id: gbwjfc

Przyjechał na leczenie do Polski prosto z Aleppo. Pomóżmy 13-letniemu Husejnowi!

Przyjechał na leczenie do Polski prosto z Aleppo. Pomóżmy 13-letniemu Husejnowi!

Organizator przesłał dokumenty potwierdzające wiarygodność opisu zrzutki
Zrzutka została wyłączona przez organizatora
28 425 zł 
z 35 000 zł
81%
Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.

Opis zrzutki

Husejn ma 13 lat. Jest ofiarą działań wojennych - potężny wybuch zostawił straszny ślad na jego ciele i psychice (w tym samym wybuchu zginął jego brat). Husejn przyjechał do Łęcznej k. Lublina, do najlepszego ośrodka leczenia poparzeń dzieci w tej części Europy. Pomóżmy mu w leczeniu i zapewnijmy lepszą przyszłość.

ENGLISH VERSION - LINK >>

Kim jest Husejn?

Husejn jest 13-letnim chłopcem z Syrii. Mieszka wraz z rodzicami i rodzeństwem we wschodniej części Aleppo. Obecnie wraz z tatą przebywa w Łęcznej k. Lublina, gdzie troszczy się o niego wspaniały personel ze Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej oraz członkowie lokalnej wspólnoty muzułmańskiej.

W czasie działań zbrojnych w swoim kraju chłopiec został poważnie raniony i poparzony. Niestety nie udało się uratować jego brata, który w momencie wybuchu bawił się razem z nim na ulicy.

Husejn z bratem

Mimo, że syryjscy lekarze, którzy pozostali w Aleppo, robili wszystko, co się dało, niestety nie byli w stanie w wystarczającym stopniu pomóc Husejnowi. Chłopiec ma głębokie poparzenia i do końca życia pozostanie niepełnosprawny w dużym stopniu.

Jak znaleźliśmy Husejna?

W lutym 2017 roku odwiedziliśmy Aleppo starając się opisać sytuację w mieście oraz wskazać najlepsze sposoby pomocy ofiarom tej przerażającej wojny.

Zaczęliśmy współpracować z osobami związanymi z Caritas Syria i UNHCR. To oni w połowie 2018 roku przekazali nam informację o Husejnie i o tym, że potrzebuje pilnej pomocy medycznej, której nie może uzyskać w Syrii i sąsiednim Libanie.

(fot. witamy Husejna na lotnisku Okęcie)

Jak udało się pomóc?

Po wielomiesięcznych zmaganiach zdobyliśmy wizy dla Husejna i jego taty. Panowie trafili do Łęcznej w połowie czerwca br., gdzie personel szpitala od razu podjął leczenie chłopca. Oprócz licznych blizn oraz problemów z widzeniem i słyszeniem, chłopiec doświadczał poważnych przykurczów twarzy oraz kończyn górnych i dolnych - mógł jedynie w ograniczony sposób poruszać rękami, palcami i nogami.

Lekarzom - na czele z prof. Jerzym Strużyną i dr Magdaleną Bugaj - udało się doprowadzić do uwolnienia przykurczów oraz przeprowadzić serię bardzo poważnych operacji, niestety bardzo bolesnych dla chłopca (który oczywiście był pod stałą opieką i przyjmował środki przeciwbólowe).

Przyjechaliśmy do szpitala

Po przyjeździe poszliśmy do McDonalda :)

Na co zbieramy pieniądze?

Niestety w czasie leczenia okazało się, że nie wszystko, co zamierzaliśmy, jest możliwe. Chłopiec cały czas rośnie, niektóre operacje plastyczne będą mogły być przeprowadzone dopiero po ukończeniu przez niego 18-go roku życia.

Co więcej, Husejn i jego tata niebawem będą musieli wrócić do Aleppo, do swojej rodziny.

