Opis zrzutki

POMOC DLA BIAŁORUSI!


Po teatrze absurdów, który po raz kolejny zafundował nam Łukaszenko, zaczęli się protesty brutalnie tłumione przez milicję i specjalne jednostki OMON. Ludzie nie chcą już żyć w kraju opanowanym przez dyktatora.


Białorusinie w wielu miastach codziennie wychodzą na ulicy. Protestujący trafiają do aresztów, gdzie są brutalnie bici pałkami i kopani. Ludzie ryzykują zdrowie i życie, walczą o przyszłość. Demonstracje są tłumione z bezprecedensową brutalnością. Są ofiary śmiertelne i wielu rannych.


Informacja o poprzednich zbiórkach Fundacji Białoruski Dom.


p4d2362bf4c93bf5.png

Do tej pory sprowadziliśmy do Polski ponad 100 poszkodowanych osób z Białorusi, uczestniczących w pokojowych protestach w Białorusi. Te osoby przyjeżdżają do Polski w celach leczenia w szpitali w Warszawie i rehabilitacji w sanatorium na Dolnym Śląsku. Wśród takich osób jest Maria, która odniosła obrażenia ciała podczas rozpędzania protestów w Mińsku, kiedy trafiły w nią odłamki od granatu hukowego. W tym czasie kiedy Maria leżała nieprzytomna, funkcjonariusze OMON podeszli do niej i strzelili jej w twarz gumową kulą...


Na zdjęciu Maria G. w Domu Białoruskim ze swoimi rodzicami przed wyjazdem na leczenie do sanatorium.


n68631fdb974a2c6.jpegW szpitalu znajduje się też Aleksiej K., który został zatrzymany w Mińsku w nocy 13 sierpnia i przez długi czas bity. Aleksiej mówi, że w pewnym momencie udawał, że stracił przytomność, aby OMON przestał go bić. Dopiero wtedy wezwali po karetkę dla niego. W szpitalu zdiagnozowano: Urazowe uszkodzenie mózgu, wstrząs mózgu, szok traumatyczny II stopnia, złamanie ręki. Na zdjęciu Aleksiej w szpitalu w Mińsku i w sanatorium w Polsce.


Na zdjęciu Aleksiej w szpitalu w Mińsku i w sanatorium w Polsce:

r562fbb9f4c459dd.jpegW tej trudnej sytuacji zwracamy się do Was Polacy, wierząc, że pamiętacie o naszej wspólnej przeszłości, a także o Waszej niedoli pod autorytarnymi rządami.


Dostaliśmy takie miłe wideo od poszkodowanych osób z Białorusi, dla których organizowaliśmy przyjazd do Polski w celach leczenia i rehabilitacji w szpitalach i sanatorium.Już zaczęliśmy wydawać pieniędzy na pomoc dla poszkodowanych Białorusinów z zrzutki: zapewniamy im przyjazd do Polski w celach leczenia i rehabilitacji, polskie karty SIM dla komunikacji z rodziną na Białorusi, ubezpieczenia.
Dzięki Waszym wpłatam na rzecz zbiórki Pomoc dla Białorusi Białoruski Dom opłacił 19 par butów (wydaliśmy 3 391 zł 74 gr.) dla białoruskich uchodźców, które obecnie znajdują się w ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej

ef054dd380f26d72.png

Jako organizacja ‘Białoruski Dom w Warszawie’ (KRS:0000419553) zbieramy środki na pomoc osobom poszkodowanym w związku z protestami po “wyborach” prezydenckich na Białorusi.

Pomoc potrzebna jest dla uwięzionych, rannych i dla ich rodzin. Niezwykle ważne jest także wsparcie dla nielicznych blogerów, którzy jeszcze relacjonują wydarzenia i dzięki którym wiemy co się dzieje w tej chwili w naszej Ojczyźnie. Zebrane środki będą przeznaczone na pomoc prawną, medyczną, żywnościową poszkodowanych, wsparcie ich rodzin oraz systemowe działania organizacji i obywateli działających na rzecz pokojowych przemian na Białorusi - blogerzy, aktywiści i niezależni lokalni dziennikarze.

q51794631784e0b5.jpeg

Białoruski Dom działa na terenie Polski od 2011 roku, i jest placówką służącą wzmocnieniu białoruskich organizacji pozarządowych, instytucji społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi i współpracy międzysektorowej. Wspiera rozwój trzeciego sektora na Białorusi oraz diaspory białoruskiej poza granicami Białorusi. Nasza organizacja, łącząc środowiska wielu białoruskich organizacji demokratycznych i partnerów z Polski, stała się centrum życia białoruskiego w Warszawie, budującym relacje w środowisku białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego. Organizacją kieruje Aleś Zarembiuk, białoruski dysydent polityczny z czasów wyborów w 2010 r. Nasza siedziba znajduję się obok Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej na ulicy Wiejskiej 13/3. Działamy na rzecz Białorusi również dzięki wieloletniemu wsparciu polskich polityków ze wszystkich stron politycznych - ponad podziałami.


Facebook

Instagram

Twitter


Dziękujemy za wsparcie i solidarność!


Sciapan Nexta, bloger

Anastazja Kożapienka, koordynator proejktów Białoruskiego Domu

Aleś Zarembiuk, przewodniczący Zarządu Białoruskiego Domu

Borys Bura, prawnik i aktywista

Wpłacający 2975

CH
C.H. Herma
5 000 zł
KR
KLUB RADNYCH KOALICJI OBYWATELSKIEJ SEJMIKU WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO
4 700 zł
 
Dane ukryte
3 380 zł
 
Użytkownik niezarejestrowany
2 157,20 zł
VT
Vladimir Tretyakov
2 000 zł
A
Aleksandra
2 000 zł
M
Monika G
2 000 zł
R
Rave & Help // Pomagamy Białorusi
1 772 zł
VC
Victor Chuholskiy
1 500 zł
R"
redakcja "Robotnika
1 300 zł
Zobacz więcej

Komentarze 115

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

620 644 zrzutki

i zebrali

371 117 910 zł

A ty na co dziś zbierasz?