id: gbwjfc

Przyjechał na leczenie do Polski prosto z Aleppo. Pomóżmy 13-letniemu Husejnowi!

Przyjechał na leczenie do Polski prosto z Aleppo. Pomóżmy 13-letniemu Husejnowi!

Organizator przesłał dokumenty potwierdzające wiarygodność opisu zrzutki
28 425 zł 
z 35 000 zł
81%
zakończona 19.10.2019r
396 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Opis zrzutki

Husejn ma 13 lat. Jest ofiarą działań wojennych - potężny wybuch zostawił straszny ślad na jego ciele i psychice (w tym samym wybuchu zginął jego brat). Husejn przyjechał do Łęcznej k. Lublina, do najlepszego ośrodka leczenia poparzeń dzieci w tej części Europy. Pomóżmy mu w leczeniu i zapewnijmy lepszą przyszłość.

ENGLISH VERSION - LINK >>

Kim jest Husejn?

Husejn jest 13-letnim chłopcem z Syrii. Mieszka wraz z rodzicami i rodzeństwem we wschodniej części Aleppo. Obecnie wraz z tatą przebywa w Łęcznej k. Lublina, gdzie troszczy się o niego wspaniały personel ze Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej oraz członkowie lokalnej wspólnoty muzułmańskiej.

W czasie działań zbrojnych w swoim kraju chłopiec został poważnie raniony i poparzony. Niestety nie udało się uratować jego brata, który w momencie wybuchu bawił się razem z nim na ulicy.

Husejn z bratem

Mimo, że syryjscy lekarze, którzy pozostali w Aleppo, robili wszystko, co się dało, niestety nie byli w stanie w wystarczającym stopniu pomóc Husejnowi. Chłopiec ma głębokie poparzenia i do końca życia pozostanie niepełnosprawny w dużym stopniu.

Jak znaleźliśmy Husejna?

W lutym 2017 roku odwiedziliśmy Aleppo starając się opisać sytuację w mieście oraz wskazać najlepsze sposoby pomocy ofiarom tej przerażającej wojny.

Zaczęliśmy współpracować z osobami związanymi z Caritas Syria i UNHCR. To oni w połowie 2018 roku przekazali nam informację o Husejnie i o tym, że potrzebuje pilnej pomocy medycznej, której nie może uzyskać w Syrii i sąsiednim Libanie.

(fot. witamy Husejna na lotnisku Okęcie)

Jak udało się pomóc?

Po wielomiesięcznych zmaganiach zdobyliśmy wizy dla Husejna i jego taty. Panowie trafili do Łęcznej w połowie czerwca br., gdzie personel szpitala od razu podjął leczenie chłopca. Oprócz licznych blizn oraz problemów z widzeniem i słyszeniem, chłopiec doświadczał poważnych przykurczów twarzy oraz kończyn górnych i dolnych - mógł jedynie w ograniczony sposób poruszać rękami, palcami i nogami.

Lekarzom - na czele z prof. Jerzym Strużyną i dr Magdaleną Bugaj - udało się doprowadzić do uwolnienia przykurczów oraz przeprowadzić serię bardzo poważnych operacji, niestety bardzo bolesnych dla chłopca (który oczywiście był pod stałą opieką i przyjmował środki przeciwbólowe).

Przyjechaliśmy do szpitala

Po przyjeździe poszliśmy do McDonalda :)

Na co zbieramy pieniądze?

Niestety w czasie leczenia okazało się, że nie wszystko, co zamierzaliśmy, jest możliwe. Chłopiec cały czas rośnie, niektóre operacje plastyczne będą mogły być przeprowadzone dopiero po ukończeniu przez niego 18-go roku życia.

Co więcej, Husejn i jego tata niebawem będą musieli wrócić do Aleppo, do swojej rodziny.

Dlatego chcemy zapewnić mu:

- koszty leczenia i operacji, które będą możliwe na miejscu (częściowo - rodzina otrzymuje wsparcie od lokalnych NGO); (1000 USD = ok. 3900 PLN)

- opiekę psychologiczną oraz edukacyjną przez najbliższy rok (Husejn niestety nie chodzi obecnie do szkoły); (1200 USD = ok. 4700 PLN)

- stabilność finansową; nasi współpracownicy z Caritas Syria działający na rzecz rodziny Husejna zasugerowali, że dobrym pomysłem byłby zakup busa transportowego dla taty chłopca, który w ten sposób - wożąc ludzi i towary - mógłby zapewnić byt rodzinie; (6000 USD = ok. 23500 PLN)

Pozostałe środki (ok. 3000 PLN) chcemy przeznaczyć na częściowe pokrycie kosztów pobytu Husejna i jego taty. W dużym stopniu zostały one zapewnione przez Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej oraz datki członków Ligi Muzułmańskiej w RP.

