Skarbonka utworzona na rzecz zrzutki Podaruj dziś #GodneŚwięta

Nie pozwól, by Podlasianie byli głodni w Święta

Nie pozwól, by Podlasianie byli głodni w Święta

Załóż swoją skarbonkę i też zbieraj dla

Podaruj dziś #GodneŚwięta
Załóż skarbonkę

Opis skarbonki

Zima to trudna pora, zwłaszcza dla osób w kryzysie bezdomności. Jednocześnie to wtedy przypada najpiękniejszy okres w roku - Świąt Bożego Narodzenia. Nie pozwólmy, by ktoś był wtedy zmarznięty i głodny.


Imiona bohaterów zostały zmienione, ale wszystkie historie są prawdziwe. Te osoby korzystają czasami z obiadów, które wydaje w Białymstoku Polski Czerwony Krzyż. Poznaj ich losy i pomóż kupić podstawowe produkty żywnościowe i higieniczne ludziom, takim, jak oni:


Pan Adam w swoim życiu imał się różnych robót, trochę pracował za granicą. Dziś ma 64 lata i jest bezrobotny. Jest zarejestrowany w Urzędzie Pracy, ale wiadomo - któż zatrudni mężczyznę tuż przed emeryturą. A na tę emeryturę czeka bardzo. Jeszcze tylko rok... Dziś na miesiąc musi mu wystarczyć 300 zł - to pieniądze, które ma z zasiłku. Ale to nie wszystko. 


Pan Adam żyje za 300 zł miesięcznie. Mieszka w domku na ogródkach działkowych


Mężczyzna mieszka w domku rekreacyjnym w jednym z białostockich ogrodów działkowych. Jakoś się urządził, choć zimą jest trudno. Prosi m.in. o palety, które rąbie i pali nimi w piecyku. Czasami dorywczo złapie jakąś "fuchę", np. przycinanie drzew. To lubi szczególnie. Po takiej pracy zyska gałęzie na opał.


*

Pani Wiera to niezwykle ciepła i uśmiechnięta osoba. Kilka lat temu dotknęła ją jednak tragedia. Zaczęła tracić wzrok. To zaćma, której nie da się zoperować. Porusza się po Białymstoku, widząc przed sobą tylko plamy ludzi i samochodów. Jednak nauczyła się sobie radzić. O jakąś szczególną pomoc nie prosi. Tylko o przygotowanie posiłku. Jeszcze jakiś czas temu gotowała sama, lecz postępująca utrata wzroku powoduje, że coraz częściej oparzy się, coś rozleje. 


Pani Wiera straciła wzrok. Nie radzi sobie z gotowaniem


Bardzo by jej pomogło, gdyby co dzień mogła zjeść ciepły, domowy obiad. Najlepiej u siebie w domu. Krępuje się, gdy ktoś na nią patrzy, jak brudzi się i rozrzuca wokół siebie jedzenie. Jest inaczej, gdy ktoś nie widział od urodzenia, a inaczej, gdy stracił wzrok niespodziewanie. Zwłaszcza, gdy jest w wieku senioralnym... 


*

Klaudia ma 20 lat. Powinna chodzić na imprezy, może studiować. Jej życie potoczyło się jednak zupełnie inaczej. Może niektórzy powiedzą, że przez naiwność czy brak zaradności. Może. A może dlatego, że nigdy nie miała wsparcia od rodziców, wychowywała się w trudnym środowisku. Gdy poznała starszego mężczyznę, który zwrócił na nią uwagę, od razu się zakochała. Poszła za nim, a matka przestała ją znać. Kiedy zaszła w ciążę, przestał ją znać również jej mężczyzna. Jedyne, kogo ma to dwuletnia córeczka.


Klaudia to młoda, zagubiona osoba. Nie ma żadnego oparcia wśród bliskich 


Kilka miesięcy temu nieśmiało zadzwoniła do PCK z pytaniem o możliwość wsparcia. Potem przyszła. Była z małym dzieckiem, skorzystała z obiadu. Wstydziła się bardzo. Pojawiła się jeszcze kilka razy. Za każdym razem cichutka - to ją trzeba było pytać, czy może by coś zjadała. Ostatnio zaszła, a wszystkie obiady były już wydane... Nie mieliśmy jej co dać. Wyszła tak samo cichutka...


*

Historie są różne, ale każdy chciałby mieć #GodneŚwięta.


Podlaski Oddział PCK zbiera fundusze na żywność i artykuły higieniczne. Produkty te trafią do takich osób jak nasi bohaterowie. Przedstawiliśmy losy tylko trzech osób. Ale podobnie poruszających historii są setki. Dzięki Twojemu wsparciu jest szansa, że najbardziej potrzebujący i zagubieni mieszkańcy województwa podlaskiego również będą mieli #GodneŚwięta. 

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 18

 
Dane ukryte
10 zł
MB
Marta Bulwin
50 zł
BO
Barbara
100 zł
ES
Eugeniusz
100 zł
DG
Danusia
50 zł
IZ
Iza
50 zł
SK
Stasiek
30 zł
AD
Artur
50 zł
 
Dane ukryte
20 zł
BB
Barbara Bujnowska
50 zł
Zobacz więcej