40 Lecie 7 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów im. Gen. Stanisława Sosabowskiego w Lęborku
40 Lecie 7 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów im. Gen. Stanisława Sosabowskiego w Lęborku
Our users created 1 238 662 fundraisers and raised 1 383 716 718 zł
What will you fundraise for today?
Description
7 Harcerska Drużyna Czerwonych Beretów imienia generała brygady Stanisława Sosabowskiego z Hufca ZHP Lębork jest drużyną o specjalności patriotyczno-obronnej, która powstała w 1959 roku. Specjalność obronną „Czerwone Berety” przyjęła w 1965 roku. W obecnym kształcie (zastępy, barwy, bohater drużyny, symbolika) działa od 1982 roku. 25 czerwca 1983 drużyna przyjęła imię Gen. Stanisława Sosabowskiego.
W ramach specjalności obronnej drużyna uczestniczy w szkoleniach spadochronowych (do końca 2022 r. w szeregach jej członków zostało wyszkolonych 49 skoczków spadochronowych) oraz w zajęciach ze wspinaczki, pierwszej pomocy przedmedycznej, musztry, terenoznawstwa, strzelania, zajęciach survivalowych, biegach terenowych i bytowaniu. Członkowie drużyny dwukrotnie uczestniczyli w Ogólnopolskich Zawodach Sportowo-Obronnych o „Puchar Ministra Obrony Narodowej i Szefa Sztabu Generalnego, Centralnych Manewrach Techniczno-Obronnych. Zwyciężali w 100 km Rajdach „Harpagan”. Harcerze z drużyny służą dzisiaj w różnych formacjach m in. w jednostkach „Grom”, „Formoza”, oddziałach antyterrorystycznych Policji i jednostkach wojskowych. Uczestniczyli w misjach poza granicami Państwa w Libanie, Bośni, Iraku i Afganistanie.
Przez wiele lat drużyna organizowała Ogólnopolskie Jesienne Gry Polowe przeznaczone dla harcerzy starszych, podczas której prezentowane były różnorodne formy pracy w drużynach starszoharcerskich (gra terenowa – sprawdzająca sprawność fizyczną i wiedzę harcerską, zawody strzeleckie, szkolenie z samoobrony, jazda konna, techniki porozumiewania się, wspinaczka alpinistyczna, wiedzy o spadochroniarstwie, łączności, paralotniarstwie i baloniarstwie, Impreza na Orientację, bytowanie. Nawiązaniem do tradycji patriotycznych były wystawy poświęcone gen. S. Sosabowskiemu i przedstawiające historię walk polskich spadochroniarzy np. poprzez inscenizacje bitwy pod Arnhem.
Ważnym i nieodłącznym elementem harcerskiej pracy jest służba na rzecz środowiska lokalnego. Harcerze z drużyny czynnie włączali się w organizację i uczestnictwo:
- Harcerskich Festynów Rodzinnych organizowanych dla mieszkańców Lęborka;
- Finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Lęborku;
- „Wesołej Zimy w Mieście” - cyklu imprez dla dzieci, które spędzały ferie zimowe w miejscu zamieszkania;
- Pomocy ofiarom powodzi (zbiórka odzieży, środków czystości, pieniędzy w 1997 roku), udział w Akcji Zeszyt;
- Akcji „Zostań Świętym Mikołajem” organizowanej od 1999 roku. Polegającej na zbieraniu darów na paczki dla dzieci z ubogich rodzin. Paczki są przygotowywane w hufcu i dostarczane przez harcerskich Mikołajów przed Bożym Narodzeniem;
- Zawodach Pływackich o Puchar Komendanta Hufca Lębork organizowanie na Miejskiej Pływalni Rafa od 2003 roku. Zwycięzcy zawodnicy reprezentowali hufiec na Zawodach Pływackich Chorągwi Gdańskiej i Zawodach ZHP w Bydgoszczy;
- Przekazywanie Betlejemskiego Światełka Pokoju sympatykom harcerstwa i ludziom dobrej woli.
W swojej działalności drużyna realizuje program, w którym duży nacisk kładzie się na kształtowanie postaw patriotycznych.
Bohater drużyny jest generał brygady Stanisław Sosabowski.
