebie poprzez ruch. Taniec pozwala nam na kreowanie świata metaforycznego, łagodnego, ale nie pozbawionego siły i energii. Pozwala nam na doświadczanie emocji, współodczuwanie, budowanie wspólnoty.
Cel zrzutki- jak możesz nam pomóc
Działamy! I nie ma nic piękniejszego w obecnym czasie, niż możliwość kolektywnej, twórczej pracy. Nasza potrzeba perfo-protestowania rośnie z każdym dniem, bo widzimy i czujemy, że robimy rzeczy WAŻNE I POTRZEBNE.
Nasze dotychczasowe etiudy zorganizowaliśmy własnymi siłami i zasobami, przy ogromnej pomocy wspierających instytucji. Ale umówmy się- grupa studentów i artystów freelancerów, rok po wybuchu epidemii, ma…. skromne możliwości finansowe ;)
Dzięki Tobie możemy kontynuować nasze działania- współpracować, dyskutować, dzielić się tym, co uważamy za piękne, dobre i wspierające. MOŻEMY PERFORMOWAĆ- PROTESTOWAĆ.
IV. Pieniądze szczęścia nie dają?
W skrócie działa to tak:
Ty- dajesz 5zł/10 zł/ ile masz zł
My- wynajmujemy lokację, wypożyczamy sprzęt, kupujemy kostiumy i scenografię, dorzucamy się do paliwa/biletów lotniczych/biletów PKP naszej ekipy, mamy nakłady finansowe na obsługę planu ( dbamy o zachowanie środków ostrożności związanych z restrykcjami dotyczącymi pandemii).
Z tego wszystkiego powstaje III perfo-protest, czyli etiuda filmowa produkcji Eufemin- dzięki Twojej pomocy
i naszej pracy.
V. Protest- etiuda numer 3- CO TO BĘDZIE?
Bohaterką etiudy jest Eufemina Aktywistka, którą poznajemy w momencie upadku Starego Systemu. Jest to postać, która cały czas dąży, działa, zmienia otoczenie na nowe- lepsze. Działanie jest zresztą tym, co definiuje ją najpełniej- nie narzucone przez przeszłość standardy kobiecości, nie manifestowanie bycia w kontrze z nimi. „Ja stwarzam swoją kobiecość”- mówi. I działa.
Świat, który kreujemy w etiudzie będzie nawiązywał do polskich symboli i tradycji zarówno w warstwie muzycznej i choreograficznej, jak i w kostiumach oraz rekwizytach. Owszem, widzimy uniwersalność i globalny zasięg tematu, jakim jest tworzenie nowego świata, po prostu zaczynamy tę opowieść na naszym polskim podwórku.
Inspiracją, na bazie której powstaje charakter bohaterki, jest mitologiczny Syzyf. Jednak zasadniczą różnicą między nim a eufeminową Syzyfką jest fakt, że historia tej drugiej jest pełna nadziei na powodzenie. Nam się naprawdę uda posprzątać fragment starego bałaganu i urządzić kawałek świata na nowo.
Tak. Brzmi to abstrakcyjnie. Dlatego taka też będzie ta etiuda- abstrakcyjna, pełna nadziei, z odrobiną bezwstydnej naiwności.
A tytuł? Tytuł będzie! Do nas tytuły przychodzą zawsze na sam koniec :)
VI. “Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy”
Nic nie opisze nas i naszych intencji lepiej niż to, co tworzymy. Mamy za sobą dwie protestowe premiery on- line, obie etiudy są dostępne dla Was bez ograniczeń na profilach Eufemin.
1. “Linieję”
Etiuda “Linieję” powstała na bazie osobistych refleksji bohaterki na temat kobiecości, jest próbą rozliczenia się z nadmiernym znaczeniem wyglądu i nałożonym na własne ciało reżimem. Bezpośrednią inspiracją do powstałej formy etiudy był obraz “Czesząca się kobieta” Władysława Ślewińskiego. Razem z bohaterką pokonujemy drogę od opresyjnej przeszłości, przez dziejący się w teraźniejszości rytuał porzucenia szkodliwych przekonań, uczestniczymy też w zapowiadającym przyszłość tańcu wyzwolenia.
W filmie “Linieję” ruch stanowi nośnik treści i przedstawia w sposób metaforyczny emocje bohaterki.
2.Mam ochotę polemizować. Manifest kobiety żywej
Do Ciebie- dziadu, kpiarzu, szyderco, hipokryto.
Wujku dobra rado.
Zmartwiony obrońco estetyki języka.
Do hierarchów w koloratkach, garniturach,
Do trzymających władzę i długopisy,
Do mundurów.
Gdy tak państwa słucham i oglądam
to mam ochotę
Polemizować.
3.“MANIFEST KOBIETY ŻYWEJ”
U początku historii bohaterki etiudy stoi fascynacja rzeźbą “Danaida” autorstwa A. Rodin. Przez lata wydawała nam się opowiadać jedynie o pięknie kobiecego ciała, niedawno objawiła się nam jako opowieść o cierpieniu. Tematem etiudy stały się role nakładane na kobiety przez kulturę i tradycje, które ujęte zostały w rzeźbach wchodzących w skład Bramy Piekieł- odnaleźliśmy tam Kobietę Tonącą we Wstydzie, Kobietę Upadłą i Kobietę Piękną. Bohaterka Manifestu zastyga w każdej z tych ról, by w końcu podjąć próbę ucieczki, zdarcia z siebie warstw wymagań stawianych jej z racji płci. Całość historii nie ma charakteru fabularnego, składa się z impresji, obrazów powstałych w wyobraźni twórców- taniec stał się więc najbardziej zasadnym środkiem do opowiedzenia historii zmagań bohaterki, ze względu na wpisaną weń niedosłowność i mnogość interpretacji.
SOCIAL MEDIA:
Kontakt:
Adres email: [email protected]
Agnieszka Borkowska (choreografka, reżyserka) : 505 693 363
Marta Sas (producentka) : 692 255 959
Ewelina Sobieraj (organizatorka produkcji): 516 027 055
Agata Zataj (promocja i marketing) : 798 720 915
www.facebook.com/Eufeminy-103997831591433
@eufeminy
There is no description yet.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.
Offers/auctions 15
Buy, Support.
Buy, Support. Read more
Created by Organiser:
20 zł
Sold: 4
30 zł
Sold: 4
100 zł
Sold: 2