id: zsb27w

Uratujmy ostatniego chojnickiego Autosana H9 od złomowania.

Uratujmy ostatniego chojnickiego Autosana H9 od złomowania.

Inactive donations - the required operation of the Organiser of the fundraiser. If you are an Organiser - log in and take the required action.

Our users created 1 233 594 fundraisers and raised 1 370 884 111 zł

What will you fundraise for today?

Description

Uratujmy ostatniego chojnickiego Autosana H9 od złomowania. Kwota zbiórki jest równowartością kwoty jaką przedsiębiorstwo otrzyma za złomowanie Autosana. Czyli dokładnie 5500 zł jest potrzebne, żeby zamiast na złom został sprzedany Muzeum.

Tworząc w 2016 r. Chojnickie Muzeum Motoryzacji i Techniki, jednym z celów tej instytucji kultury zostało gromadzenie i ratowanie pojazdów ważnych dla historii Polski od zapomnienia.

Niewątpliwie jednym z takich pojazdów jest produkowany w latach 1978-2006 Autosan H9, który stał się swoistym symbolem krajowego transportu publicznego i głównym środkiem transportu przedsiębiorstw miejskich i PKSów. Nie inaczej było w Chojnicach. Autobusy te przez wiele lat w różnych odmianach woziły mieszkańców Chojnic i okolic po regionie jak również Polsce. W lokalnym MZK autobusy te już dawno zniknęły z taboru, natomiast w PKS dzielnie służyły dalej. Jednak również u tego przewoźnika stały się konstrukcją przestarzałą. Zastępowane przez nowsze jednostki, powoli znikały z ulic. Do dnia dzisiejszego ostał się tylko jeden egzemplarz z chojnickim rodowodem.

W tym roku z ramienia Muzeum zwróciłem się z zapytaniem o los właśnie tego ostatniego Autosana H9-21 jaki w lokalnym PKS jeździł. Okazało się, że czeka go ten sam los, co większości sanockich autobusów - złomowanie.

Wystosowałem pismo w sprawie nieodpłatnego przekazania Autosana do Chojnickiego Muzeum Motoryzacji i Techniki. Niestety decyzja była odmowna.

Jedyną metodą pozostaje wykup, za równowartość ceny uzyskanej w stacji demontażu pojazdów.

Muzeum jak większość tego typu placówek w której organizatorem są osoby fizyczne, boryka się z niedostatkiem środków finansowych na realizowanie wszystkich planów i założeń. W pierwszej kolejności środki przeznaczone są na konserwację i zabezpieczanie posiadanych zbiorów, przez co nie starcza na kupno nowych. Kolejnym problemem i nierozwiązanym celem jest brak siedziby w której Muzeum mogłoby utworzyć stałą ekspozycję, prezentując gromadzone zbiory.

Małym światełkiem w tunelu miał być właśnie chojnicki Autosan. Zostałby wyjątkowym eksponatem, gdyż pojawił się pomysł aby stworzyć w nim mobilną wystawę zbiorów z zakresu techniki gromadzonych przez Muzeum. Bez uszczerbku na stanie zachowania można by stworzyć gabloty i ekspozytory montowane w miejscach siedzeń, dzięki czemu w samym autobusie prezentowane byłyby zbiory. Eksponat stałby się zarazem ekspozycją. W każdej chwili ekspozycję dałoby się zdemontować i na powrót zamontować siedzenia.

Zbiórka jest odpowiedzią na sugestie samych entuzjastów Muzeum, którego działalność jest dokumentowana na portalu społecznościowym. Informacja o losach Autosana spotkała się z dużym zainteresowaniem (https://www.facebook.com/Chojnickie.Muzeum.Motoryzacji.i.Techniki/posts/2138483119793913?comment_id=2139194473056111¬if_id=1572507750263548¬if_t=feed_comment) co dało dodatkową motywację w pozyskaniu tego pojazdu.

Pojawia się pytanie, co w sytuacji kiedy uzbiera się tylko część kwoty i nie uda się zmienić losu ostatniego chojnickiego Autosana H9? Przede wszystkim nie chcę przyjmować takiego czarnego scenariusza pod uwagę. Ale jeżeli dojdzie do skutku, to środki zostaną w 100% przeznaczone na konserwację obecnie posiadanych zbiorów.

zsb27w-bb0cd164.png

zsb27w-5819ad1b.png

zsb27w-2915e97c.png

There is no description yet.

There is no description yet.

Download apps
Download the Zrzutka.pl mobile app and fundraise for your goal wherever you are!
Download the Zrzutka.pl mobile app and fundraise for your goal wherever you are!

Comments 4

 
2500 characters