Jesienią 1982 roku, w stanie wojennym, harcerze z 7 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów z Lęborka postanowili przyjąć za bohatera drużyny generała Stanisława Sosabowskiego twórcę i bojowego dowódcę 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Zbierali, bardzo skromne w tamtym czasie, materiały źródłowe. Podróżując po Polsce poszukiwali weteranów 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, przeprowadzali wywiady. Spotkali się m. in. z płk. Janem Olimpiuszem Kamińskim zastępcą dowódcy brygady i bohaterem bitwy pod Mokrą 1939r., płk. Władysławem Stasiakiem oficerem sztabu 1 SBS i współtwórcą 6 Pomorskiej Dywizji Powietrznodesantowej, mjr. Jerzym Dyrdą oficerem łącznikowym i adiutantem gen. Sosabowskiego oraz cichociemnymi m. in. Alfredem Paczkowskim „Wanią, przyjacielem por. Jana Piwnika „Ponurego”-dowódcy brawurowej akcji rozbicia więzienia w Pińsku w dniu 18 stycznia 1943 i uwolnienia „Wani, Stanisławem Jankowskim „Agatonem” kierownikiem Wydziału Legalizacji i Techniki w Oddziale II Komendy Głównej AK i jedyną kobietą Cichociemną Elżbietą Zawacką legendarną „Zo”.
25 czerwca 1983 r., jako jedna z pierwszych drużyn harcerskich w Polsce, 7 Harcerska Drużyna Czerwonych Beretów z Lęborka przyjęła imię generała Stanisława Sosabowskiego. Na nadanie imienia drużynie przyjechała 27 Łódzka Drużyna Spadochronowa im. gen. St. Sosabowskiego z drużynowym Jackiem Dziedzielą, a ze Skawiny drużynowy harcmistrz Andrzej Woźniczka z harcerzami z 139 Harcerskiej Drużyny Spadochronowej im. Bohaterów spod Arnhem. Druh Andrzej nieprzerwanie od 1968 r. do dnia dzisiejszego, niezłomnie uczestniczy w uroczystościach związanych z generałem, jego spadochroniarzami i Cichociemnymi. Od druha Andrzeja harcerze dowiedzieli się o wrześniowych, corocznych, nieoficjalnych, skromnych uroczystościach na warszawskich Powązkach pod pomnikiem 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej i Cichociemnych. Harcerze uczestniczyli w tych obchodach w rocznicę bitwy pod Arnhem, (po raz pierwszy 17 września 1983 roku), a w lutym w uroczystościach rocznicy pierwszego skoku Cichociemnych do Kraju. Odwiedzali również grób swojego patrona generała Sosabowskiego.
W 1986r. lęborscy harcerze nawiązali kontakt z emigracyjnym Związkiem Polskich Spadochroniarzy z siedzibą w Londynie. Wspólnie z kilkoma innymi drużynami harcerskimi m. in. ze Skawiny, Łodzi, Wronek i Kielc kultywującymi pamięć gen. Sosabowskiego, i spadochroniarzy walczących na zachodzie założyli „Klub Pikującego Orła”.
W 1989 r. Pani Cora Baltussen, która w 1944 r. opiekowała się polskimi spadochroniarzami i całe życie poświęciła na upamiętnienie i uhonorowanie bohaterstwa polskich spadochroniarzy, a także samego gen. Stanisława Sosabowskiego, która założyła Komitet Driel – Polen zaprosiła, wraz z emigracyjnym środowiskiem spadochroniarzy, w 45 rocznicę bitwy pod Arnhem do Holandii czterech drużynowych z Lęborka (hm. Krzysztof Siwka), Skawiny, Kielc i Wronek. Drużynowi otrzymali proporce poświęcone w Kościele w Driel, w miejscu walki w 1944r. polskich spadochroniarzy. Proporzec dla lęborskiej 7 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów ufundowało Koło Związku Polskich Spadochroniarzy z Sheffield w Anglii. Od tego czasu, co pięć lat, lęborscy harcerze uczestniczą w holenderskich obchodach bitwy pod Arnhem, z udziałem królowej Holandii Beatrix, króla Wilhelma Aleksandra, brytyjskiego księcia Karola, premiera Holandii i Polski oraz Prezydenta RP.
