id: zg8vnu

Zbiórka na kapliczkę

Zbiórka na kapliczkę

Our users created 1 231 712 fundraisers and raised 1 364 697 337 zł

What will you fundraise for today?

Description

Przestrzeń egzystencjalna/przestrzeń bycia człowieka jest wg. Christiana Norberta Schulza subiektywnie scentralizowana, co oznacza, iż świat każdego człowieka ma swoje centrum, które jednak łatwo jak u Ulissesa stracić. Od niepamiętnych też czasów różne kultury i ludy myślały o całym świecie jako o czymś posiadającym środek – punkt odniesienia globalny. Mógł on przybierać formę drzewa lub słupa, góry lub budowli, która wyznaczała pionową oś ‘Axis Mundi’. Według Schulza centrum – oś ‘Axis Mundi’ to miejsce, w którym spotyka się niebo i ziemia. A kierunek w górę i w dół jest głęboko zakorzeniony w psychice człowieka i wiąże się z odczuwaniem grawitacji, oznacza unoszenie się lub spadanie. Kierunki poziome wiąże się ze zmianą i codziennym życiem., natomiast pionowość miała święty wymiar i oznaczała rzeczywistość wyżej lub niżej niż codzienna egzystencja – integrowała te rzeczywistości. Schulz cytuje Ericha Kӓsterna: „Wspinaczka w górę wiąże się z odkupieniem. Dzieje się tak dzięki sile słowa ‘nad’ i mocy słowa ‘w górę’. Nawet ci, którzy od dawna już nie wierzą w niebo i piekło, nie mogą zmienić słów ‘nad’ i ‘pod’.”


W sensie bardziej materialnym pionowość wyraża sam proces budowania i przezwyciężania sił natury. „Najprostszym modelem ludzkiej przestrzeni egzystencjalnej jest zatem pozioma płaszczyzna, przebita pionową osią”. Pojawiający się w tradycyjnych opolskich kapliczkach trójpodział posiada głębokie znaczenia religijne i teologiczne. Trzeciego dnia zmartwychwstał Chrystus, liczba 3 to poprzez trójcę przenajświętszą liczba Boga, to też symbol pełni i doskonałości. Jako oś integrująca niebo z ziemią, każdy element kapliczki posiada określoną funkcję. Najbliżej ziemi jest miejsce kultu – wnęka na świeczkę lub kwiat. W środkowej części krzyż, jako symbol boskiej obecności w świecie – widzimy przezeń niebo i przez niego światło. Najwyżej dźwięk dzwonu – w wielu różnych kulturach odpędzał demony, był łącznikiem ze światem zmarłych, towarzyszył człowiekowi od narodzin po śmierć. Często niedostępny dla oczu wkraczał w rytm życia. Odmierzał czas pracy, modlitwy, codziennych rytuałów, narodzin, śmierci. Obwieszczał radości i smutki. Przeistoczył się w pośrednika między człowiekiem i Bogiem, którego był głosem. Całość została zawarta w żelbetowej bryle. Surowość materiału oraz prostota formy podkreśla wyrzeczenie się zbędnych dóbr oraz poszukiwanie prawdziwych wartości, w celu osiągnięcia świętości, czystości i doskonałości duchowej.


Obiekt wzorowany został na historycznych kapliczkach Opolszczyzny. Pozwala to na podtrzymanie ciągłości tradycji, ale ma też stanowić impuls do odnowy, pogłębienia i doświadczenia. Kapliczka to proste drzwi do domu miłosiernego ojca, nie elitarne, odgrodzone, z trudnym dostępem, na który trzeba zasłużyć. To drzwi swojskie, dostępne, po drodze, dla ludzi i blisko ludzi. Przechodząc spojrzy przez nią w niebo, zadzwoni, może najpierw trochę z ciekawości do czego prowadzi ta linka, potem może uświadomi sobie co czuje, czego mu brak, gdzie jest.

There is no description yet.

There is no description yet.

Download apps
Download the Zrzutka.pl mobile app and fundraise for your goal wherever you are!
Download the Zrzutka.pl mobile app and fundraise for your goal wherever you are!

Comments

 
2500 characters
Zrzutka - Brak zdjęć

No comments yet, be first to comment!