id: pxu73f

Nowa kuchnia w Marszewie

Nowa kuchnia w Marszewie

Nasi użytkownicy założyli 957 418 zrzutek i zebrali 964 021 030 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności3

 • Przyjaciele <3

  Dzięki kilku dobrym sercom, zapaliły się kolejne i naszą zrzutkę wsparło już ponad 70 osób!

  To dla nas ogrom pomocy! Niespodziewany zastrzyk dobroci! Przyjaźń rozgrzewająca jak ten nasz wymarzony piec!

  Jesteście wspaniali!

  Chyba nie byłoby to mądre gdybyśmy teraz zakończyli zrzutkę, więc jeśli czujecie, że nasza Wspólnota może się Wam skojarzyć w jakiś magiczny sposób ze Świętami, to my przez ten ostatni miesiąc roku, chcielibyśmy stać się cząstką tego tradycyjnego pustego talerza, który, wcale nie musi być pustym symbolem.

  Dziękujemy Wam <3

  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

I. Kim jesteśmy:

W Marszewie kupujemy jajka od szczęśliwych kur, sery od rozpieszczonych kóz i warzywa z ekologicznych pól pełnych żywej gleby. Kasia robi pyszne ketchupy z dyni, przetwory z każdego warzywa, które zbierze, z dodatkami ziół wybranych przez Zbyszka. Rysiu, Grzesiu, Jurek i inni – każdy angażuje się, ile ma sił w rękach i nogach, ale średnia wieku to sporo ponad 60 lat. Więc nie jest im łatwo. Jednak wiedzą, że najgorsze już za nimi. A tu czeka ich spokojne, choć pracowite życie. 

wad7ef5909492a6f.jpegMarszewo to niewielka wieś w gminie Lwówek w Wielkopolsce, niegdyś mieścił się tu folwark i wiele zabudowań z tamtego czasu wciąż tu jest. Jeśli tu dotrzesz, od razu zauważysz dom wspólnoty Barka.

Mieszkańcy odbudowują tam swoje życie po kryzysach bezdomności, uzależnień, czy dłuższych bądź krótszych pobytach w zakładach karnych. Wzajemna pomoc i przyjaźń jest ich siłą. Ich głównym źródłem utrzymania i wielką dumą jest gospodarstwo ekologiczne.

Marszewska wspólnota istnieje już od 27 lat. Wywodzi się z działań Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka, która powstała w 1989 roku we Władysławowie. To tam Barbara i Tomasz Sadowscy w odpowiedzi na rosnące problemy społeczne okresu transformacji pragnęli stworzyć środowiska i struktury społeczne, w których „zapomniani oraz niechciani” członkowie społeczeństwa polskiego mieliby szansę rozwoju osobistego i społecznego.

Liderem domu jest Zbigniew Ściana, założyciel Fundacji Gospodarstwo Edukacji Ekologicznej. Rozsądną i wyrozumiałą głową jego żona Kasia, zaś ciałem i duszą Wspólnota. 

s3cf76b1a5cc1c38.jpegII. Cel zbiórki:

Marszewo jest najmniejszą wspólnotą Barki i jednocześnie najważniejszym dostawcą płodów rolnych do Poznańskiej Kooperatywy Spożywczej. Jesteśmy przyjaciółmi Wspólnoty i chcemy to grono przyjaciół mocno poszerzyć: zachęcić Was do zachłyśnięcia się świeżym powietrzem, aurą wsi wielkopolskiej i do poznania kilku wyjątkowych osób.

Wspólnota funkcjonuje i może przyjmować nowe osoby (w tym roku dołączył Grzesiu, który przyjechał tu z holenderskich ulic, gdzie spędził kilka lat życia) w budynku podarowanym kiedyś przez Akademię Rolniczą. W tym roku mija 25 lat od momentu jego przekazania Barce i wybudowania w kuchni serca tego domu - pieca.

Ta właśnie kuchnia pilnie potrzebuje remontu, podłoga jakoś się trzyma, ale płytki na ścianach są w znacznej części zniszczone, meble już słabo trzymają pion, okopcony sufit nie prezentuje się dobrze. Drobne usterki naprawiamy na bieżąco własnym rękoma, a każdy pomaga jak może.

Naszym marzeniem jest stworzenie sielskiej kuchni - z dużym gościnnym stołem i ciepłym piecem, w którym na gości będzie czekał gorący placek, albo goście sami go zrobią ;-). 

Piec powstanie we współpracy - my kupimy materiały, a zaprzyjaźniony zdun, słynny Robert Błaszczak, zorganizuje u nas warsztaty dla zdunów, abyśmy nie musieli płacić za robociznę. Odwiedził on niedawno zaprzyjaźnione Marszewo i bardzo zapalił się do tego pomysłu. Zostawił również kilkadziesiąt cegieł szamotowych, które zostały z innej realizacji. To człowiek o wielkim sercu i wielkich, sprawnych dłoniach.  

Chcemy, wspólnymi siłami, odświeżyć to ukochane przez wielu miejsce wspólnych spotkań i debat ekologów, miłośników wspólnoty i współpracy, „życiowych rozbitków”, pasjonatów ekożywności i turystów, dla których zielone szkoły, w gospodarstwie ekologicznym będą piękną wizytówką Polski. Gdzie każde dziecko może przytulić się do kozy i pogłaskać młodego byczka albo jałówkę. 