Przez wiele lat harcerze z 7 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów im. gen. Stanisława Sosabowskiego z Lęborka, w rocznicę bitwy pod Arnhem, organizują Ogólnopolską Jesienną Grę Polową. W trakcie gry przy pomocy wystaw, inscenizacji oraz prelekcji popularyzują historię dzielnego gen. Stanisława Sosabowskiego i żołnierzy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej.
W 2007 roku, na wniosek lęborskich harcerzy, Rada Miasta Lęborka przyjęła uchwałę o nazwaniu w Lęborku jednej z ulic imienia Generała Sosabowskiego.
Jesienią 2007r. harcerze zorganizowali Ogólnopolską Jesienną Grę Polową z różnorodnymi pokazami m. in. zjazdy na linach ze śmigłowców, pokazy służb specjalnych GROM, oddziałów antyterrorystycznych, Straży Granicznej i BOR, pokazami pirotechnicznymi w wykonaniu grup antyterrorystycznych, prezentacją śmigłowca Sokół, pokazami sportowego strzelania dynamicznego oraz pokazem Grupy Rekonstrukcji Historycznych. W lęborskim Muzeum zorganizowano wystawę „Generał Sosabowski i 1 Polska Samodzielna Brygada Spadochronowa” (ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie i Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi), oraz wystawę „Odznaki i emblematy jednostek spadochronowych i specjalnych świata” z prywatnych zbiorów druha Jana Strynowicza.
Zwieńczeniem Ogólnopolskiej Jesiennej Gry Polowej w 2007 r. była uroczystość nadania sztandaru dla 7 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów ufundowanego przez byłych harcerzy. Gościem honorowym był porucznik Stanisław Kowalczyk-Kowalewski, żołnierz brygady spadochronowej generała Sosabowskiego, uczestnik kampanii wrześniowej 1939, bitwy o Narvik w 1940 roku oraz bitwy pod Arnhem w 1944 r. Aby uczcić poległych spadochroniarzy nad głowami zebranych przeleciał samolot PZL M28B Bryza.
Z okazji tej doniosłej uroczystości lęborscy harcerze otrzymali z Portugalii wzruszający list od wnuka gen. Sosabowskiego. „… W imieniu rodziny Sosabowskich serdecznie Wam dziękuję za to, co robicie dla podtrzymania pamięci o moim Dziadku i jego żołnierzach. Obraliście mojego dziadka za patrona w czasach, gdy nie tak chętnie patrzono na bohaterów walk o wolność z Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Byliście jednymi z pierwszych, dlatego mój dziadek już dawno przestał być tylko moim, ale stał się przede wszystkim Waszym dziadkiem…” St. Sosabowski-wnuk.
W 2012 roku harcerze z drużyny zorganizowali dla mieszkańców Lęborski Tydzień Pamięci o Generale Stanisławie Sosabowskim. Odbyły się bezpłatne pokazy filmu „Honor Generała” i prezentacji „Stanisław Sosabowski – Tobie Ojczyzno” dla młodzieży szkolnej. Film obejrzało ok. 1.530 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Lęborka Nowej Wsi i Wicka. Zorganizowano wystawę fotograficzną o generale Sosabowskim. Tydzień obchodów zakończono uroczystą Mszą Świętą w intencji poległych spadochroniarzy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej i gen. Stanisława Sosabowskiego.
W 65 rocznicę bitwy pod Arnhem harcerze z lęborskiej 7 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów rozsypali na grobach polskich spadochroniarzy na cmentarzu w Oosterbeek w Holandii ziemię przywiezioną z Polski z warszawskich Powązek.
Aby dla następnych pokoleń pozostawić pamięć o niezwykłym generale, 21 czerwca 2016 r. harcerze z drużyny zawiązali Społeczny Komitet Budowy Pomnika generała brygady Stanisława Franciszka Sosabowskiego w Lęborku.
Uroczystości odsłonięcia pomnika w Lęborku odbyła się w dniu 7 października 2017 roku. Gośćmi honorowymi byli: Dorota Sosabowska – wdowa po wnuku generała – Stanie Sosabowskim, która przyjechała z Portugalii oraz starszy strzelec Alfons Trocki, jeden z ostatnich żyjących żołnierzy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej
Co roku pod pomnikiem generała Stanisława Sosabowskiego w Lęborku drużyna organizuje Capstrzyk Niepodległości, który wpisany został w oficjalny program miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości.
