Wystawa edukacyjna "Historia Biblii"
Wystawa edukacyjna "Historia Biblii"
Our users created 1 264 821 fundraisers and raised 1 456 582 803 zł
What will you fundraise for today?
Description
www.wystawabiblii-jeleniagora.edu.pl
Wystawa Edukacyjna "Historia Biblii"
12-21.05.2020
Jelenia Góra, Książnica Karkonoska
ul. Bankowa 27
Wystawa czynna:
w dni robocze: 8 - 18
w soboty: 9 - 14
Wstęp wolny
16.05, godz.11 - prelekcja w Polskim Języku Migowym
20.05, godz.17 - prelekcja
"Czy można wierzyć Biblii?"
- Konrad Buzała
"Czy chrześcijaństwo jest odpowiedzią?"
- dr inż. Mateusz Jakubowski
W marcu 2018 roku wystawę odwiedziło niemal czterdzieści grup zorganizowanych, w tym trzydzieści trzy klasy szkolne. Wesprzyj nas i pomóż zaprezentować jak powstawała najważniejsza z Ksiąg, które zostały dane ludzkości.
GOETHE, POETA NIEMIECKI (1794-1832):
"Chociaż świat idzie naprzód, chociaż różne dziedziny poznania ludzkiego rozwijają się nadzwyczaj, nic nie zastępuje Biblii, która jest podstawą każdej kultury i każdej edukacji. Jeśli znalazłbym się w więzieniu, do którego mógłbym wziąć tylko jedną książkę, wybrałbym Biblię".
- Co chcemy zaprezentować?
Wystawa to zbiór eksponatów pochodzących od prywatnych fundatorów, którzy dostarczają swoje faksymile i reprinty dla celów edukacyjnych. Wystawa odwiedza muzea, placówki szkolne, domy dziecka oraz domy kultury na terenie całego kraju. Projekt jest interaktywnym sposobem zapoznania zwiedzających z historią powstania Biblii, jest opowieścią obrazującą 1500 lat historii powstania jednej tylko książki – Pisma Świętego. Kolejne 2000 lat to historia powstawania przekładów Pisma Świętego na języki narodowe. 3500 lat opowiedziane w godzinę. Trzydzieści razy zatrzymujemy się, aby przyjrzeć się słowom zapisanym na kamiennych tablicach, na skórach zwierzęcych na papirusie i pergaminach. Zobaczymy pierwszą czcionkę oraz ręcznie zapisane karty w językach, w których została spisana ta ponadczasowa lektura. Faksymile i reprinty pierwszych wydań w języku angielskim, niemieckim, polskim, po grecku po łacinie i hebrajsku.
- Skąd pomysł wystawy?
Sam pomysł na wystawę powstał dzięki temu, że w programie szkół podstawowych i gimnazjum istnieje spora luka edukacyjna w tej dziedzinie. Dane dotyczące powstania Biblii podawane są w sposób fragmentaryczny i niekompletny. Zgromadzenie w jednym miejscu 3500 lat historii zastępuje podróżowanie po wielu muzeach Europy i pozwala uczniom zapoznać się, stulecie po stuleciu, z jego szczególnymi walorami. Biorąc udział w tej interaktywnej podróży, dostajemy do ręki w postaci reprintu przedstawiciela każdej z epok.
- Dotykanie eksponatów – jak najbardziej wskazane!
To nietypowa wystawa mająca na celu zetknięcie zwiedzających z procesem powstawania pism oraz zaznajomienie ich ze słowem. Można dotykać wszystkich książek, pergaminów i papirusów, można wziąć do ręki 13 kg woluminy oraz zwoje ze skór zapisane w języku hebrajskim. Są również repliki dzbanów, w których zostały przechowane do naszych czasów owe zwoje. Jedynie oryginały znajdują się za szkłem, są jednak również do wglądu po ściągnięciu zabezpieczeń – do każdego ze średniowiecznych wydań mamy do dyspozycji oryginał lub ręcznie wiernie wykonane współczesne kopie.

There is no description yet.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser. Find out more.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser. Find out more.