Dlatego chcemy zapewnić mu:

- koszty leczenia i operacji, które będą możliwe na miejscu (częściowo - rodzina otrzymuje wsparcie od lokalnych NGO); (1000 USD = ok. 3900 PLN)

- opiekę psychologiczną oraz edukacyjną przez najbliższy rok (Husejn niestety nie chodzi obecnie do szkoły); (1200 USD = ok. 4700 PLN)

- stabilność finansową; nasi współpracownicy z Caritas Syria działający na rzecz rodziny Husejna zasugerowali, że dobrym pomysłem byłby zakup busa transportowego dla taty chłopca, który w ten sposób - wożąc ludzi i towary - mógłby zapewnić byt rodzinie; (6000 USD = ok. 23500 PLN)

Pozostałe środki (ok. 3000 PLN) chcemy przeznaczyć na częściowe pokrycie kosztów pobytu Husejna i jego taty. W dużym stopniu zostały one zapewnione przez Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej oraz datki członków Ligi Muzułmańskiej w RP.

Pieniądze przekraczające kwotę 35000 złotych zostaną przekazane Caritas Syria oraz UNHCR działającym na rzecz ofiarom wojny mieszkającym we wschodnim Aleppo.

Husejn w czasie leczenia. Po lewej jego tata, Mohamed. Po prawej - Nidal Abu Tabaq, tłumacz i opiekun na czas leczenia.

Po zakończeniu leczenia Husejn spędził czas podróżując po Polsce i odpoczywając korzystając z gościnności polskich muzułmanów

Kim jesteśmy? Anna i Karol Wilczyńscy

Jesteśmy dziennikarzami. Na początku 2016 roku stworzyliśmy islamistablog.pl - największą stronę w języku polskim poświęconą islamowi. W trakcie tzw. kryzysu migracyjnego, który jest dla nas przede wszystkim kryzysem solidarności, zaczęliśmy pisać liczne reportaże z obozów dla uchodźców położonych w Europie, Afryce Północnej i Bliskim Wschodzie.

Różne nasze teksty znajdziesz tutaj >>

Nie wierzymy w fałszywą alternatywę "pomocy na miejscu" i "pomocy w Polsce".

Wierzymy, że należy pomagać niewinnym ofiarom krwawych konfliktów na wszelkie możliwe sposoby. Wiemy, że był czas, gdy wiele osób z całego świata pomagało Polakom.

Teraz jest czas, gdy sami możemy pomóc.

(fot. Albin Hillert Photography)

Od czasu pobytu w Syrii regularnie staramy się pomagać ofiarom wojny - zarówno na miejscu, jak i w Europie.

Angażujemy się również w to, by głos osób, które doświadczyły uchodźstwa, był słyszalny.

Dlaczego? Bo jak podkreślił ostatnio papież Franciszek w pomocy migrantom i uchodźcom nie chodzi tylko o nich, ale również o nas: o nasze serca i wartości.

Nie jest to nasza pierwsza zbiórka publiczna. W 2017 roku pomogliśmy już kilkudziesięciu sierotom z Aleppo (link) oraz Rabiemu - chłopcu z Damaszku, który w wyniku działań zbrojnych stracił obie nogi (link).

Kim jesteśmy? Nidal Abu Tabaq

Nigdy nie udałoby się pomóc Husejnowi, gdyby nie nasi przyjaciele z polskiej wspólnoty muzułmańskiej - na czele z Nidalem.

Nidal jest muftim Ligi Muzułmańskiej w RP, imamem meczetu w Lublinie oraz znawcą szariatu - prawa islamu. Nidal jednak jest z wykształcenia lekarzem, a język arabski - jedyny, którym posługują się Husejn i jego tata - jest jego językiem ojczystym.

Nidal przez cały okres pobytu Husejna w szpitalu jeździł do Łęcznej niemal codziennie, pomagając personelowi w komunikacji. Następnie zorganizował członków wspólnoty muzułmańskiej, którzy gościli chłopca i tatę w wielu miastach w Polsce.

Mufti Nidal Abu Tabaq w czasie obchodów Dnia Islamu w Kościele Katolickim.

Nidal jest bardzo zaangażowany w kwestię dialogu i porozumienia międzyreligijnego.

Kontakt

Chcesz wiedzieć na temat Husejna? Prosimy o kontakt mailowy: [email protected]

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 396

preloader

Komentarze 26

 
2500 znaków

Nasi użytkownicy założyli

879 105 zrzutek

i zebrali

808 696 390 zł

A ty na co dziś zbierasz?