7 Harcerska Drużyna Czerwonych Beretów imienia generała brygady Stanisława Sosabowskiego z Hufca ZHP Lębork organizowała, i uczestniczyła w szeregu przedsięwzięciach popularyzujących pamięć generała Stanisława Sosabowskiego i spadochroniarzy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej:
Ø Przyjęciu przez 7 Harcerską Drużynę Czerwonych Beretów imię generała Stanisława Sosabowskiego (25.06.1983);
Ø Obchodach 39 rocznicy Bitwy pod Arnhem na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (17.09.1983)
Ø Obchodach 40 rocznicy Bitwy pod Arnhem Łódź – Warszawa /Cmentarz Wojskowy na Powązkach (6-7.10.1984)
Ø Uroczystym odsłonięciu tablicy pamiątkowej poświęconej 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej w Częstochowie na Jasnej Górze (9.09.1985).
Ø Obchodach 45 rocznicy pierwszego skoku spadochronowego Cichociemnych do okupowanej Polski, Warszawa – Cmentarz Wojskowy na Powązkach (16.02.1986)
Ø Zlocie w Warszawie z okazji 45 rocznicy powstania I Samodzielnej Brygady Spadochronowej/ Cmentarz Wojskowy na Powązkach (12.10.1986)
Ø Obchodach 43. Rocznicy Bitwy pod Arnhem – Warszawa /Cmentarz Wojskowy na Powązkach 27.09.1987
Ø Wykładów w Zespole Szkół Mechanicznych na temat historii I Samodzielnej Brygady Spadochronowej i Cichociemnych
Ø Ogólnopolskich Jesiennych Gier Polowych w rocznice Bitwy pod Arnhem ( w latach 1987-2019)
Podczas Jesiennych Gier Polowych odbywały się wystawy, kominki poświęcone generałowi Stanisławowi Sosabowskiemu i 1 Polskiej Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej, oraz inscenizacje bitwy pod Arnhem.
Ø IV Zlocie Spadochronowych Drużyn Harcerskich (24.09.1988)
Ø Obchodach 44 rocznicy Bitwy pod Arnhem na Powązkach w Warszawie /Cmentarz Wojskowy na Powązkach (25.09.1988)
Ø Obchodach 45 rocznicy I-go skoku Cichociemnych do Polski, Warszawa – Cmentarz Wojskowy na Powązkach (19.02.1989)
Ø Odsłonięciu tablicy poświęconej 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej w Bazylice Mariackiej w Gdańsku (1.09.1989)
Ø Obchodach 45 rocznicy Bitwy pod Arnhem i poświęceniu proporca dla drużyny w kościele w Driel w Holandii ( 15.09.1989) ufundowanego przez Związek Spadochroniarzy Polskich koło Shelffied w Anglii. (10-19. 09.1989)
Ø Obchodach 45 rocznicy Bitwy pod Arnhem w Warszawie /Cmentarz Wojskowy na Powązkach (24.09.1989)
Ø Wyjazdu delegacji drużyny do Holandii na zaproszenie Pani Cory Baltussen i organizacji Driel – Polen. Spotkania z weteranami. Udział w mszy św. w kościele w Driel i złożenie kwiatów przed pomnikiem polskich spadochroniarzy (13-27.07.1991)
Ø Wyjazdu reprezentacji drużyny na obchody 60 rocznicy Bitwy pod Arnhem do Holandii, w których brali udział m. in. Marszałek Sejmu RP, Królowa Holandii Beatrix i Brytyjski Książe Karol (09.2004)
Ø Wniosku harcerzy z drużyny o nadaniu w Lęborku nowej drodze nazwy:- ulica Gen. Sosabowskiego. Rada Miejska w Lęborku podjęła uchwałę w dniu 31.05.2007.