To miejsce przyjazne i fajne, w którym zorganizujemy dla Was warsztaty kiszenia kapusty, w którym zobaczycie pracę rolników, posiedzicie z członkami wspólnoty przy ognisku albo weźmiecie udział w wykopkach. Miejsce, gdzie zorganizujemy świetne zajęcia edukacyjne i integracyjne dla dzieciaków! Chcemy, by to miejsce coraz bardziej tętniło życiem, przyjmowało szkoły, grupy warsztatowe, edukacyjne.

Wspólnota gościła już wiele osób z Polski i zagranicy, mieszkali tu studenci z Francji i Kanady, szkolili się zdunowie i architekci szukający ekologicznych metod budowlanych. Będą kolejni, tego jesteśmy pewni. 


Całkowity koszt remontu kuchni z wybudowaniem nowego pieca, nowymi instalacjami, meblami, stołem to około  20 a 30 tys. zł. 

x91d779955091cad.jpegIII. Co konkretnie zrobimy za zebrane pieniądze?

Jeżeli uzbieramy:

Do 7000 zł – kupimy materiały budowlane do pieca i zorganizujemy z panem Robertem Błaszczakiem warsztaty budowy pieca, który stanie się centralnym miejscem kuchni i sercem domu. 

Do 25 000 zł – kuchnia będzie wyremontowana i piękna, ponieważ wymienimy podłogę, ściany i drzwi! Wstawimy nowe szafki, zmywarkę i okap. Może damy radę kupić nowe sprzęty kuchenne. 

Powyżej 25 000 zł  – odnowimy jeszcze ganek, pokoje wspólnotowe, zadbamy o otoczenie.


Szacunkowe koszty remontu w zł (ceny materiałów plus ew. robocizna):

Materiały do budowy pieca – 7 tys.

Ściany i podłoga wewnątrz – ok. 5 - 10 tys.

Meble kuchenne – ok. 5 tys.

Sprzęty AGD – ok 5. tys. 


Kupimy wszystko co trzeba jak najtaniej, zaś tylko prace remontowe, których nie damy rady wykonać samodzielnie, zlecimy profesjonalnym ekipom specjalistów. 

i207cb5a1d9e5beb.jpegIV. Co możemy zaoferować Wam?

Będziecie mogli korzystać z bazy noclegowej, będziemy zapraszać Was na ciekawe wydarzenia, warsztaty edukacyjne, zielone szkoły. Przyczynicie się do rozwoju Wspólnoty, która z radością powita Was w swoich progach czy to w słońcu, czy to w deszczu, czy to w życiowej zawierusze. V. Kilka słów na temat tego, co udało się zdziałać dzięki Waszemu dotychczasowemu wsparciu!

W ostatnich latach zorganizowano dwie zrzutki na rzecz Marszewa. Wsparło nas łącznie 156 osób! i zebraliśmy 28 037 zł!

Dom zmienił się nie do poznania! LINK: https://www.zrzutka.pl/dsw8my

Dach w Marszewie został naprawiony, po tym jak uległ zniszczeniu w wyniku burzy i gradobicia w 2017 roku!

LINK: https://zrzutka.pl/rwpz8c

Postawiliśmy panele słoneczne, dzięki czemu od kilku miesięcy produkujemy własny prąd i nie płacimy już wysokich rachunków!

Zrobiliśmy remont łazienki wymieniając sanitariaty i prysznice. Wydzieliliśmy jednocześnie osobną łazienkę damską i męską; jest ciepła woda, nowe zlewy i prysznice! Mamy też nową instalację wodną i elektryczną.

To wszystko dzięki Waszemu wsparciu! Bardzo dziękujemy! I zapraszamy!


Więcej o Marszewie okiem kooperatywy przeczytasz na : https://poznanskakooperatywa.pl/category/marszewo/

Obejrzysz film o wspólnocie: https://youtu.be/HvbbhV346H8


Lokalizacja

Marszewo, Poland

Zobacz na mapie
map pin
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Nagrody / oferty 1 Nowość

Kupuj i wspieraj zrzutki.

Nowość! Teraz możesz wspierać zrzutkę samemu dodając nagrodę / ofertę. Ty sprzedajesz, a środki trafiają bezpośrednio na zrzutkę, pomaganie jest takie proste - czytaj więcej.

Kupuj i wspieraj zrzutkę

Nieaktywne
Inne
Zaproszenie do Marszewa

Każdego kto będzie chciał nas wesprzeć już dzisiaj serdecznie zapraszamy do Marszewa! Będziecie mogli skorzystać z bazy noclegowej, będziemy zapraszać Was na ciekawe wydarzenia, warsztaty edukacyjne, zielone szkoły. Przyczynicie się do rozwoju Wspólnoty, która z radością powita Was w swoich progach czy to w słońcu, czy to w deszczu, czy to w życiowej zawierusze. 

20 zł

Kupione 24

Zakończona

Wpłaty 92

KD
Kinga Cichoń
20 zł
 
Dane ukryte
20 zł
JS
Jada
50 zł
MG
Katarzyna Ściana
ukryta
CK
Cyryl
100 zł
AP
Agata i Koray
50 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
TZ
Tomek Zuch
33 zł
NA
Natalia
5 zł
Zobacz więcej

Komentarze 4

 
2500 znaków