id: uvhmut

Pomoc dla Białorusi!

Pomoc dla Białorusi!

Nasi użytkownicy założyli 1 147 452 zrzutki i zebrali 1 195 248 579 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

POMOC DLA BIAŁORUSI!


9 sierpnia 2020 r. na Białorusi odbyły się wybory prezydenckie. Ich wyniki zostały sfałszowane w ordynarny sposób, a Białorusinom po raz kolejny odebrano możliwość decydowania o swoim państwie w uczciwym głosowaniu. Okazało się jednak, że kradzież głosów stała się momentem, w którym skulminowały się złość, frustracja, bezsilność i zmęczenie 26 latami rządów Łukaszenki. Białorusini masowo wyszli na ulice, aby pokazać, że nie chcą dłużej żyć w kraju opanowanym przez dyktatora. W odpowiedzi na protesty, które opanowały cały kraj, we wszyskich miastach Białorusi zaczęła się ich brutalna pacyfikacja, masowe zatrzymania i represje ze strony milicji i specjalnych jedostek OMON.

 

Przez ostatnie pół roku Białorusini każdego dnia wychodzą na ulice swoich miastach by okazać swój sprzeciw bezprawiu. Protestujący trafiają do aresztów, gdzie są brutalnie bici, poniżani, torturowani. Ludzie ryzykują swoje zdrowie i życie, walcząc o lepszą przyszłość w swoim kraju. Demonstracje są tłumione z bezprecedensową siłą. Wśród protestujących są ofiary śmiertelne, a pokaleczonych i rannych można liczyć w tysiącach.


Gdy tylko rozpoczęły się protesty i na jaw wyszły przerażające relacje ofiar represji, Fundacja Białoruski Dom przekierowała całą swoją działalność na rzecz pomocy osobom poszkodowanym. W okresie sierpień - grudzień 2020 r. w ramach swojego programu pomocy osobom represjonowanym przez reżim Łukaszenki pomogliśmy w sposób bezpośredni ponad 400 osobom.


Widząc skale represji i to jak wielu ludzi zostało ciężko pobitych, za nasze główne zadanie obraliśmy sobie troskę o zdrowie Białorusinów, którzy zderzyli się z aparatem represji. Zorganizowaliśmy program pomocy medycznej w szpitalu MSWiA w Warszawie, gdzie najciężej poszkodowani mogli przejść zabiegi i operacje. Z naszego programu rehabilitacji fizycznej i psychologicznej w sanatorium w Dusznikach-Zdroju skorzystało 127 osób. Kolejnym obszarem działalności naszej fundacji była pomoc w otworzeniu 195 wiz humanitarnych, które pozwoliły osobom znajdującym się pod presją władz na szybką ewakuację z kraju i umożliwiły legalne przebywanie na terytorium RP z możliwością pracy. Przy współpracy z Uniwersytetem Warszawskim zorganizowaliśmy także kursy języka polskiego, w których udział wzięło 149 osób.

t5a2de40142a6189.jpegDzięki Waszym wpłatom na naszą zbiórkę Pomoc dla Białorusi Białoruski Dom przeprowadził także inicjatywę pomocy rzeczowej dla uchodźców znajdujących się w obozach dla cudzoziemców w Polsce, do tej pory wydaliśmy:


  • 11 209,36 zł na obuwie i ubrania dla poszkodowanych Białorusinów znajdujących się na rehabilitacji w sanatorium oraz dla uchodźców w obozach w Białej Podlaskiej, Bezwoli i Horbowie.


  • 4886,80 zł wydaliśmy na produkty spożywcze (dla 60 osób w obozach w w Białej Podlaskiej, Bezwoli i Horbowie) 


  • 453,92 zl na artykuły higieniczne 

ea4c4a13d53b3c4e.jpeg

To wszystko udało nam się zrobić dzięki Waszej pomocy, za co bardzo serdecznie Wam dziękujemy! 

 

Rewolucja trwa już siódmy miesiąc, represje zaostrzają się, a z Białorusi wyjeżdża coraz więcej ludzi uciekając przed prześladowaniem ze strony reżimu. Duża część z nich przyjeżdża do Polski, dlatego nasza zbiórka wciąż jest bardzo aktualna. Wielu Białorusinów, którzy w ciągu ostatnich miesięcy przyjechało do Polski znajduje się obecnie w trudnej sytuacji, próbuje ułożyć sobie życie w nowym miejscu, związać koniec z końcem. Dlatego Białoruski Dom nie zatrzymuje się na tym co już zrobilł i nadal będzie kontynuować swoje działania na rzecz poszkodowanych Białorusinów!


W tej trudnej sytuacji zwracamy się o wsparcie do Was Polacy, znając Waszą solidarność i gościnność. Wielu z Was pamięta czasy niedoli pod autorytarnymi rządami, dlatego możecie dobrze zrozumieć w jak niełatwej sytuacji znajduje się obecnie białoruskie społeczeństwo. Białorusini – Wasi sąsiedzi, pamiętając o naszej wspólnej przeszłości walczą teraz o możliwość swobodnego kształtowania naszej wspólnej przyszłości!

 

W tym momencie zbieramy środki na pomoc dla uwięzionych, represjonowanych i dla ich rodzin. Zebrane środki będą przeznaczone na pomoc finansową, medyczną, prawną oraz żywnościową dla osób poszkodowanych oraz ich rodzin, a także na systemowe działania organizacji i obywateli pracujących na rzecz pokojowych przemian na Białorusi – blogerów, aktywistów i niezależnych lokalnych dziennikarzy.


ef054dd380f26d72.png

Jako organizacja ‘Białoruski Dom w Warszawie’ (KRS:0000419553) zbieramy środki na pomoc osobom poszkodowanym w związku z protestami po “wyborach” prezydenckich na Białorusi.

Pomoc potrzebna jest dla uwięzionych, rannych i dla ich rodzin. Niezwykle ważne jest także wsparcie dla nielicznych blogerów, którzy jeszcze relacjonują wydarzenia i dzięki którym wiemy co się dzieje w tej chwili w naszej Ojczyźnie. Zebrane środki będą przeznaczone na pomoc prawną, medyczną, żywnościową poszkodowanych, wsparcie ich rodzin oraz systemowe działania organizacji i obywateli działających na rzecz pokojowych przemian na Białorusi - blogerzy, aktywiści i niezależni lokalni dziennikarze.


Białoruski Dom działa na terenie Polski od 2011 roku, i jest placówką służącą wzmocnieniu białoruskich organizacji pozarządowych, instytucji społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi i współpracy międzysektorowej. Wspiera rozwój trzeciego sektora na Białorusi oraz diaspory białoruskiej poza granicami Białorusi. Nasza organizacja, łącząc środowiska wielu białoruskich organizacji demokratycznych i partnerów z Polski, stała się centrum życia białoruskiego w Warszawie, budującym relacje w środowisku białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego. Organizacją kieruje Aleś Zarembiuk, białoruski dysydent polityczny z czasów wyborów w 2010 r. Nasza siedziba znajduję się obok Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej na ulicy Wiejskiej 13/3. Działamy na rzecz Białorusi również dzięki wieloletniemu wsparciu polskich polityków ze wszystkich stron politycznych - ponad podziałami.


Informacja o poprzednich zbiórkach Fundacji Białoruski Dom.

Facebook

Instagram

Twitter


Dziękujemy za wsparcie i solidarność!


Sciapan Nexta, bloger

Anastazja Kożapienka, koordynator proejktów Białoruskiego Domu

Aleś Zarembiuk, przewodniczący Zarządu Białoruskiego Domu

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 3598

preloader

Komentarze 131

preloader