Ø Nadaniu sztandaru 7 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów z udziałem m.in. por. Stanisława Kowalczyka-Kowalewskiego żołnierza 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej uczestnika Wojny Obronnej 1939r., bitwy o Narwik, bitwy pod Arnhem (7.10.2007)
Ø Wystawy w Muzeum w Lęborku „Generał Stanisław Sosabowski i 1 Polska Samodzielna Brygada Spadochronowa” – zbiory Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie i Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi (7.10.2007)
Ø Lęborskiego Tygodnia Pamięci o generale Stanisławie Sosabowskim (17-23.09.2012) w trakcie, którego zorganizowano:
1. Odsłonięcie przez harcerzy tabliczek z nazwą ul. Gen. Sosabowskiego na Osiedlu Harcerzy w Lęborku w dniu 17 września 2012 r.
2. Projekcję filmu „Honor Generała” – film o generale Stanisławie Sosabowskim w reżyserii i według scenariusza Joanny Pieciukiewicz w kinie „Fregata” w dniach 18 – 21 września 2012r. dla zorganizowanych grup szkolnych dla ok. 1.200 dzieci i młodzieży.
3. Projekcję filmu „Honor Generała” – w kinie „Fregata” w dniu 22 września 2012r. dla mieszkańców Lęborka.
4. Wyświetlenie prezentacji multimedialnej „Stanisław Sosabowski – Tobie Ojczyzno” w kinie „Fregata” w dniach 18 – 22 września 2012r.
5. Przekazanie przez harcerzy mieszkańcom ulicy generała Sosabowskiego w Lęborku prezentacji multimedialnej „Stanisław Sosabowski – Tobie Ojczyzno”.
6. Wydanie i przekazanie szerokiej publiczności bezpłatnej publikacji o gen. Stanisławie Sosabowskim.
7. Mszę Świętą w intencji gen. Stanisława Sosabowskiego i poległych żołnierzy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej w Diecezjalnym Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła w Lęborku 23 września 2012r .
8. Wystawę zdjęć Generał Sosabowski patron 7 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów z Lęborka 1982-2012- w kinie „Fregata” w dniach 20 – 23 września 2012r. oraz w Urzędzie Miejskim i w Starostwie Powiatowym w Lęborku.
Ø Projekcji filmu „Honor Generała” wraz z pogadanką na temat 1 SBS – w Wicku dla młodzieży gimnazjalnej (09.2012)
Ø Wyjazdu 25 harcerzy z drużyny do Holandii na obchody 70. rocznicy Bitwy pod Arnhem (17-22.09.2014) z udziałem m.in. Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz holenderskiego króla Wilhelma Aleksandra
Ø Wyjazdu 12 harcerzy do Holandii na obchody 71. rocznicy Bitwy pod Arnhem (16-21.09.2015)
Ø Powołania SPOŁECZNGO KOMITETU BUDOWY POMNIKA GENERAŁA BRYGADY STANISŁAWA FRANCISZKA SOSABOWSKIEGO W LĘBORKU (21.06.2016)
Ø Wywieszenia na ulicy Staromiejskiej w Lęborku baneru 2016 ROKIEM CICHOCIEMNYCH – pamiętamy (wrzesień 2016)
Ø Udziału reprezentacji drużyny w pogrzebie w Warszawie instruktora Cichociemnych gen. Alfonsa Maćkowiaka (23.09.2017)
Ø Lęborskich Dni Pamięci o generale Stanisławie Sosabowskim, na które składały się:
1. Wystawa fotografii w instytucjach i urzędach „Generał Stanisław Sosabowski patronem harcerskich drużyn”.
2. Przekazanie mieszkańcom Lęborka ulotek informujących o Lęborskich Dniach Pamięci o gen. Stanisławie Sosabowskim i publikacji historycznej autorstwa Krzysztofa Siwki popularyzującej postać generała.
3. Prelekcja Krzysztofa Siwki z Muzeum w Lęborku w Klubie Biblioteki Miejskiej „Historia generała Stanisława Sosabowskiego”.
4. Wmurowanie urny z ziemią z pól bitewnych generała Stanisława Sosabowskiego w 50 rocznicę śmierci generała. Ziemia została pobrana z pól bitewnych: warszawskiego Grochowa (1939), Arnhem (1944), jak też z miejsca spoczynku gen. Sosabowskiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie i z byłego cmentarza (obecnie Memorialnyj Park), na którym pochowano Jego rodziców, w dawnym Stanisławowie (obecnie Iwano-Frankiwsk na Ukrainie), miejscowości urodzenia Generała.