Pieniądze przekraczające kwotę 35000 złotych zostaną przekazane Caritas Syria oraz UNHCR działającym na rzecz ofiarom wojny mieszkającym we wschodnim Aleppo.

Husejn w czasie leczenia. Po lewej jego tata, Mohamed. Po prawej - Nidal Abu Tabaq, tłumacz i opiekun na czas leczenia.

Po zakończeniu leczenia Husejn spędził czas podróżując po Polsce i odpoczywając korzystając z gościnności polskich muzułmanów

Kim jesteśmy? Anna i Karol Wilczyńscy

Jesteśmy dziennikarzami. Na początku 2016 roku stworzyliśmy islamistablog.pl - największą stronę w języku polskim poświęconą islamowi. W trakcie tzw. kryzysu migracyjnego, który jest dla nas przede wszystkim kryzysem solidarności, zaczęliśmy pisać liczne reportaże z obozów dla uchodźców położonych w Europie, Afryce Północnej i Bliskim Wschodzie.

Różne nasze teksty znajdziesz tutaj >>

Nie wierzymy w fałszywą alternatywę "pomocy na miejscu" i "pomocy w Polsce".

Wierzymy, że należy pomagać niewinnym ofiarom krwawych konfliktów na wszelkie możliwe sposoby. Wiemy, że był czas, gdy wiele osób z całego świata pomagało Polakom.

Teraz jest czas, gdy sami możemy pomóc.

(fot. Albin Hillert Photography)

Od czasu pobytu w Syrii regularnie staramy się pomagać ofiarom wojny - zarówno na miejscu, jak i w Europie.

Angażujemy się również w to, by głos osób, które doświadczyły uchodźstwa, był słyszalny.

Dlaczego? Bo jak podkreślił ostatnio papież Franciszek w pomocy migrantom i uchodźcom nie chodzi tylko o nich, ale również o nas: o nasze serca i wartości.

Nie jest to nasza pierwsza zbiórka publiczna. W 2017 roku pomogliśmy już kilkudziesięciu sierotom z Aleppo (link) oraz Rabiemu - chłopcu z Damaszku, który w wyniku działań zbrojnych stracił obie nogi (link).

Kim jesteśmy? Nidal Abu Tabaq

Nigdy nie udałoby się pomóc Husejnowi, gdyby nie nasi przyjaciele z polskiej wspólnoty muzułmańskiej - na czele z Nidalem.

Nidal jest muftim Ligi Muzułmańskiej w RP, imamem meczetu w Lublinie oraz znawcą szariatu - prawa islamu. Nidal jednak jest z wykształcenia lekarzem, a język arabski - jedyny, którym posługują się Husejn i jego tata - jest jego językiem ojczystym.

Nidal przez cały okres pobytu Husejna w szpitalu jeździł do Łęcznej niemal codziennie, pomagając personelowi w komunikacji. Następnie zorganizował członków wspólnoty muzułmańskiej, którzy gościli chłopca i tatę w wielu miastach w Polsce.

Mufti Nidal Abu Tabaq w czasie obchodów Dnia Islamu w Kościele Katolickim.

Nidal jest bardzo zaangażowany w kwestię dialogu i porozumienia międzyreligijnego.

Kontakt

Chcesz wiedzieć na temat Husejna? Prosimy o kontakt mailowy: [email protected]

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 396

 
Dane ukryte
1 000 zł
 
Dane ukryte
1 000 zł
FI
Fumiko Ishioka
900 zł
 
Dane ukryte
500 zł
 
Dane ukryte
500 zł
 
Dane ukryte
500 zł
MC
Monika
500 zł
 
Dane ukryte
400 zł
 
Dane ukryte
300 zł
 
Dane ukryte
300 zł
Zobacz więcej

Komentarze 26

 
2500 znaków

Nasi użytkownicy założyli

754 764 zrzutki

i zebrali

546 363 350 zł

A ty na co dziś zbierasz?