5. Wernisaż wystawy „Generał Stanisław Sosabowski twórca i dowódca 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej” w Muzeum w Lęborku. Wystawę zorganizowano ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz prywatnych zbiorów Jacka Dziedzieli z Łodzi, Dariusza Krakowiaka ze Szczecina i pamiątek rodzinnych państwa Białoskórskich z Lęborka. Krzysztof Siwka był kuratorem wystawy.
6. Projekcja filmu „Honor Generała” w reżyserii Joanny Pieciukiewicz dla ok. 1.000 uczniów lęborskich szkół w kinie „Fregata”. Projekcję każdego filmu poprzedzał wykład o gen. Sosabowskim wygłoszony przez Krzysztofa Siwkę.
7. Piknik Militarno – Historyczny dla mieszkańców Lęborka.
8. Projekcja filmu „Honor Generała” w kinie „Fregata”. Spotkanie autorskie z reżyserką filmu Joanną Pieciukiewicz.
9. Msza Święta w Diecezjalnym Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła w Lęborku w intencji generała Stanisława Sosabowskiego i żołnierzy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej.
10. Odsłonięcie pomnika generała brygady Stanisława Sosabowskiego przy ulicy Armii Krajowej 16 w Lęborku. Pomnik odsłoniła Dorota Sosabowska – wdowa po wnuku generała Stanie Sosabowskim, która przyjechała z Portugalii, oraz starszy strzelec Alfons Trocki, jeden z ostatnich żyjących żołnierzy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej w asyście Konrada Chmiela – przewodniczącego Społecznego Komitetu Budowy Pomnika gen. Stanisława Sosabowskiego w Lęborku i Krzysztofa Siwka – zastępcy przewodniczącego.
Ø Harcerskiego Capstrzyku Niepodległości pod pomnikiem generała Stanisława Sosabowskiego w Lęborku (10 listopada 2017)
Ø Zorganizowania w ramach Nocy Muzeów 2018 wystawy poświęconej 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej ze zbiorów Jacka Dziedzieli z Łodzi i Piotra Bieniewskiego z Sopotu (19.05.2018)
Ø Przyjazdu do Lęborka w pierwszą rocznicę odsłonięcia pomnika generała Stanisława Sosabowskiego 97 letniego starszego strzelca Alfonsa Trockiego - weterana 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej (7.10.2018)
Ø Capstrzyku Niepodległości w wigilię 100 lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości (10.11.2018)
Ø Wyjazdu 70 osobowej reprezentacja lęborskich harcerzy i instruktorów z lęborskiej 7 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów im. generała Stanisława Sosabowskiego oraz sympatyków historii do Holandii na obchody 75 rocznicy Market Garden z udziałem m.in. następcy brytyjskiego tronu Karola, księcia Walii. (19-22.09.2019)
Ø Przyjazdu do Lęborka w drugą rocznicę odsłonięcia pomnika generała Stanisława Sosabowskiego 97 letniego starszego strzelca Alfonsa Trockiego - weterana 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej (7.10.2019)
Ø Posadzenia tulipanów o nazwie „Generał Sosabowski” przez harcerzy z lęborskiej 7 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów w rocznicę śmierci generała Sosabowskiego (25 września 2019)
Ø Capstrzyku Niepodległości pod pomnikiem generała Stanisława Sosabowskiego w Lęborku w wigilię 101 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości (10 listopada 2019)
Ø Symbolicznym odsłonięciu tablicy z nazwą „Cichociemnych Spadochroniarzy AK” z inicjatywy lęborskiej 7 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów w rocznicę wybuchu II wojny światowej na nowo wybudowanym rondzie przy ulicy Wojska Polskiego i Dworcowej w Lęborku (1.09.2020)
Ø Capstrzyku Niepodległości pod pomnikiem generała Stanisława Sosabowskiego w Lęborku w wigilię 101 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości (10.11.2020).
Ø Wyprawie Pamięci do Warszawy na Cmentarz Wojskowy na Powązkach 17 osobowej reprezentacji drużyny z okazji 80. Rocznicy powstania 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej (24-26.09.2021).
Ø Capstrzyku Niepodległości pod pomnikiem generała Stanisława Sosabowskiego w Lęborku w wigilię 102 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości (10.11.2021).
There is no description yet.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.